Reklama

Olomoučtí vědci posílili antibiotika stříbrem

Vědcům z olomoucké Univerzity Palackého se podařilo přijít na to, jak posílit účinek antibiotik. Zvýšili jej přidáním sloučeniny stříbra, případně mikročástic či nanočástic tohoto kovu. Antibiotika v kombinaci se stříbrem se pak mohou podle nich využívat v nižších dávkách a účinkují i na bakterie, které byly dříve vůči antibiotikům odolná. Postup si vědci hodlají patentovat.

ČTK o tom  informovali zástupci univerzity.

    Vědci nejprve potvrdili antibakteriální aktivitu stříbra. Své výsledky zveřejnili před sedmi lety a vzbudili velký ohlas v odborném světě. Další tři roky věnovali bádání odolnosti bakterií na antibiotickou léčbu. “Napadlo nás přidat k antibiotikům nanočástice. Podařilo se nám prokázat, že nanočástice stříbra velice posilují účinek antibiotik vůči bakteriím. To v praxi umožní používat menší dávky antibiotik v kombinaci se stříbrem, čímž se snižuje riziko vedlejších účinků. Možná ještě důležitější je zjištění, že nanočástice stříbra obnovují účinek antibiotik vůči rezistentním bakteriím,“ uvedl Aleš Panáček z katedry fyzikální chemie přírodovědecké fakulty.

    Na výzkumu spolupracovali vědci z přírodovědecké fakulty společně s kolegy z lékařské fakulty. Podstatou olomouckého vynálezu, jehož postup je už přihlášený k patentování na Úřadu průmyslového vlastnictví ČR, je přípravek obsahující směs antibiotika a stříbra ve formě nanočástic nebo vhodné sloučeniny.

    Výzkum olomouckých vědců by mohl znamenat významný krok pro medicínu, která se potýká s tím, že část antibiotik ztrácí účinnost. Na vině je mimo jiné zbytečné předepisování těchto léků. “Mnohé bakteriální kmeny se staly odolnými vůči antibiotické léčbě. K potlačení bakteriálních infekcí jsou často potřeba podstatně vyšší dávky antibiotik a jejich kombinace. To s sebou přináší řadu nežádoucích účinků,“ podotkl děkan lékařské fakulty a mikrobiolog Milan Kolář, který se na bádání podílel.

Reklama

    Nanočástice stříbra se zatím v léčbě bakteriálních infekcí nepoužívají. Aby se v budoucnu staly součástí léčiv, bude nutné provést řadu klinických experimentů. Princip byl zatím ověřen v laboratorních podmínkách, nyní výzkum pokračuje testováním na zvířatech. Nejnovější výsledky by se měly v nebližší době objevit v odborné literatuře.

    Antibiotické přípravky v kombinaci se stříbrem by mohly najít využití nejen v humánní medicíně, ale i veterinárním lékařství, zdravotnických pomůckách a materiálech či v kosmetice.
    Alena Horáková - ČTK

Reklama

Komentáře

Diktát! (St, 4. 9. 2013 - 20:09)
Mne nebavil nikdy, ani ten váš,stříbro je v patřičné formě mírně projímavé se sloučeninami: čpavku a síranu! V podobě peronální léčby je těkavé! Zlato, to reaguje přesně,naopak.
Chemik (St, 4. 9. 2013 - 20:09)
Desinfekční vlastnosti stříbra jsou známy už od starověku. Jde o tzv. oligodynamii některých kovů, zejména stříbra a mědi. Běžně se stříbro používalo v kostelích k desinfekci svěcené vody, protože si v ní namáči prsty spousty nemytých rukou. Vědci tedy objevili nový světadíl. Konkrétně jde o Ameriku.

To, co tady píše "Diktát!" jsou výplody chorého mozku.
Dayanna (Po, 9. 9. 2013 - 09:09)
Stříbrná tabatěrka,používaná několikrát denně,dokáže změnit strukturu močanů! Stíráním stříbra se dostává do prstních polštářků produkt,vysoce vyrovnávající tlak!MELANIN! Ten navozuje v mini micro gramech pohodovou arbitráž!
CHEMIK!§ ! (Po, 9. 9. 2013 - 09:09)
Na to bacha,hajzliku,neviš,s kým hovoříš! Opisuješ jen svůj shnilý,pitomý mozeček!TAKOVÝM JEDNAK ODZVONILO A TO PRUDCE! NAVÍC!HOVNO O VŠEM VÍŠ,TAK MATEŠ!
Reklama