Reklama

Parkinsonova choroba

Parkinsonova nemoc je jedním z častých onemocnění. Trpí jí především starší lidé, ve vyšších věkových skupinách nad 65 let má tuto chorobu až jedno procento lidí. Nejde ale výhradně o onemocnění seniorů, každého desátého pacienta přepadnou první příznaky ještě dříve, než oslaví 40. narozeniny.

ČTK to řekl Evžen Růžička z oddělení neurologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.


V České republice je Parkinsonovou chorobou postiženo asi 12.000 až 15.000 lidí, zhruba o čtvrtinu více mužů než žen. Onemocnění se projevuje zpomalením pohybů, ztuhlostí svalů a klidovým třesem. Jeho zákeřnost tkví v tom, že postižení jsou, navzdory plnému mentálnímu zdraví, vyřazeni z aktivního života.


Dnes se však nemoc dá již úspěšně léčit, i když zabránit jejímu propuknutí nebo vyléčit ji zcela ještě lékaři nedovedou. "Je to jedno z těch 'šťastných' neurologických onemocnění, kde dokážeme velmi dobře potlačovat dlouhodobě příznaky. Existuje celá řada léků, které jsou velmi účinné," uvedl Růžička.


Úplné vyléčení není možné, protože odborníkům dosud zůstává utajena příčina vzniku nemoci. "Co je známo, jsou mechanismy, kterými pak dochází ke vzniku jednotlivých příznaků," dodal neurolog. Vysvětlil, že hlavním faktorem je nedostatek látky dopaminu, který zajišťuje přenos nervových vzruchů v mozku. Nemoc totiž postihuje části mozku, kde se dopamin tvoří.


Podle vědců je rizikovým faktorem věk, dědičnost, vliv životního prostředí i typ osobnosti. Prevence nemoci ale v podstatě neexistuje, upozornil Růžička.


Lidé však již dnes podle něj na toto onemocnění neumírají. "Od toho okamžiku, kdy byl zaveden první velmi účinný lék, který nahrazuje chybějící dopamin, v podstatě už nehrozí, že by pacienti umřeli na Parkinsonovu nemoc samotnou. Umírají na komplikace, ale teď jim můžeme předejít," konstatoval. Nemocní se tak dožívají stejného věku jako jejich zdraví vrstevníci.


K nejznámějším žijícím "obětem" Parkinsonovy choroby patří například papež Jan Pavel II., světový šampion v boxu Muhammad
Ali nebo legenda americké country Johny Cash.


Markéta Hrdoušková - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

JANA (Út, 31. 10. 2006 - 12:10)
Dle sociologa a psychiatra mám typické příznaky parkinsonovy nemoci.Čekám na odborné všetření neurologa až za tři týdny.mám potíže z chůzí,padám jse strašně slabá. poraďte co užít na zmírnění trápení?? Děkuji předem za odpověď.
anča (Út, 31. 10. 2006 - 12:10)
Jani kolik ti je let? Parkinson je hlavně nemoc seniorů.V mladém věku se objevuje velmi vzácně!
JANA (Út, 31. 10. 2006 - 16:10)
je mi 50 let, ale ve třiceti jsem prodělala zápal mozk.blan a od toho se zřejmě odvíjí moje problémy.IPříčinou může být i dlouhodobé užívání antidepresiv!
anča (Út, 31. 10. 2006 - 16:10)
O tom že parkinsonovu chorobu způsobuje dlouhodobé užívání antidepresiv dost pochybuju!! Vzhledem k tvému věku ti můžu doporučit STIRAMAL. Lze ho koupit na internetu nebo v lékárně.
Tomas (Pá, 1. 12. 2006 - 16:12)
Chtel bych se zeptat, jak moc je chirurgicky zakrok proti parkinsonove nemoci nebezpecny a co po zakroku pripadne hrozi. Pacientce je 64 let. dekuji za odpoved.
Eva (Čt, 21. 2. 2008 - 19:02)
Dobrý den, ráda bych věděla, zda mohou lidé s parkinsonovou nemocí být i nadále darci krve. Děkuji za Opověď.
Kathy (Čt, 6. 3. 2008 - 12:03)
Dobrý den, babička 74 trpí parkinsonovou nemocí již dvacet let. Před měsícem jí zemřel manžel, na kterého byla velmi fixovaná. Od té doby se její zdravotní stav zhoršil natolik, že přestala jíst. Není schopna polykat ani tekutiny. Před několik dny ji lékaři dalí kapačky, aby hydratovali tělo. Začala velmi zapomínat, toto však trvá už delší dobu. Je odkázána ve všem na cizí pomoc. Chtěla jsem se zeptat, jaké komplikace je možné ještě očkeávat?
Eva (Po, 8. 9. 2008 - 21:09)
Dobrý den, ráda bych se zeptala na psychickou část osob postižených parkinsonovou nemoci. Manžel má již 6 tým rokem tuto nemoc a ráda bych se zeptala, jak tito lidé jsou na tom psychicky. Zda problémy se stresem přispívají k zhoršení této nemoci. Muž má 56 let. Děkuji.
Ilka (Út, 9. 9. 2008 - 17:09)
Evi, mám známého, je mu tak asi 53 let, byl v ČID, ale odvolal se a kupodivu uspěl, tak má teď plný ID. Začalo mu to asi před 10ti lety třesem rukou. Zdá se mi v tom důchodu celkem spokojený, psychicky - asi záleží na té osobě, jak to nese, jakou má podporu rodiny ap. Manžel je v PID? Je doma, má nějaké koníčky, zájmy?
Irča (Ne, 16. 11. 2014 - 18:11)
Tři roky tomu byla u mně zjištěna Parkinsonová nemoc. Beru léky, mám někdy špatnou chuůzi a citím slabost.
Radá bych si povykladala s někým v podobné
situaci jako jsem ja!
Petr Nemec (Po, 5. 2. 2018 - 17:02)
Dobry den,

