Reklama

konizace děložního čípku

Simona (Po, 8. 3. 2004 - 15:03)

Ahoj holky,zajímalo by mě, jaké jste měly problémy před tou konizací. Já byla minulý týden u své doktorky, protože jsem menstruovala už devátý den, tak jsem dostala injekci a druhý den to přestalo. Jenže týden na to po milování jsem začala opět špinit. Tak jsem byla opět dnes u doktorky a ta mi udělala stěry, výsledky prý budou příští týden. Bohužel mívám špinění po styku už od minulého léta, ale jen někdy. Dnes mi ještě moje doktorka řekla, že mi tam krvácí děložní čípek na "cvrnknutí" (jako pouze pokud se ho "silněji" dotkne), ale vzhledem k tomu, že jsem všechny předchozí cytologie měla v pořádku, že se bude jednat pravděpodobně o nějaký zánět a bude se to nejspíš léčit antibiotiky (jmenovala Tetracyklin). Co si o tom holky myslíte? Nevím, jak se k tomu postavit a těch výsledků, co budu znát příští týden se moc bojím. Je mi 24 let.Díky moc.Simča

Šárka (So, 28. 2. 2004 - 10:02)

Milá doktorko, přečetla jsem všechny příspěvky k tomuto tématu a moc mě zaráží mladý věk žen, které podstupují konizaci. I mě se toto téma týká. Můj gynekolog mi sdělil po punch biopsii, že mám těžkou dysplasii CIN III. Je mi 33 let a pravidelně chodím na cytologii, která byla vždy negativní. Až na tu letošní. Mám se jít objednat do nemocnice a vůbec nevím, jestli mi hrozí hysterektomie nebo ne. Mám 2 děti a chtěla bych ještě jedno.Prý po konisaci může být těhotenství a pak podstoupit pro klid hysterektomii. Jakou mám šanci, že po konizaci nebudou ještě horší výsledky?? Jak brzo se podstupuje hyst. po zákroku a jak se doléčuje. Děkuji moc za odpověď.Děkuji čtenářkám s problémy, moc mě podržely vaše postřehy a zkušenosti. Šárka

LeNkA (St, 25. 2. 2004 - 13:02)

Milá Jano, děkuji Ti za tvou odpověd a měla jsi pravdu-nic to neznamená. V pondělí jsem byla poprvé po zákroku na kontrole a můj gynekolog mi potvrdil, že takové slabé krvácení je normální a také mi sdělil, že se vše perfektně hojí a výsledky z histologie jsou taky v naprostém pořádku....Zdravím všechny, Lenka

JANA (Po, 23. 2. 2004 - 13:02)

Lenko, je to tak normální. Já začala trošinku špinit do růžova až týden po zákroku, který jsem absolvovala laserem ambulantně. Tak zatím všem přeji hodně zdraví a dobré výsledky!!!

Lenka (Čt, 19. 2. 2004 - 11:02)

Mila Marcelo, tak to jsi na tom jak ja, psala jsem prispevek pred tebou. Taky jsem mela na cipku spatne bunky, ktere se museli odstanit. Strach nemej, nic to neni a souhlasim s tebou, ze strasne dulezita je prevence. Chtela bych se zeptat osatnich holek, ktere to maji za sebou, jak dlouho budu jeste spinit? Na zakrok jsem sla 6.2.

Marcela (St, 18. 2. 2004 - 12:02)

Ahoj holky, včera mi doktorka na gynekologii oznámila, že mám na přední straně děložního čípku nějaké špatné buňky, ze kterých se časem může vytvořit nádor. A proto mě čeká řada vyšetření včetně operativního zákroku konizace čípku. Jdu do Motola, tak věřím, že tam budu v dobrých rukou.Ale přiznám se, že mám velký strach. Jedno je ale jisté, prevence je jediná možnost, jak na takovéhle věci přijít včas. A proto doporučuji všem kdo se bojí chodit k preventivním prohlídkám, nebojte se. Je to pořád lepší, než pak podstupovat větší, mnohdy i horší operace. Pak už to může být otázka života a smrti. A to doslova.Mějte se a díky všem co píšete, protože mě samotné se ulevilo, když jsem pročítala vaše dopisy.

