Reklama

Plastika křížových vazů v koleni

Lucie Kantůrkov (St, 10. 11. 2004 - 09:11)

Úraz vazů může mít různou podobu, od mírného poškození - natržení, až po úplné utržení vazu. Několikrát jsem slyšela, že sportovec, který si vazy jen natrhl pokračoval dál do doby, kdy si ten zbytek prostě úplně neutrhl a pak se teprv provedla operace. Já jsme po druhém úrazu měla koleno oteklé a vyndavali mi z toho krvavou tekutinu,což je 100% příznak toho, že v koleni došlo k poškození. Na operaci jsem čekala zhruba 3 týdny, koleno vypadalo úplně zdravě a během té doby jsem nepociťovala vůbec žádné problémy, dokázala jsem vše včetně běhání, posilování atd. a ani se mi nechtělo věřit, že je vaz utržený, ale při určitém pohybu samozřejmě koleno nedrží. Je proto možné, že pokud jsi vazy neměl úplně utržené, pracovalo koleno ještě nějakou dobu tak jak mělo..pak se vaz zřejmě přetrhl docela. Ale určitě se musel už poprvé objevit otok?! Přeji Ti úspěšnou rehabilitaci a návrat. Lucie

Pavel (Út, 9. 11. 2004 - 22:11)

Ahoj,mám teď 2 měsíce po operaci a je to docela v pohodě (začínám vyklusávat). Chtěl jsem se ale zeptat, jestli se ten vaz může přetrhnout třeba jenom napůl nebo jenom nějak natrhnout. Koleno mi totiž vůbec nevyskakovalo a necelé 2 měsíce po úraze jsem odehrál 2 fotbalové zápasy a cítil jsem se úplně normálně. Ten třetí mi teda už nevyšel, píchlo mě na vnitřní straně a ocitl jsem se zase 2 měsíce zpátky. Potom jsem ale začal zase normálně běhat, nemohl jsem jen kopnout do balonu, to mě v tom píchlo. Jinak jsem ale neměl žádné příznaky a kdybych do toho balonu nekopal, tak to snad nikdy nezjistím. Nic jsem necítil ani když mě s tím všichni ti doktoři cukali a vyklali. Dva mi napsali zprávu "nelze terapeuticky ovlivnit" a to jsou docela vyhlášení ortopedi v Olomouci. Až potom kohosi napadlo poslat mě na AS a tam mi to teda zjistili. Chtěl jsem se teda zeptat, jestli je možné, že jsem to měl natrhlé jenom trochu nebo jestli je jedno, jak moc je to natrhlé.

Lucie Kantůrkov (Pá, 29. 10. 2004 - 12:10)

Ahoj všem, kterých se týká plastika LCA!Je mi 24let a od svých 7 hraji házenou. Od 16ti let hraji v družstvu žen, k tomu účast v reprezentaci a tréninky minimálně 5x týdně, v posledních letech 6

michal (Út, 26. 10. 2004 - 22:10)

zdravim vsechny stimto urazem.jsem 2.5 mesicu po operaci a ze zkusenosti Vam radim nic neuspechejte ja to prehnal a koleno je opet nestabilni.cvicte poctive ale nedelejte nic na silu ono je prece jedno jestli odhodite berle za 6 nebo 8 tydnu tak otom premyslejte s pozdravem michal

michal (Út, 26. 10. 2004 - 22:10)

cau zdravim te.to abys to neuspechal ti muzu jen poradit ja mam po operaci 2.5mesice a ten vaz jsem si vytahal koleno je uz zas volne a proto but trpelivy pro tvou informaci je mi dvacet a pet let jsem stim zil takze jsem si zvykl.samozrejme to mam z fotbalu po jednom neprijemnych stretu se souperem.zpusob jak sem si ho vytahk?uz úpo 4tydnech jsem zacal jezdit na rotopedu a po 6 jsem uz pilne chodil bez berli a to tak ze to neslo skoro poznat ale to bylo asi spatne tak dej pozor a at dopadnes lip nez ja.PS:uz me tam nikdo nedostane trpel jsem jsko kun bolesti mi tekly i slzy PAN primar mel hold spatny den

michal (Út, 26. 10. 2004 - 22:10)

