Reklama

Kolonoskopie

Honza (St, 11. 8. 2004 - 16:08)

Ahoj. Na kolonoskopii jsem byl už asi 4x

Veronika (Po, 9. 8. 2004 - 14:08)

Ahoj všem, kolonoskopické vyšetrení jsem absolvovala približně před 1,5 rokem ve Vinohradské nemocnici. Můžu říct, ze daleko horší než celé vyšetření je pročištění den předem. Vypít 4 litry slané vody ochucené mučenkou bylo opravdu peklo. Poslední litr už jsem téměř celý vyzvracela. Vyšetření už nebylo nijak hrozné. Píchnou vám "oblbovačku", takže se daleko víc uvolníte, což je pro vyšetření opravdu důležité, stejně jako správné dýchání, aby se lékaři dobře pracovalo. Zastrčení hadičky do konečníku jsem téměř necítila a jen chvílemi mně tlačilo břicho. Samotné vyšetření není opravu nic hrozného. Není třeba se bát. Veronika

webmaster (Čt, 5. 8. 2004 - 18:08)

Předmět: Cena kolonoskopie Autor: Radek Datum: 4.8. 2004 16:13:57 Nevite kolik stoji kolonoskopie (vysetreni tlusteho streva)? Předmět: Cena kolonoskopie Autor: B Datum: 4.8. 2004 19:34:04 Nic.Stačí,aby jsi dostal doporučení od praktického lékaře.To tedy klasickou metodou.Ještě existuje jedna,nevím kde to dělají,polkneš kapsli ve které je zabudovaná minikamera a počítač to pak vyhodnotí,ale to je asi drahá a zbytečná metoda,kterou by sis musel platit sám.Já sama jsem byla na kolonoskopii před rokem a dá se to vydržet a máš jistotu. Předmět: Cena kolonoskopie Autor: Vera Datum: 4.8. 2004 19:58:03 Pokud máš nad 50 roků, máš nárok na toto vyšetření 1xročně jako prevenci rakoviny tl. střeva. Pokud jsi mladší, tak doporučuji jen na doporučení lékaře - není to nic příjemného.

Jana (Čt, 5. 8. 2004 - 16:08)

pro Veru:mas pravdu... ja jako protekcni pacient jsem dostala takove bombardaky s otvorem u konecniku. Je nehorazne, jak se s "normalnimi" pacienty zachazi. Opravdu je pod lidskou dustojnost nechat se okukovat takovym davem! Nikdo ale pacientovi nerekne, ze moznost mit na sobe bombardaky je. Je to nadstandard: doplati se asi 30 korun:)

Vera (Čt, 5. 8. 2004 - 15:08)

Petro, byla jsem na obojím. Na vyšetření žaludku 7x, vždy s premedikací a při odběru vzorku z žaludeční sliznice mne to vždy bolelo. Celé vyšetření se dalo vydžet, i když jsem ráda, že teď nemusím. Na kolonoskopii jsem byla 1x před dvěma lety (bez premedikace) a teď jsem to důrazně odmítla. Bylo to "pod lidskou důstojnost" a doufám, že jinde mají lidštější přístup. Musela jsem vejít úplně nahá do místnosti, kde mne pohledem sjel doktor a jeho mladý pomocník, pak se mnou manipulovali různě na vyšetřovacím stole a ničím mne nepřikryli. Vyšetření samotné mne ani nebolelo až do chvíle, kdy do mne začali pumpovat vzduch, ale skutečně to není tak zlé. Nejhorší pro mne bylo, když po skončení jsem měla dovoleno jít na WC (stále nahá), které bylo součástí vyšetřovací místnosti bez dveří, kde jsem mohla "vypustit" z konečníku tekutinu a vzduch a oba pánové se pohybovali max. dva metry ode mne. Poté jsem mohla odejít do šatny a domů mne doslova donesl manžel, protože při té bolesti se nedalo jít. Nechtěli mi ani potvrdit den volna, že prý po tom mohu klidně do práce a sestra se tam tomu hlasitě smála.Vzala jsem si dovolenou a dobře jsem udělala, to nadýmání s ukrutnou bolestí trvalo asi 4-5 hod.Můj internista mne teď tedy místo toho poslal na PET, protože mám i více jiných závažných potíží. Ale zvaž riziko nepodstoupení vyšetření, asi je vysoké.