Lenka (Po, 16. 2. 2004 - 16:02)

Ahojky holky, 6.2. byla jsem na zakroku, ktery se nazyva LEEP, je to neco jako konizace, jen malinko setrnejsi (provadi se el. klickou). Mela jsem CIN II, takze nebylo co resit. Byla jsem v soukromem sanatoriu, delali mi to ambulantne. Prisla jsem v sedm rano a v jednu me pustili. Po probuzeni z narkozy me bolelo brisko jako na mesicky, jinak v pohode. Po par dnech jsem zacala spinit a spinim trosku stale...ve stredu cekam mesicky a po nich jdu k me gynekolozce, aby se na me jukla....citim se dobre, po tydnu doma jsem sla do prace, ale nechavaji doma jeste dyl, ja jsem uz ale chtela...stejne jako ostatni 6 tydnu zakaz sexua koupani, jen sprchovani. Jsem rada, ze to mam za sebou a jsem snad uz ok. Za pul roku jdu na kliniku na kontrolu. A z ceho to vsechno vlastne mam? Primarka mi rikala, ze velky podil na tom meli moje caste zanety a taky antikoncepce....a pokud sex, tak jedine s kondomem, abych zase neco nechytla....

Blanka (Ne, 15. 2. 2004 - 23:02)

Ahoj na konizaci jsem byla v Lednu. Cytologie mi vzchazela mezi II a III od porodu mého prvního syna.To je 9 let,Moje doktorka mi tvrdila že to nic není ale musí se to hlídat,chodila jsem na kontrolu každých 6 měsíců někdy i dříve. Před třemi lety se mi narodil druhý syn a když mu bylo 10 měsíců vyšla mi cytologie na IIII.Dělal se kontrolní stěr a ten vyšel na II. Ten první prý byla chyba v laborce.Další kontrola vyšla po půl roce na tradiční III.,ale stále se nic nedělo a protože jsem o tom nic nevěděla a spoléhala na doktorku byla jsem v pohodě.No a v říjnu 03 opět cytol.IIII a kontrola to samé.A najednou začal poplach okamžitě do nemocnice . Nic jsem o tom nevěděla jen že to může být rokovina.V nemocnici jsem byla 10.dní,když jsem se probrala na pokoji bolelo to jako čert,dali mi injekci na bolesti a já hned usla.Potom to bolelo jako při menstrulaci.Tři dny jsem nesměla z postele i jídlo mi tam nosily.Potom jen na záchod a hned do postele. Domů jsem šla 8.den po operaci.Žádné stehy jsem neměla dělali to lejsrovým nožem a to se hned vytvoří stroupek a 6-7 den začíná odpadávat to je krizový den ,kdyby upadl větší kus mohto by to začít hodně krvácet.Čípek mi vzali celý ,histologie dopadla dobře,bylo to za 5 minut 12 . V Dubnu jdu na prvni kontrolní cytolku snad to budu v pořádku. Na kontroly budu chodit po 3 měs. Otěhotnět můžu až za rok ale je tu velký předpoklad že miminko nedonosím. Ještě že už dva lumpíky mám.

LeNkA (Ne, 15. 2. 2004 - 10:02)

Ahoj všichni,nedávno jsem na tyto stránky přispívala odstavcem plným obav a nejistot, jelikož jsem měla pár týdnů před před konizací děložního čípku. Nyní píšu poprvé po zákroku, který mám úspěšně(tedy pevně doufám)za sebou. Operace se konala 10.2. a můžu s jistotou říct, že moje obavy byly naprosto zbytečné. Bolest po probuzení z narkózy téměř nulová, opravdu se to dá přirovnat silnější menstruační bolesti. Ani jsem moc nekrvácela.A ted můj dotaz: Mám trochu obavy. Při odchodu z nemocnice jsem téměř už ani "nešpinila", ale ted třetí den po propuštění jsem začala slabě krvácet a taky se mi spustil trochu výtok. Podotýkám, že se nenamáhám, z postele vstávám pouze na záchod a jen když si pro něco potřebuji dojít. Proto si nejsem vědoma, že bych něco zanedbala, nebo udělala, něco čím jsem si mohla případně ublížit. Nemůže mi některá z vás poradit, jsem z toho trochu nejistá, člověk opravdu nikdy neví.Moc děkuji za odpověd a všem, které mají již po konizaci přeju rychlé hojení a těm, které to teprve čeká vzkazuji, že není opravdu z čeho mít strach!!Ahoj všem, Lenka

Dana (Čt, 12. 2. 2004 - 13:02)

Ahoj ráda bych se podělila o své špatné zkušenosti.I když jsem podstoupila konizaci děložního hrdla.Obecně bych Vám nedoporučovala si tento zákrok, ačkoliv drobný nechat dělat ambulantně, raději vyberte si nemocnici, kde Vás nechají po zákroku si poležet, i za cenu že se tam třeba druhý den budete už nudit:-).Pan doktor mě odoperoval a nechal mě po zákroku 3 hodiny vyspat a pak jsem odjela MHD domů. Nemůžu říct, že bych nějak trpěla bolestí-bylo to standardní asi jako u všech.Bohužel po týdnu jsem šla na vytažení stehů, což bylo dosti bolestivé. Po dvou hodinách jsem začala tak krvácet, že mi vložka stačila tak na 5 minut.To celé trvalo 7 hodin. Přišla jsem cca o 2 litry krve s tím, že ze mě vypadávaly různé kusy ve velikosti dlaně(asi srženiny krve).Stále jsem si říkala, že to přejde až mi nezbylo nic jiného než jet úplně vyřízená do Motola na pohotovost. Kde se upřímně vyděsili kvalitou provedeného zákroku.Ptali se to Vám jako dělali skalpelem?To snad ne...Kolik stehů tam máte? V podstatě mě vynadali jaký řezník, že mě to operoval. Jen závěrem celá tato banalita mě stála měsíc strávený na neschopence a dodnes krom toho, že se mě gynekolog za zákrok omluvil nevím proč se to stalo. A asi se to už nedozvím, jelikož si doktoři standardně kryjí záda.

Vasp (St, 11. 2. 2004 - 10:02)

Ahoj holky , potřebuji radu, je mi 27 a tak nějak kolem 20 mi můj gyn. řekl, že mám na děložním čípku vřídek a že to nic není, ale že se to musí kontrolovat, dělá mi stěry tak jednou za rok, někdy 2x. Zrovna jdu tak za měsíc. Nikdy mi ale nic neřekne o výsledcích, tak předpokládám, že je to zatím dobrý. Až ted se pročítám touto diskuzí a dochází mi , že zřejmě je ten vřídek takový počátek těch problémů, je to tak???? A za jak dlouho se se třeba ten stav zhorší tak, že se musí podstoupit ta konizace?? Začíná mi dělat starost, jestli se něco nezanedbalo, musím se doktora vyptat, nebo mi prosím, nějak poraďte, jak je to s tím vřídkem. A když doktor dělá v ordinaci takový ten stěr na sklíčko, tak ten se pak posílá na cytologii?Díky moc a držte se V.

Radka (St, 11. 2. 2004 - 09:02)

Také jsem po konizaci,asi před půl rokem. Mám dvě děti a to že nejsem v pořádku jsem se dozvěděla náhodou na gyn.prohlídce,když jsem chtěla antikoncepci. Můžu být ráda, že se to objevilo a dalo pryč včas(ač jsem neměla žádné problémy) jednalo se o pre-karciom a prý dost veliký. Zákrok proběhl úplně v pohodě a ještě ten den jsem byla doma, doléčení obvyklé. Momentálně jsem v pohodě a v žádném případě nemůžu podceňovat a zanedbávat prevenci a to doporučuji všem ženám. Mějte se a hlavně zdraví !!!! Radka

slunečnice... (Út, 10. 2. 2004 - 19:02)

Katy,pokud Ti lékaři doporučí vše pryč,neváhej,já byla na konizaci a po měsíci a půl na histerektomii.Na rozdíl od Tebe mám to štěstí,že mám už dvě děti,ale všude okolo je opravdu hodně opuštěných dětí a donosit a porodit,neznamená být báječnou matkou.Rakovina je hrozná potvora a život je fajn.S prvotním šokem jsi se už vyrovnala a znáš možnosti.Každopádně bych Ti radila volit zatím menší zlo a mit možnost mít dítě-pokud to lékaři schválí.Pokud histologie čípku po operaci nedopadne dobře,tak Tě histerektomie stejně nemine.Ale jestliže Ti odejmou jen zasaženou tkáň /čípek/ a dál už budeš zdravá,tak máš ohromnou šanci.A já Ti jí hodně moc přeju.Měla jsem fajn doktory,kteří mi pomohli orientovat se v situaci a tlačil mě čas,takže než jsem se rozkoukala, bylo to za mnou.Když se chodí na pravidelné kontroly,myslím,že není čeho se bát,teoreticky by se mělo na vše přijít včas.Držím Ti palce ,ráda bych věděla jak jsi dopadla.

Káča 26 (Út, 10. 2. 2004 - 00:02)

26. ledna jsem podstoupila konizaci děložního čípku. Z pokoje jsem jela kolem 12 hod (žádný klistýr)a kolem 13 hod. jsem byla zpátky. Celý zákrok trvá asi 10-15 minut. Před tím než mě odvezli mi dali oblbovačku, na stůl jsem si přelezla sama a pak si už jen pamatuju, že mě někdo budil z nádhernýho spánku. Bolesti byly trošku horší jak při menstruaci, ale po injekci proti bolestem jsem byla za dvě hoďky fit. Dnes jsem 14 dní po zákroku a stále tzv. barvím. Týden hospitalizace a 2 týdny neschopenka. 6 týdnů budu sexuálně abstinovat. Jiné problémy nemám, bez bolestí - v klidu. Přeji Vám všem, které to čeká spostu odvahy a hlavně informace, protože když jdete na něco a víte co vás čeká, není to už taková tragédie.Katka

JANA (St, 4. 2. 2004 - 08:02)

Jsem den po konizaci laserem v místním znecitlivění - 1 injekce (nebolela). Ani samotný zákrok nebyl bolestivý a trval chviličku. Zatím mě nic nebolí a ještě ani nekrvácím (prý asi tak 3 den začnu). Nemám neschopenku a cítím se "zdravě".Režim mám stejný jako popisují holky v názorech a odpovědích.6 týdnů nic nedělat. Ale hlavně ti chci říct, že asi před rokem mi gynekolog řekl, že mám vřídek a cytologii jsem měla 4x za sebou po půl roce II. Ničím mě to nepřeléčoval. Vloni v létě jsem po styku začala špinit, ale jen někdy. Takže máme stejné problémy, které doufám, už eď mít nebudu, až budu mít těch 6týdnů za sebou.

Katy (Út, 3. 2. 2004 - 10:02)

Ahoj všichni.Pročetla jsem všechny vaše příspěvky a musím též přidat i ten svůj. Na podzim loňského roku mi gynekoložka sdělila, že mám opět špatnou cytologii a poslala na kliniku do cytologicko onkologické poradny. Tam mi udělali kolposkopické vyšetření a hned mne objednali na biopsii s tím že mají podezření na nádorové onemocnění. Asi každý, komu toto bylo sděleno, ví co je to za velký šok. Bude mi 30 a ještě jsem nerodila. Partnera mám stáleho již několik let a sexu pravda mnoho nebývá, nekouřím nepiju a díky problémům s metabolismem se stravuji hodně zdravě (ovoce, zelenina a bílé maso). Tím víc toto sdělení bylo šokující. Biopsie proběhla v pohodě, byla jsem v celkové narkóze a druhý den jsem šla domů. Třetí den do práce. S přestávkami jsem asi týden špinila a bolesti moc nevnímám, tak nevím. Za 14 dní jse šla na kontrolu, kde mi sdělili i výsledky. Výsledek je takový "karcinom děložního číkpu" stádium Ib-IIa. Přednosta kliniky mne se vším seznámil, i když dost informací jsem již předem zjistila na internetu, a po poradě s onkologem mi sdělil dvě možné alternativy. Buďto abdominální hysterektomii nebo pouze odstranění děl. čípku. Protože jsem ještě nerodila, tak přístup lékařů je naprosto ohleduplný. Možná v jiné nemocnici by radikálně odoperovali vše. Teď jdu ještě na vyšetření magnetickou rezonancí, aby se vyloučilo že jsou zasaženy uzliny. Z výsledků vyšetření vzejde další rozsah operace, a to buď konizace děl. čípku a nebo odnětí celého čípku případně i dělohy a uzlin. Tak snad vše dopadne dobře. Sdělím vám po operaci. Hlavní je aby člověk sám byl v pořádku. Je sice hrozné pomyšlení na riziko ztráty naděje na vlastní dítě. Ale na druhou stranu je velmi opuštěných děti, který potřebují lásku a péči.Hodně mne však znepokojuje, kolik mladých dívek a žen má tyto problémy. Hodně se mluví o placených vyštřeních, např. mamograf a opd., které ale pojišťovny hradí až nad 40 let věku, a to je asi dost pozdě. Přeji všem dobrou mysl a pevné nervy. A hlevně nebát se zeptat lékařů na všechny možné alternativy a podrobnosti.Katy