predem me rady vas zdravim a uz ted vas ujistuju ze se nemate ceho bat jen ppokud nebudete mit takovou smulu a nepotkate v nemocnici tak neprijemnou sestricku jako ja to je pak peklo a¨,ale k vasemu dotazu.operaci jsem podstoupil v srpnu a jiz po 4tydnech jsem jezdil na rotoppedu rehabilitace probehla velmi rychle a po 6tydnech jsem po byte chodil bez berli a po 8 uz malo kdo poznal ze jsem byl na operaci ted je to 10 tydnu od operace a ja znova navstevuju fitko a noham davam docela zabrat ovsem jen na rotopedu ale abych priznal psychycky to bude jeste trvat nez se to zpravi muj osobni pocit je ze to neni az tak v poradku protoze pri zatlaceni kolene ze zedu se mki odost posune takze jevi znamky volnosti ztoho usuzuju ze operace nemela ten pravy ucineka proto vam preju vice stesti nez jsem mel ja mimochodem za tyden jsem byl doma kde leceni probihalo mnoham prijemneji nemej te strach a ono to vyjde s pozdravem michal

petr (Po, 25. 10. 2004 - 11:10)

ahoj Jano, já jsem po operaci LCA 3 týdny a začínám rehabilitaci, jak píšeš ty tři dny byly fakt strašné, ale teď to už jde, já jsem si kdysi vyhodil koleno u plážového volejbalu a natrhl si vazy s tím, že po půl roku mi vypadlo koleno na plese při tanci a zlomilo mi vnitřní meniskus, takže to byla první operace no a druhá následovala po půl roce ve FN Olomouc MUDr. Radek Holibka, nemá chybu většinou operuje sportovce a je to fakt machr, po 14 dnech jsem byl bez ortézy a teď po 3 týdnech dám kolno do 90 stupňů pak to bolí, ale bude líp, měl jsem z toho větší strach v březnu už budu hrát tenis,co ty jak rehabilituješ ty už je to lepší?

Petr (Po, 11. 10. 2004 - 11:10)

Ahoj Jano!Nemoci a problémy se zdravím sbližujou a tak Ti tykám.Nevím přoč jsi musela postoupit operaci, proč jsi si vybrala doktora Housera a jak operace dopadla. Jsem taky z Ústí n.L. Spadl jsem 18.7.2004 ze stromu. V každé noze nárt výron. Pravé koleno zlomená čéška. Levá noha sádra. Pravá na koleno ortéza. Po cca čtrnácti dnech při koupání koleno bolí a v koleni vnitřní strana něco přeskaskuje. Dvakrát kontrola u lékaře v koleni stále něco přeskakuje malá hybnost, bolí. 30.8. mohu jet na dovolenou do Bulharska. První den v Bulharsku přehlédnutý schod a maximální výron v pravém bolavém koleni. Tři dny ležím obklady obvazy a pak pajdám. Přílet domu, jdu k doktorovi, rentgen - noha po výronu beze změny, ale opět ve dne v noci na 14 dnů ortézu.27.9. kontrola ortézu již ne. Hybnost malá, v koleni stále něco přeskakuje již možná rehabilitace, plná zátěž.Všechny svaly za dva měsíce pryč, noha min. o jednu třetinu slabší špatná hybnost. 14 dnů rehab. jezdím i na kole, hybnost lepší v koleni přeskakuje, svaly tupá bolest v noci koleno bolí. Půjdu na další vyšetření podle mne křížové vazy špatné. !!! Teď to hlavní proč Ti píšu !!!Cvič, Cvič, najdi dobrou posilovnu s trenérem který umí posoudit stav jednotlivých svalů a naprogramovat jednotlivé cviky. Rehabilitační sestra mi řekla že je to otázka mnoha měsíců a pokud nebudu usilovný tak noha zůstane slabší.Přeji plné uzdraveníPETR

GeorgeP (Pá, 8. 10. 2004 - 20:10)

Ahoj sportovci a sportovkyne!Tu zminenou webovou stranku jsem psal kdysi ja, kdyz jsem belhal po plastice o berlich. Psal jsem ji protoze jsem pred operaci take hledal info, ale nenasel. Ted je to od plastiky asi pet let... a nemuzu si stezovat.

