Reklama

Příklad z praxe: Účinná terapie bolesti hlavy

V průběhu let samozřejmě dochází k nejrůznějším smíšeným formám bolestí hlavy a migrény. Na tomto příkladě vám chci ukázat, jak mnohovrstevnatá taková onemocnění mohou být.

Přišla ke mně pacientka s velmi úpornými chronickými bolestmi hla­vy, které by se už daly označit jako migréna, které však zachvacovaly celou hlavu a tam často několik minut putovaly. Bolesti doprovázela přecitlivělost na světlo a zvuky, nevolnost, závratě, velmi citelné poru­chy krevního oběhu a zvracení. Kromě toho měla pacientka stolici jen jednou nebo dvakrát do týdne, někdy dokonce jen jednou za dva týdny, a to jen s pomocí nejsilnějších projímadel, která vyzkoušela všechna, co trh nabízel. Jak mi řekla, prakticky bez úspěchu.

Po asi 4 měsících nejintenzivnější léčby jsme mohli s pacientkou zpětně určit následující příčiny:

Její potíže začaly asi 20 let předtím, než se začala léčit. Intenzivní práce v kanceláři, špatný sedací nábytek a špatné sedací návyky u ní vyvolaly krční páteřní syndrom. Stále cítila určitý tlak v hlavě, který však nebrala vážně a kdykoliv jej mohla potlačit pomocí volně dostup­ných bolest tišících prostředků. Také velmi málo pila, takže prostředky proti bolestem ještě více zatěžovaly ledviny a bolest se pomalu ale jistě stěhovala ze zátylku přes hlavu až k očím. Pacientka bez přemýšlení zvýšila dávku tablet proti bolestem, a tak zcela potlačila varovný hlas ničeného těla.

Pak měla potrat s následovnou kyretáží. Od té doby měla nepravidel­nou a velmi bolestivou menstruaci, i když její gynekolog po vyšetření shledal vše v pořádku. Tuto bolestivou menstruaci „léčila" opět velmi silnými prostředky proti bolestem, které jí dokonce předepsal lékař.

Reklama

Pak se u ní začala projevovat zácpa, jednak proto, že nepřijímala do­statečné množství tekutin, a také proto, že člověk se podobnou nepří­jemnou věcí příliš nezabývá. Měla i špatné stravovací návyky - jedla velmi mnoho konzerovovaných nebo mražených potravin, málo ovoce, salátu a zeleniny, zato však velmi mnoho masa a uzenin. A aby toho nebylo málo, občas spolykala plnou hrst vitaminových a minerály obsa­hujících tablet. Samozřejmě ani alkohol nechyběl. Díky všem těmto problémům spolu s léky si za několik let pomalu ale jistě přivodila těž­kou poruchu jater, protože kvůli nedostatečnému přísunu tekutin ne­mohlo tělo řádně vylučovat všechny zplodiny a léky proti bolestem.

Terapie probíhala následovně:

1.   Pacientka se musela přeorientovat na protraviny, které snášela. Požá­dal jsem ji, aby si vedla třísloupcový přesný seznam:

a)   v prvním sloupci uváděla potraviny a nápoje, po jejichž každém požití se objevily bolesti hlavy nebo migréna a pacientka se necítila dobře. I když už cítila vůči těmto potravinám nebo nápojům lehký odpor, uvedla je do tohoto sloupce.

b)   Do druhého sloupce zanášela potraviny a nápoje, které někdy sná­šela a někdy ne. Zde existovala možnost, že některé z nich bude mu­set později přeřadit do jiného sloupce.

c)   Do třetího sloupce měla uvádět všechny potraviny a nápoje, které vždy snášela dobře. Tento seznam byl doplněn paletou Hildegardi- ných potravin jako špalda, fenykl, kaštany atd. U těchto potravin měla vždy „dobrý pocit" a rovněž jí dobře chutnaly.

2.   Musela dát do pořádku svoje hospodaření s tekutinami, tudíž přijímat denně nejméně 35 g tekutiny na 1 kg živé váhy. Od toho lze odečíst asi 1/2 1 tekutiny obsažené v potravě. Protože se však pacientka v tomto případě díky lehké hyperfunkci štítné žlázy silně potila, musel se k tomu tento 1/2 1 připočítat. Pacientka vážila asi 60 kg, musela tedy denně vy­pít nejméně 2,1 1 tekutin.