Iva (Út, 27. 1. 2004 - 16:01)

V prosinci jsem podstoüpila konizaci v pardubickému G-MEDU. Dělají tento zákrok v narkoze, ale ambulantně(ráno jsem přišla a odpoledne jsem šla domů). Po 6 nedělích jsem přijela na kontrolu. Lékař mi sdělil, že je vše krásně zahojeno, ale že za další 3 měsíce musím podstoupit ECC. Je to zákrok také v narkoze. Můžete mi prosím Vás někdo o tom něco napsat- zda je to standartní postup, co to vlastně znamená a proč to je v narkozev jakých případech toto ECC dělají.Já jsem si myslela, že po konizaci už je všechno OK, že kontroly mně budou dělat jen jako stěry,ale místo toho jdu ještě jednou na ECC.Díky všem co píšete!

Zuzka (St, 21. 1. 2004 - 14:01)

Ahojky Káťo.Já jsem se dozvěděla v 17ti,že mám na čípku vřídek.Vůbec jsem nevěděla co to znamená a doktor mi také řekl,že s tím nebude nic dělat,ale že to bude hlídat.Nikdy jsem ale s čípkem žádné potíže neměla (žádné krvácení po styku) až na špatnou cytolku.Teď je mi 23 a jsem čtvrtý měsíc po konizaci.Abych pravdu řekla,tak jsem teď ráda,že to mám za sebou a snad už budu mít klid:-) Držím ti palečky.

Kateřina (St, 21. 1. 2004 - 09:01)

Prosím o radu. Asi před rokem mi má gynekoložka řekla, že mám jakýsi vřídek na děložním čípku, ale že s tím nic dělat nebudeme, že se to bude pouze hlídat. Nyní již přes měsíc vždy po pohlavním styku mírně krvácím...a proto jsem minulý týden navštívila svou lékařku. Ta říkala, že při dotyku čípku má tendenci okamžitě špinit a odebrala mi vzorky na cytologii a bakteriologii a dala mi Klion na přeléčení zánětu (který by prý to krvácení mohl údajně způsobovat). Teď si třetí den zavádím Klion a bohužel vždy opět špiním. Výsledky budou ke konci týdnu, ale mám opravdu strašný strach. Strach z diagnózy, strach z konizace...Ovšem na druhou stranu podvědomě chci, aby mě tam konečně poslala...:-(Měly jste i vy podobné problémy s čípkem před konizací? Moc předem děkuji.

lenka2 (Ne, 18. 1. 2004 - 14:01)

Ahoj Smajlinko. Jiz jsem do teto rubriky psala asi tak pred mesicem ci dvema. Mam po konizaci presne 8 tydny. Sex jsme neprovozovali mesic. Pri posledni kontrole lekarka prohlasila, ze cipek je opravdu krasny a vse se hoji uzasne a rychle. Obcas me to ve vnitr ale poboliva a nevim , co si o tom mam myslet. Chtela bych se te zeptat prosim, o jaky virus se presne jedna. Jsem z toho docela nervozni, protoze mi pripada, ze se mi v tele opet neco rodi. Takovy ten pocit pred zanetem. Lenka 2.

Reklama

Přidat komentář