Reklama

Akupunktura v léčbě bolesti

V diagnostice i léčbě tradiční čínskou medicínou platí pravidlo – „tam kde je neprůchodnost, vzniká bolest“. Nemyslí se tím jen neprůchodnost krevní, ale také energetická. Při svalové dysbalanci, projevující se svalovým stažením, životní čchi (energie) a krev neproudí plynule, výživa není přiváděná ke tkáni a buňce a odpadní látky nejsou odplavované – vzniká bolest. Stejná situace vzniká když dojde k vnějšímu poranění svalu, šlachy, kosti…při vytvoření srůstů po operaci, nahromadění krve v mozku při migréně, zánětu…

Funkcí jehliček užívaných při akupunktuře a dalších metod tradiční čínské medicíny (TČM) ? baňkování, moxace, čínských a akupresurních masáží je zprůchodnit a rozpohybovat tok energie a krve v postižených místech. Neděje se tak jen mechanickým drážděním postižené tkáně a nervových zakončení v ní, veliký vliv má také energie toho, kdo léčbu provádí. Terapeut může pacientovi svou energií nejen ulevit, ale také přitížit?Nejedná se ale o pocit příjemné únavy a uvolnění po akupunktuře nebo masáži. Proto dejte na své pocity.

Speciální místo v léčbě bolesti si jistě zaslouží ušní akupunktura ? aurikuloterapie. Jehličky se aplikují do míst na uchu odpovídajících postiženému místu na těle. Ucho totiž představuje úžasný mikrosystém, na kterém se nachází všechny orgány a části našeho těla. Bolestivé místo na těle se skoro vždy projeví bolestivým místem na uchu. Při léčbě bolesti aurikuloterapií se nejvíce osvědčuje aplikace dlouhodobě působících mikrojehliček ? trvalek. Malé píchnutí vystřídá pocit tepla v uchu, který se v průběhu několika minut rozplyne.

Jehličky zůstávají v uchu často i několik týdnů nebo měsíců a nečiní svému nositeli žádnou bolest. Vlastně o nich většinou ani neví. Zajímavostí je, že pokud je jehlička píchnutá na správné místo, tak i po odpadnutí náplasti, kterou je přelepená v uchu drží dále a naopak když uchu ?nesedne?, v průběhu několika málo dní vypadne i když je náplast stále na místě?

Další metodou zlepšující místní prokrvení a také pohyb čchi je baňkování a moxace. Při prvním se prokrvení zlepšuje vlivem vakua a podtlaku vytvořeného v baňce působením ohně(spálením kyslíka) a případným pohybováním baňky(masáží), při druhém prohřátím postiženého místa pelyňkem.

Reklama

Nemusí to být jenom lék, který pomůže od bolesti, dávné léčebné metody to dokážou stejně dobře a bez nežádoucích účinků.

MUDr.Marek Majerčík Dr.Ac. 
www.webpark.cz/prirodnimedicina

Reklama

Komentáře

Reklama