Jana P. (Čt, 7. 10. 2004 - 13:10)

Ahoj jeste ze jsou tyhle stranky, ze jsem si pred operaci mohla precist co me zhruba ceka :-) Jsem po operaci 2 tydny.(v usti nad labem Mudr . Houser)Plastika predniho kriz.vazu+artroskopie.Prvni 3 dni me to teda bolelo hodne ale pak jako kdyz utne pres noc to prestalo a ted v noci zapominam ze vubec neco mam s nohou.Prekvapilo me ze uz nyni nepotrebuju berle a chodim(pajdam) jen s ortezou, na druhe stranbe me zklamalo ze po 14 dnech ohnu jen pravy uhel a zda se mi ze uz se tak 3 dni nezlepsuju.Snazim se to ohybat pres bolest, ale zas ne do extremu - coz mi muj pud sebezachovy stejne nedovoli :-) snazim posilovat steheni sval kerej fakt mizi pred ocima :-( aspon zas oblecu stary dziny (aspon teda jednu nohavici) No kdyztak mi nekdo napiste jak jste na tom po operaci vy.......sem dost soutezivej typ a tak bysme se mohli treba hecovat kdo bude driv behat :-)

huska (St, 1. 9. 2004 - 20:09)

Ahoj lidi, tak už to mám taky za sebou. Před necelými třemi týdny mi dělali plastiku skřížených vazů. I když jsem dostal stejný rozpis jako Blabla, stále ještě chodim o berlích. Nohu ani ještě úplně nepropnu, ale ohýbat se mi ji daří na 120 stupňu. Jen mě trápí jisté přeskakování v koleni ( když si o berlích simuluju chůzi). Takže se chci jen zeptat jestli je to normální a srovná se to, nebo mi tam bude přeskakovat stále. Přitom to vůbec nebolí, jen to cítím. Díky.

Jirka (Čt, 26. 8. 2004 - 23:08)

Čau přátelé zdraví Vás Jirka. Před třemi měsíci jsem si na zápase / fotbal / podvrknul pravé koleno dozadu. Noha mi otekla tejden jsem s tim chodil než jsem se odhodlal k doktorovi. Pak jsem byl na ASK kde mi odstranili část utrženého vnitřního menisku a revizí kolena zjistili natržený přední zkřížený vaz, ale prej je to staršího data než ten menisk. Ted jsem se dával dohormady v posilovně a na kole a s ortézou jsem absolvoval 4 tréninky. Dneska mi v tom zase ruplo a pořád mám pocit že mi koleno vypadne. Doktor mě objednal na plastiku LCA asi za 3 měsíce. Shánim teda všelijaký informace a jak už tu někdo psal co doktor to názor. Jeden že pastika, druhej, že stačí posilování a plastiku by nědělal ...... ach joooo tak co teda ????. Nezná někdo opravdu nějákýho machra co mě dá dohromady. Sportuju i když spim / a hlavně fotbal/. Teď začala sezona a já pláču na lavičce vedle trenéra. Budu vděčněj za každou radu nebo kontakt. Díky Jirka.

Blabla (Po, 23. 8. 2004 - 21:08)

Já osobně mám teprve 6 dní po operaci, ale můj rospis je takový:10-14 den- Možnost odložit berle! Stehy ex.3-4týden- hybnost 0-110 st. Rotoped (bez zátěže) 5-8týden- chůze bez omezení bazén(krau, prsové nohy by Tě bolely a je to i nebespečné!!)3-4 mesíc běh v terénu, výskoky, změna směru 5-6 měsísu- možnost zapojit se do sportovní připrvyJá mám 6 dní po operaci a berle už nemám, pokud jdu jen na krátkou vzdálenost

Blabla (Po, 23. 8. 2004 - 21:08)

Ortéza není nutná, používá se až při zátěži (posilovna, běh....) slouží jenom proti ochraně než se Ti pořádně vytvoří svalová hmota. Pak se dá sundat i na vrcholový sport (tak rok-dva)

tomas (So, 21. 8. 2004 - 15:08)

ahoj,nevi nekdo,jak dlouho je nutne nosit ortezu po plastice?Je nutne ji mit pri chuzi o berlich?

josee (St, 18. 8. 2004 - 16:08)