3.   Díky dostatečnému přísunu tekutin se zlepšilo odvádění jedů z těla ledvinami. Změna stravy, která nyní byla bohatší na balastní látky než dříve, způsobila, že se tělo mohlo daleko lépe zbavovat jedů přes játra a žluč, přičemž jedy odcházely střevem. Toto čištění organismu jsem sa­mozřejmě velmi silně podpořil reflexně zonální terapií na chodidle.

4.    Kromě toho jsem zbavil pacientku škodlivin i pomocí Hildegardina pouštění žilou a několikrát opakovaným krvavým baňkováním ve všech zatížených zónách, tedy v oblasti ledvin, močového měchýře a podbřišku a v oblasti střev, žlučníku a jater.

5.   Pacientka podstoupila cílenou chiropraktickou léčbu a uvolňující ma­sáže v oblasti zad a zátylku. Navíc musela každý den provádět gym­nastické cviky posilující páteř.

6.   Po těchto prvních opatřeních jsem jako základní terapii u této paci­entky nasadil sérii reflexně zonálních masáží na chodidlech. Jako reakce na ně se pomalu projevila mnohá onemocnění a poruchy, z nichž se pacientka opět uzdravila.

Například na počátku těchto masáží se jako reakce objevilo silné krvá­cení z dělohy. Přivolaný gynekolog nemohl určit žádnou konkrétní cho­robu a chtěl vyčkat, jak bude léčba probíhat dále. Po osmi dnech krváce­ní ustalo a už příští menstruace byla skoro nebolestivá. V průběhu léčby ji začaly bolet ledviny, játra, žlučník a žaludek. Pokaž­dé se k nim přidaly odpovídající bolesti hlavy v oblastech příslušících jednotlivým orgánům. Mezitím dostala silnou „rýmu", což však bylo jen pročištění vedlejších nosních a čelních dutin. Jednou dokonce dostala tři dny trvající průjem.

7.    Tato léčba byla doplněna homeopatickými a Hildegardinými léky, které se vždy zaměřovaly na okamžitou situaci. Silné prostředky proti bolestem jsme pomalu vysazovali a nahrazovali je méně škodlivými. I konzumaci alkoholu se podařilo snížit na snesitelné minimum.

Po asi dvou měsících léčby brala pacientka už jen léky Hildegardiny medicíny a na konci terapie potřebovala i ty jenom občas. Asi 3 měsíce po ukončení celé léčby už nemusela brát vůbec žádné léky.

Po 4 měsících léčby mohla být pacientka propuštěna jako prakticky zdravá. Téměř nikdy ji už nebolela hlava, a když už, bolesti „spláchla", jak jednou řekla žertem, 1/2 litrem převařené vody nebo čaje. Nevolnos­ti, zvracení, přecitlivělost na světlo a hluk zmizely úplně. Každý den měla pravidelně stolici, měla pravidelnou a prakticky bezbolestnou peri­odu. Kromě velmi slabých stahů na začátku menstruace nic nepozoro­vala. Krevní oběh fungoval normálně a bolesti v zádech a zátylku od­stranila pomocí pravidelného cvičení. I její štítná žláza začala fungovat normálně a nečinila jí už problémy.

Když se o dva roky později odstěhovala z našeho kraje, její stav byl stále stejně stabilní a dobrý. O několik let později jsem o ní slyšel od známých, že sejí stále daří velmi dobře.

Ovšem změnila celý svůj život, jak co se stravy, tak i dřívějších špat­ných návyků týče, a vzala zodpovědnost za sebe a své tělo do vlastních rukou, místo aby se svěřila nějakému terapeutovi. Já ji mohl pouze v nejhorších dobách vést a ukázat jí cestu, ale ujít ji musela sama.

Jen tak může a měla by podle mého názoru vypadat účinná terapie proti bolestem hlavy a migréně.

Zdroj: Peter Pukownik - Bolesti hlavy a migrény, nakl. Alternativa

Reklama

Komentáře

bolest nebolest, neberte na to ohled a poradne ji ho tam narvete. kdyz bude videt, ze vymluvy stejne nepomahaj, tak si to priste rozmysli
Reklama