Chteli bychom vas poprosit o radu.dnes u nas byla babicka s dedem a sverili se nam s tim co se babicce pred tydnem prihodilo.
Pred tydnem rano vstala a z niceho nic na sobe pozorovala zmenu nejen ona ale i jeji manzel.
Hrozne moc zapomina,nejde ji se vyjadrit-nevi jak na to,kdyz chce rict nejakou vetu tak v polovine vety se zarazi s nevi co chtela rict,ma problem pri vareni,jeden den v obchode nebyla schopna vubec spocitat penize,je plactiva,unavena a vice spava nez jindy.
Jeste k tomu jsme na ni spozorovali zvlastni tras prstu na prave ruce.pred nedavnem byla u lekare kvuli tomu ze se ji hodne trepou ruce ale doktorka ji bez jakehokolov vysetreni rekla ze se pry mozna muze jednat o zacinajici parkinsonovu nemoc.chceme vas poprosit o radu zdali by se diky temto priznakum mohlo jednat o tuto nemoc a kam se s timto problemem je mozne obratit,hrozne se omlouvame ze vas timto obtezujeme ale mame o ni velkou starost.s pozdravem Nemec Petr
Jana (Po, 4. 11. 2019 - 05:11)
Otec má parkinsona 22 let,podrobnosti raděj nebudu popisovat.
Default User Image
Eliška Ottmarová (So, 20. 1. 2024 - 18:01)

Moc vás zdravím je mi 76 roků a tuto chorobu mám 23 let, 20 let to nebylo na mě  znát, je to dva roky co u mě proběhl kovid a od té doby , mimo jiné se mi zhoršila chůze a veliké bolesti mám v levé noze ,špatně chodím , bez berle  se nemohu pohybovat, špatně spím i mluvení mi dělá potíže. Prosím napište mně čeho se ještě dočkám děkuji.... Vámi uvedené vitamíny si zakoupím, sspon malá naděje

Default User Image
Monika (Út, 23. 1. 2024 - 09:01)

Dobrý den, covid bohužel dokáže dost chronických a degenerativních nemocí zhoršit. Nemyslím si ale, že byste se měla ve své mysli zaměřovat na budoucí další možné zhoršení. Snažte se pokud možno každý den trochu pohybovat - nejlépe na čerstvém vzduchu, zdravě jíst (dostatek vlákniny, bílkovin, zeleniny, ovoce). Pro mozek obecně jsou též důležité omega-3 kyseliny, které je možno získat z ručných ryb (např. sardinek) či též z doplňků stravy. Také je důležité vyvarovat se stresu, zajistit si kvalitní spánek. Fyzioterapie by mohla velmi pomoci.

Reklama