Reklama

Těžký průběh covidu zmírňuje kolchicin, ukazují studie

Lidem nakaženým koronavirem pomáhá látka kolchicin, kterou se léčí nemoc dna. Vyplývá to ze studií z Brazílie a Kanady. Podle Brazilců kolchicin zkrátil délku připojení na ventilátor i dobu celkové hospitalizace. Podle Kanaďanů snížil úmrtnost téměř o polovinu. V Česku po nasazení kolchicinu volá primář interny chebské nemocnice Stanislav Adamec.

Brazilští vědci vybrali pacienty se středně těžkým až těžkým průběhem koronavirové nákazy. Všem poskytovali klasickou léčbu, zároveň je ale náhodně rozdělili na dvě stejně velké 36 členné skupiny. První dávali ještě navíc malé dávky kolchicinu a druhé kontrolní skupině placebo. (1) 

Z pacientů s kolchicinem nezemřel během studie nikdo, zatímco z příjemců placeba dva lidé. Pacienti s kolchicinem museli být připojení na umělém dýchání v průměru čtyři dny, oproti 6,5 dne u těch s placebem. Příjemci kolchicinu zůstávali v nemocnici v průměru sedm dní, oproti devíti dnům u členů skupiny dostávající placebo.

Autory brazilské dvojitě zaslepené studie je tým 34 pracovníků z šesti kateder lékařské fakulty Ribeirao Preto Univerzity v Sao Paulu. Jejich zjištění zveřejnil v únoru odborný časopis Rheumatic and Musculoskeletal Diseases.

Kanadská studie zahrnula tisíce lidí z celého světa
Kanaďané provedli mezinárodní výzkum na 4488 nehospitalizovaných nakažených. Všichni měli nejméně jeden rizikový faktor (věk 70 let a více, nadváha, cukrovka atd.), který zvyšuje pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci. Nakažení byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Jedna brala 30 dní placebo a druhá postupně se snižující dávky kolchicinu. (2)

Reklama

Mezi příjemci kolchicinu byla o 44 procent nižší úmrtnost. Oproti skupině s placebem u nich také o 50 procent kleslo riziko, že budou potřebovat připojení na ventilátor. Výzkumníci u nich zaznamenali i o 25 procent nižší riziko, že budou vyžadovat hospitalizaci.

Pod studií je podepsáno 42 odborníků z Kanady, USA, Španělska a Brazílie. Jejich práci koordinovala Montrealská univerzita. Výzkum financovala vláda provincie Québec a další instituce včetně nadace manželů Gatesových.

Studie je označovaná zkratkou COLCORONA (spojení slov kolchicin a koronavirus) a ještě čeká na vydání v odborném časopise. Autoři ji ale už v lednu zveřejnili na zdravotnickém webu medRxiv, aby se všichni mohli co nejdřív seznámit s jejich poznatky, které oni sami považují za přelomové.

Kolchicin mohou podávat i praktičtí lékaři   
Na kanadskou studii upozornila například Česká internistická společnost. „Vzhledem k tomu, že více nežádoucích účinků bylo hlášeno z placebové skupiny, pak patrně nelze preventivním podáním kolchicinu ambulantním pacientům v doporučené, relativně nízké dávce, nic pokazit,“ napsal na webu společnosti její vědecký sekretář Luboš Kotík. (3)

Primář interny chebské nemocnice Stanislav Adamec doporučil, aby kolchicin používali už praktičtí lékaři. „Kdyby praktici v prvním týdnu nemoci namixovali lidem vitamíny se zinkem i s kolchicinem, tak můžou snížit nálož v populaci a snížit zatížení nemocnic,“ řekl v březnovém rozhovoru pro Deník. (4)

Kolchicin má protizánětlivé účinky. Podává se ústně a dosud se jím léčí hlavně dna, onemocnění kloubů a osrdečníku či Behcetova nemoc, která postihuje cévy.

Botticelli

ZDROJE:

  1. https://www.cisweb.cz/blog/kolchicin-prvni-skutecne-ucinna-prevence-tezkeho-prubehu-infekce-covid19
  2. Babiš selhal. Covid se řítí na Prahu. Pomoci by mohl kolchicin, ale není, říká primář. Chebský deník, 3. 3. 2021

Varování redakce: Tetno lék není v žádném případě určen k samoléčbě. Rozdíl mezi léčebnou a toxickou dávkou (tzv. terapeutický index) je nevelký. 

Asi za 2–6 hodin po požití toxické dávky se vyskytne pálení v jícnu a hltanu, škrábání v ústech a v krku, polykání se stává obtížným, otrávený zvrací. Objevuje se průjem, stolice jsou vodnaté, popřípadě i krvavé (dochází k působení na kapiláry tlustého střeva). Dochází k dehydrataci, dotyčný je zesláblý, kůže je odvodněná. Otrávený naříká na velkou úzkost, konečky prstů a ostatní výběžky těla modrají, klouby a svaly bolí, mohou se objevit křeče – tenezmy a břišní koliky při staženém břichu. Dochází k hojnému močení, v moči se může objevit krev. Hladina cukru v krvi rychle klesá. V dalším průběhu otravy dochází k bledosti, poklesu tělesné teploty, k cyanóze a k dušnosti. Mohou nastat také poruchy bušení srdce, pokles tlaku až celkový kolaps. Smrt může nastat do sedmi hodin, někdy ovšem až za tři dny.

Jeden až dva týdny po uzdravení se z otravy může vyskytnout alopecie, která je někdy trvalá. Byly též pozorovány poruchy funkce jater, ledvin, plic a hematopoézy. Vzácně byla hlášena slepota.

Jako první pomoc se doporučuje indukovat zvracení: u dospělých např. vlažným hypertonickým roztokem chloridu sodného (2–3 lžičky na skleničku) nebo apomorfinem (0,1–0,15 mg/kg tělesné hmotnosti i.v.). Nicméně tato situace vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. - Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolchicin

Reklama

Komentáře

Návštěvník (Ne, 28. 3. 2021 - 22:03)
Je to opravdu tak. Po požití prudkého jedu kolchicinu si pak pacient přestane stěžovat na jakékoliv potíže.
Návštěvník (Po, 29. 3. 2021 - 06:03)
Po prodělání covidu , chodíte na odběr krve k rozboru protilátek? Když protilátky máte už se nechodí na očkování, nebo se nechat rovnou očkovat.
Cedria (Ne, 18. 4. 2021 - 19:04)
měla jsem lehčí průběh. ale i přesto ted po prodělání nemoci beru vitamin D
Reklama