Jana (Čt, 5. 8. 2004 - 15:08)

Nemohu nikomu zarucit bezbolestne vysetreni, pisu jen, jake mam zazitky ja. Popravde, nejvice jsem se zapotila pri vyprazdnovani strev. Polovinu roztoku jsem zredila ve 2 litrech Coca-coly, polovinu ve 2 litrech vody. S Colou se ta hnusna pachut temer vytratila, lec za cenu shocku v zaludku. Vypit behem dvou hodin dva litry Coly nikomu nedoporucuju. Zkusila bych radeji dzus (kvuli cukru). Nakonec jsem ale vyprazdneni prezila. Nasledoval shock z dehydratace. Rano (v den vysetreni) jsem nebyla temer pri smyslech, tocila se mi hlava a bylo mi opravdu zle. Samotne vysetreni si nepamatuju. Premedikace: Sufenta 2 ml plus Dormicum 4 mg Nesla jsem na zakrok jako bezejmenny pacient, ale mela jsem protekci (anesteziolozku pri ruce:) Je smutne, jak se nekteri doktori chovaji k "normalnim" pacientum. Premedikaci odbydou, setri analgetiky, aby se jim tam lidi po zakroku pul hodiny a dele nepovalovali. Vse musi odsejpat! Je mi lito lidi, kteri na to sli bez analgosedace a k noname lekari, ktery se s tim "neparal". Radim vsem lidem, aby si nejdrive zjistili, co je ten lekar zac, popr. na jaka analgetika (plus sedativa) maji od pojistovny narok. Vyplati se to! Proc trpet jako zvire! Jsem si jista, ze kdyby na to sli ti nejvetsi ze vsech tyranskych lekaru, na analgeticich by nesetrili!!! Hodne stesti vsem, ktere to ceka!

ruda (Čt, 5. 8. 2004 - 10:08)

Já jsem to absolvoval v IKEM-u. Vydržím dost, ale u toho jsem se doslova zapotil bolestí. Křičet jsem nechtěl. Kolega na pokoji taky. Bylo to bez oblbováků. Je fakt, že také hodně záleží na doktorovi. Pokud to tam rve jako do naftového potrubí, tak je to kutečně 2x v pr.... Musí cítit a zasouvat hadice podle zakřivení střeva, jinak je to blbé. Už to mít nemusím, ale hodně štěstí a nebojte, Vás to nebude bolet.

Petra (St, 4. 8. 2004 - 20:08)

Ahoj všem, četla jsem všechny příspěvky a dokonce jsem to i spočítala a je to tak 50 na 50, někoho to vyšetření bolí a někoho hold ne. Já mám problém se vůbec donutit tam zajít i když vím, že bych toto vyšetření měla podstoupit, mám jisté zdravotní potíže a doktorka mi doporučila právě toto vyšetření, ale jen při myšlence se mi chce brečet strachy. Už jsem podstoupila vyšetření žaludku a to se dalo přežít to opravdu nebolí a věřte, že jsem hrozná. Všechno vidím hrozně černě a dělám hrozné scény. Tady jsem nevěděla do čeho jdu a dokonce jsem to vydržela i bez injekce. Ale na tu kolonoskopii se opravdu, ale opravdu bojím. Už jen ta představa mě strašně děsí. Prosím někoho kdo zažil obojí vyšetření ať ni napíše jaké to je. Ráda bych nějaké porovnání jestli se to ovšem dá srovnat. Předem děkuji Petra

Markéta (St, 4. 8. 2004 - 13:08)

ahojky všichni, za 14 dní jsem objednána na kolonoskopii a po přečtení předchozích příspěvků z toho opravdu nemám moc dobrý pocit. Chtěla bych poprosit někoho o radu - je možné provést kolonoskopii i v těhotenství? Moc děkuji

Zdeněk (St, 23. 6. 2004 - 16:06)

Ten tip s tím sanatoriem je perfektní, mají na webu prezentaci. Stačí zadat do vyhledavače Pírkovo sanatorium.

Jana (St, 23. 6. 2004 - 14:06)

I já jsem se rozhodla přispět. Bolestivost při kolonoskopii je značně individuální. V r. 2000 jsem podstoupila kolonoskopii v Motole a přestože jsem dvakrát rodila, součet porodních bolestí s porovnáním s kolonoskopií je nic!!! Po mně šel s nádorem a téměř ho to nebolelo. /Já mám jen mírný zánět!/. Moji známou to také téměř nebolelo. Jak vidíte, je to silně individuální. Ještě přidám jeden tip: kolonoskopii v plné narkoze provádějí v Pírkově sanatoriu v Mladé Boleslavi, je hrazeno zdrav.pojišťovnou.

Zdeněk (Čt, 10. 6. 2004 - 21:06)

Nejenom srůsty, záleží i na tělesné konstituci a uložení střev v břiše, zkušenostech a citlivosti vyšetřujícího lékaře. Navíc každý asi snáší bolest jinak, existují lidé s různými prahy bolestí atd. atd.

Marie (Čt, 10. 6. 2004 - 15:06)

Nikdy jsem na ní nebyla, ale zřejmě pro ty lidi, kteří mají v břiše srůsty, je to bolestivější. Proto jsou ty zážitky tak nepochopitelně rozdílné.

Marek (St, 9. 6. 2004 - 18:06)

Dnes jsem byl poprvé na kolonoskopii měl jsem z toho celkem strach, ale bylo to uplně v pohodě jenom trohu tlak v břiše při přifukování vzduchu. Nejhorší bylo vypít FORTRANS.Po vlastní zkušenosti mohu všechny případné adepty KOLONA uklidnit ničeho se nebojte a jděte. S pozdravem zdráv buď Marek

Mike (Po, 7. 6. 2004 - 16:06)

Jekr diky za informace. Ja uz to mam taky za sebou. Nebylo to tak hrozne. Hlavne doktor i sestra byli oba velmi profesionalni a velmi schovivavi. Byl jsem ve FNT v Praze v Krci. Muzu tedy vrele doporucit (Mudr. Antos). Byl jsem ale rad ze jsem mel informace tady z chatu, protoze jsem byl lepe pripraven a nechal jsem si odpovedet na otazky ktere zde lidi meli.Jeste k te hladovce. Ja ji taky drzel a jeste jsem vypil pripravek ktery musela lekarna pripravit. Je nekolik hodin po vysetreni a stale mam jeste prujem, ale jinak vse v poradku.

Jekr (Pá, 4. 6. 2004 - 21:06)

Já osobně jsem byl v Horažďovicích v okr. Klatovy u MUDr.Horejše. On se zabývá rakovinou tl. střeva a zejména studuje dědičnost této rakoviny. Proto mne tak přemlouval,abych na tu koloskopii šel.Jak jsem psal, injekci jsem si nenechal dát, i když jsem byl do poslední chvíle rozhodnut že ano.Zvládl jsem to v pohodě bez ní, ale když je možno si injekci nechat dát,proč ne?Oni už mají uklidňující prostředek připravený,takže podle mne si člověk nemůže vybrat,co chce na uklidnění. S tím X-PREP jak jsem psal, mám velice dobrou zkušenost, nejvíc mi vadila ta hladovka. Ale tchán i taťka dostali něco jiného, nějaké tři pytlíky, které musely rozpustit ve vodě a pak prý bylo utrpení to všechno vypít a pak měli velké průjmy. Ale je pravda, že předtím žádnou hladovku neměli. Tchán si dal den před vyšetřením k obědu kuřátko. Proč ten samý lékař předepisuje různá projímadla, nevím. K tomu rentgenu mi Dr. řekl, že ve střevě může být třeba zbyteček stolice, což na rentgenu může vypadat jako polyp, či nádor a na koloskopii by se muselo jít stejně.

Mike (Pá, 4. 6. 2004 - 15:06)

Dobry den vsem:mam jit na kolonoskopii prave v pondeli a mam z toho celkem strach.Cetl jsem veskere prispevky a vidim, ze pekne ruzni. Mam ale nekolik otazek a budu moc rad kdyz mi nekdo odpovi:1) kde (v jake nemocnici) mate dobre/spatne zkusenosti se zakrokem (popr. jmeno lekare)?2) doporucili byste uklidnujici lek ano/ne a jaky?3) jake projimadlo byste dopururcili a ktere nikoliv4) je doporucen rentgen misto kolonoskopie?dekuji. 3)

Jekr (Út, 1. 6. 2004 - 16:06)