Zdravím sportovce,jsem jak jinak taky bez předního křížového vazu a těším se na 1.9.04 kdy mě dají konečně do kupy i druhou nohu. Kdo se bojí plastiky, tak ať se bojí. Jsem ten, kdo může porovnávat vývoj metod. Před dvanácti lety mi zpřetrhaný křížový vaz léčili zákazem sportu. Když mi přišili meniskus, chodil jsem půl roku jen o berlích. Bolest byla nepopsatelná. Pře dvěmi lety jsem podstoupil plastiku v Pze a hodně mě potěšila rychlost léčby. Závisí samozřejmě na rehabilitaci. Takže vše co píši, je subjektivní. Zvednout nohu z postele jsem bez pomoci zvládl za dva dny. Třetí den už můžete našlapovat patnácti procenty. Za měsíc už jezdíte na kole (pokoušíte se jezdit). Za dva měsíce zahodíte berle a rehabilitujete jak se dá, do čtyř měsíců chodíte po svých jako dříve. Sport je aktuální po osmi měsících. Takže hurá, jde se na to.Tak mi držte palce, ať se dílo zadaří, a ať mě sestřičky netrápí. josee

Karlos (Ne, 15. 8. 2004 - 15:08)

Ahoj Honzo,ja ted mam presne rok po operaci,operovanou nohu mam stale o 3cm slabsi,drep na paty taky jeste poradne neudelam,ted zacinam hrat fotbal,ortezu nosim stale,na tenis,fotbal ikdyz chodim behat.Po zatezi-kdyz prijdu z prace nebo po zápase me koleno trochu boli ale neni to nic hrozneho,ozvi se jestli chces jeste neco vedet.Preju ti at se das brzy dohromady a at zas brzy hrajes.Karlos

Jana (So, 10. 7. 2004 - 14:07)

Ahoj Blani, dík za reakci. Vzniklou situaci jsem už konzultovala s vícero doktory. Řeknu Ti, co člověk, to názor. Jediný v čem se shodli je, že ať se rozhodneme pro platiku nebo ne, bude to rozhodnutí špatný. prostě je to další zásah do kolene a jestli bude mít artrózu poúrazovou nebo pooperační je prý celkem jedno. Ale docela mě vyděsil názor, že ta plastika není na věčný časy. Že prý je operaci po letech třeba opakovat. No nevím. Kámoš jde za týden na plastiku k MUDr. Váchalovi (Vysočany, dělá Spartu Praha), tak uvidím s čím přijde a možná to zkusíme tam. Jo, jeden z těch "zajímavejch" odbornej názorů byl, že dřív se to dalo na 6 neděl do sádry a bylo. Dnes, že je móda všechno operovat, a že se taky ještě neví, co ty rekonstruovaný vazy provedou během let. No, nic. Uvidíme. Pokud bude o čem referovat, ozvu se. Dík, měj se zdravě a krásné léto!

mirda (Čt, 8. 7. 2004 - 09:07)

Ahoj lidi, jsem taky po operaci LCA v Budějkách. Za dva týdny to bude 5 měsíců. Zatím používám hlavně kolo, na běhání se už ale pomalu chystám. Nohu mi zničil fotbal (proč sem se nechal ukecat), ale mohlo se mi to stát klidně i při jakýmkoliv doskoku. Prostě sem jen dopanul na nohu, zvrtnul se mi trošku kotník a váha celýho těla šla najednou přes koleno načež mi vyjelo do strany. Fuj, ještě teď mi z tý bolesti běhá mráz po zádech. Nejdřív mi to léčili jenom jako distorzi, ale za další tři měsíce mi vyjelo znova a po magnetický rezonanci bylo jasno. Muj ortoped mi tvrdí že bez plastiky se to koleno strašně rychle odrovná a je pak zralý na výměnu takže není nad čim váhat. Přeju všem hodně štěstí v léčení ! Snad se nevyhne ani mně.

Zlíňanda (So, 19. 6. 2004 - 21:06)

Já měla úraz na lyžích.Nejdřív artroskopie, kde zjistili meniskus a čerstvě ruplý vaz.Operace proběhla v pohodě,lokalně mě umrtvili v té noze nerv, abych tu nohu po operaci necítila.to měly pravdu, že jsem ji do půlnoci necítila, ovšem pak to bylo dost bolestivé.Djostala jsem berle o kterých jsem chodila 14 dnů, pak jsem měla francouzskou hůl 3 dny, a pak to šlo samo.Dá se to vydržet.Nohu mám teda chudou a zesláblou, musím si posilovat sval na stehnu, ale vůbec se mi nechce.Za 7 týdnů jsem se vrátila do práce, kde stojím celý den na nohách.

Reklama

Přidat komentář