Reklama

Šia - cu

Tlakem na životně důležité body ke zdraví. Ačkoli japonský název šia-cu doslova znamená tlak prstem, tato stimulující masáž se neprovádí pouze prsty. Palce jsou při ní sice nejzaměstnanější, ale pracuje se také dlaněmi a zápěstím, předloktím a loktem, koleny a chodidly. Podobně jako AKUPRESURA i šia-cu využívá tlaku na stovky povrchových bodů (tubo) na meridiánech (cestách energie) ke stimulaci toku čchi (životní síly) těmito kanály.

Tlakem na životně důležité body ke zdraví. Ačkoli japonský název šia-cu doslova znamená "tlak prstem", tato stimulující masáž se neprovádí pouze prsty. Palce jsou při ní sice nejzaměstnanější, ale pracuje se také dlaněmi a zápěstím, předloktím a loktem, koleny a chodidly. Podobně jako AKUPRESURA i šia-cu využívá tlaku na stovky povrchových bodů (tubo) na meridiánech (cestách energie) ke stimulaci toku čchi (životní síly) těmito kanály.

Terapie typu šia-cu se v Japonsku používá po staletí a vyvinula se (stejné jako čínská akupresura) ze starého orientálního způsobu masáže, při kterém se třou a manipulují ruce a chodidla. Na rozdíl od pozdější AKUPUNKTURY se šia-cu a akupresura používaly jako domácí léčba, jejich znalost se předávala z generace na generací a členové rodiny si je prováděli vzájemně.
Ačkoli má šia-cu tak dlouhou historii, až do počátku tohoto století nevešlo ve známost v podobě komplexní terapie. Jako první začal tento systém prosazovat Tokudžiro Namikoši. Dnes je šia-cu na Západě rozšířenější než akupresura.


Šia-cu je bezpečná a účinná technika, zaměřená především na prevenci, ale pro určitá onemocnění se používá také jako forma fyzioterapie. Působí prý na elektromagnetické síly těla, které jsou v obzvláště vysokých nebo nízkých koncentracích v oblastech tlakových bodů. Stimulováním nebo uklidňováním těchto bodů se šia-cu snaží dosáhnout obnovení rovnováhy kvantity a kvality elektromagnetické energie rozváděné po meridiánech, z čehož má prospěch nejen tělo, ale také mysl, city a duch.

Komu může šia-cu pomoci: Terapeuti tvrdí, že šia-cu může pomoci v celé řadě každodenních onemocnění, např. při bolestech hlavy a při migréně, při bolestech zad a zubů. pomáhá prý také při zažívaích obtížích, zácpě a průjmu. Rekonvalescentům i dalším pacientům vrací vitalitu a odolnost. Údajně je prospěšná také lidem, kteří trpí STRESEM, NAPĚTÍM, DEPRESÍ a NESPAVOSTÍ. Lidem s chronickou ztuhlostí zvyšuje obecnou mobilitu a přispívá k uvolnění kloubů a svalů. Příznivé výsledky vykazuje tato léčba i u sportovních úrazů a poranění při jiné tělesné námaze.

Šia-cu je také program pro celé tělo, zaměřený na prevenci vyjmenovaných obtíží, na úpravu krevního oběhu, nervového a imunitního systému, podporuje vylučování jedovatých látek a posiluje kosti.

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama