Reklama

Ovoce a zelenina

Naše maminky měly pravdu, když nám říkaly, abychom jedlí zeleninu. Zelenina a ovoce skýtají dobrou ochranu před rakovinou, srdečními nemocemi a ostatními běžnými onemocněními a zároveň pomáhají imunitnímu a léčebnému systému.

Kromě toho patří skutečně zralé ovocné plody a zelenina dobré kvality k největším pochoutkám na našem stole. Co může být lepšího než plátek aromatického melounu nebo broskev přetékající šťávou a chutí nebo smetanově zralé mango? A co takhle barevná miska míchaného zeleného salátu zalitá olivovým olejem a balzámovým octem, sotva uvařené křupavé sladké lusky hrášku nebo perfektní ouška sladké kukuřice?

Mnoho lidí o tato potěšení přichází, protože komerční pěstitelé používají druhy rostlin vybírané pro svou odolnost při přepravě a ne pro chuť, nebo proto, že plody se sklízí předtím, než jsou skutečně k jídlu, nebo byly poškozeny při cestě do obchodu. Jiní lidé si myslí, že nemají zeleninu rádi, protože nevědí, jak ji vařit a nikdy ji neochutnali správně připravenou. Čerstvé ovoce a zelenina jsou zdraví zřejmě více prospěšné než zavařované, zmražené nebo sušené.

Vědci nacházejí v ovoci a zelenině stále více ochranných složek. Naše společnost je ráda izoluje a používá ve formě doplňků ke stravě. Neřekl bych, že je to dobrý nápad. Například milióny lidí dnes používají beta karoten, ve vodě rozpustný provitamín A (to znamená, že si z něho tělo vitamín A samo vyrábí), ve formě kapslí, protože slyšeli, že je to antioxidant a může sloužit jako prevence rakoviny. Existují přesvědčivé důkazy, že beta karoten pomáhá v prevenci proti rakovině, když ho jíme ve stravě. Důkazy o jeho užitečnosti ve formě izolovaného doplňku již nejsou tak pevné. Beta karoten je členem velké rodiny karotenů, žlutých a oranžových pigmentů, které se vyskytují v mnoha druzích ovoce (broskve, melouny, mango) a zeleniny (sladké brambory, tykev, dýně, rajčata a tmavá listová zelenina). Další karoteny jako alfa karoten a lykopen (v rajčatech) možná přispívají k ochranným účinkům těchto potravin proti rakovině ještě víc nebo mohou působit s beta karotenem synergicky. Dokud se na trhu neobjeví doplněk se směsí karotenů, bude rozumné, když ti, kteří jedí stravu s nízkým obsahem ovoce a zeleniny, budou jíst doplňkový beta karoten. Ještě moudřejší by však bylo, kdyby přesto zvýšili svou spotřebu potravin bohatých na karoten.

Redukcionismus - víra, že vlastnosti celku lze zredukovat do účinku jednotlivých složek - je západní vědě a medicíně vlastní. Když najdeme v přírodě rostlinu se zajímavými biologickými účinky, snažíme se identifikovat a izolovat její "aktivní princip" a podávat jej pacientům v čisté formě. Tradiční čínští lékaři přemýšlí naprosto odlišně. Nemají námitky proti vědecké analýze léčivých rodin, ale nevěří v užívání izolovaných složek. Podle jejich názoru jsou žádoucí účinky bylinné medicíny následkem synergického vzájemného působení všech složek každé rostliny a všech rostlin (často i tuctu nebo víc) užívaných v tradičních recepturách.

Reklama

Nedávno identifikovali vědci v brokolici jednu složku, sulforafan, která může částečně vysvětlovat silné preventivní účinky této rostliny proti rakovině. Máme tedy jíst brokolici nebo počkat, až se v obchodech se zdravou výživou objeví kapsle sulforafanu? Já bych řekl jíst brokolici, protože části se nerovnají celku. Pokud si myslíte, že vám nechutná, zkuste ji vařit jinak. Uvedu jednoduchý způsob přípravy brokolice, který je tak skvělý, že ho nikdy nemám dost:

Seřízněte konec velkého svazku brokolice, uřízněte hlavní stopku, oloupejte vláknitou vrstvu a nakrájejte ji na kousky velikostí vhodné k jídlu. Hlavu brokolice rozdělte na kousky velikostí vhodné k jídlu a ze stopek oloupejte trochu kůže, aby byly měkčí. Brokolici umyjte a vložte ji do hrnce se 1/4 hrnkem studené vody, 1 lžící extra panenského olivového oleje, trochou soli a několika stroužky nasekaného nebo podrceného česneku.
Uveďte do varu, pevně přikryjte a nechte dusit, dokud není brokolice jasně zelená a křupavě měkká, ne více než pět minut. Odstraňte pokličku a vyvařte zbytek tekutiny. Podávejte okamžitě. Můžete ji smíchat s vařenými těstovinami (penne nebo rigatoni), ochutit ji červenou paprikou a parmazánem nebo jíst jenom tak. Vypadá překrásně, je naprosto vynikající chuti, má málo tuku, hodně vitamínů a minerálů a je i plná sulforafanu!

Samozřejmě je třeba být opatrný na potraviny prodávané v samoobsluhách: mohou být znečištěné toxiny, které nepocházejí z přírody, ale od zemědělců produkujících pro obchod. Je důležité pokusit se najít výrobce nepoužívajícího chemikálie a vědět, které druhy budou nejpravděpodobněji znečištěny.

zdroj: Ing. Filip Jenč a kolektiv - Herbainfo

Reklama

Komentáře

Lili (Po, 19. 11. 2001 - 08:11)
Brokolice je nejlepší vařit v páře na pařáku. Na menší růžičky stačí 5 minut. Na talíři polít některým z jogurtových dresinků.
klíčky namísto… (So, 3. 12. 2011 - 21:12)
nemohla jsem přinutit mladého aby si vzal do pusy nějakou zeleninu taky . teď má ale rád rostlinné klíčky - doporučuji. http://semena-rostliny.cz/cs/22-klicky-makrobiotika
Kamca (Ne, 6. 4. 2014 - 13:04)
Zhubněte i bez trápení! Stačí navštívit http://www.xjidelnicek.cz.
Reklama