Musím souhlasit s Ferdou, mám s vyšetřením stejné zkušenosti. Jelikož mám taťku s rakovinou tlustého střeva a nějaké to bolení břicha jsem občas měl, lékař mne celé dva roky přemlouval, ať na toto vyšetření jdu. Hrozně jsem se toho bál, jsem takový bolístko. Dostal jsem lahvičku X-PREP, na to vypít min. 3 litry tekutin.Žádný velký průjem, byl jsem jen večer jednou na WC a ráno maličko a říkal jsem si, že vůbec nemůžu být vyčištěný,ale lékař mne naopak pochválil, že ano. Je pravda, že celý den před vyšetřením se kromě vývaru už nesmí nic jíst a den předtím, jen lehce stravitelné jídlo. Před samotným vyšetřením, jsem chtěl injekci, ale jelikož jsem tam byl autem,nechal jsem se přemluvit,že mi ji nedají. Z celého vyšetření byl trochu bolestivý začátek, tak za tu první zákrutu, ale bolestivý asi jako při nadýmání, nebo při větším průjmu, pak už jsem vlastně nic necítil, občas jsem zacítil tlak, když tam sestřička přifoukla vzduch, ale pohoda.Ani jsem nevěděl jak ta sonda je daleko, myslel jsem že jsou furt na začátku a oni už byly na konci. Jelikož střevo nemá nervová zakončení, tak ani odebrání polypů nebylo vůbec cítit.Celé vyšetření trvalo přesně 20 minut. Před vyšetřením mi lékař řekl, že bolest je u pacientů velice individuální a že před vyšetření může pacient cítit tlak či bolest při nafukování do střeva, nebo když se napínají závěsy střeva. Myslím si že určitě taky hodně závisí na šikovnosti lékaře, resp. vlastně sestřičky, která tu hadici ovládá. Tchán kterému je 50 byl na vyšetření také a ani jemu to nečinilo žádné potíže, jen měl jiný preparát na pití před vyšteřením a to prý bylo horší jej vypít,než samotné vyšetření. Každopádně nečekejte léta na vyšetření ze strachu, nestojí to zato, ale ten pocit, že máte střevo v pořádku a žádná rakovina, to je paráda. Kdyby muj taťka šel před pár lety na vyšetření, nemusel rakovinu vůbec dostat. Ušmikli by mu polyp a bylo by. Tak hodně štěstí ostatním, které to čeká!!

ferda (St, 26. 5. 2004 - 16:05)

no vážně to tak hrozné není někdo z toho tady dělá trágu ale co sem dělal já to si nedokážete představit .. to vypití bylo fakt hrozný hlavně zbytek mé poslední 3 láhve s fortransem ...ale jak řikal vše ok .. na stolici pak dete a letí z vás už jenom pak voda !! pamatujte čím mín toho sníte tím lépe !! já například "piju" pouze už bujon a pak je to ok .. a jak tady někdo píše to vyprázděnní je bezblostné - příde to tak za 1-2 hod a kdybych měl takoveho bolesti u prujmu piskal bych si :-)))) a samotny vysetreni jak sem psal ta hadice když ve mě lezla necítil sem to jen 1 mě to zabolelo-když zatačel doktor ale trvalo to tak 3-5 sec .. nic hrozného a pak už jen tak 3x jemně ..tak takhle sem to snášel já !!! nevím ale asi jde taky hlavně o to jakýho máte doktora - když je to nakej magor a cpe to do vás skoro bez citu a mám blblou náladu k tomu je to zlý .. ja mel superovyho doktora ktery kdyz videl ze me to boli prestal apod... jo a vsechny ty oblbkovaky skoro k nicemu - v toto tedy se domnivam protoze vas to zaboli tak i tak !!! a ja kterej mam dosti hrozny problemy s psychikou a nervíkama sem to vydržel a to je co říct.. dnes sem byl pro změnu na ELEKTROKLÝZE - tenké střevo - viz diskuze elektroklýza a taky sem přežil jak gastro, kolo tak elektro :-) sem happy !! a opravdu se nebojte tolik !! důležitý je také doktor aby byl v pohodě a ne nějaký jouda bezcitný.. myslím..

Hlava (Po, 10. 5. 2004 - 12:05)

pro Zdeňka: popsal jsem jen průběh mého vyšetření. Jiné zkušenosti nemám, tudíž ani nic jiného k tomu dodat nemohu.

Reklama

Přidat komentář