Vojtova metoda

Vojtova metoda (jinak metoda reflexní lokomoce) je léčebná tělesná výchova na neurofyziologickém základě. Využívá poznatků, že pohyb se děje v pohybových vzorech, které jsou vrozené. Vojtova metoda tyto pohybové vzory provokuje (navazuje) z určité polohy těla drážděním určitých spoušťových zón (dráždění vzniká tlakem na periost, fascie, protažením svalů). Používá-li se toto specifické cvičení pravidelně, lze dosáhnout velmi dobrých výsledků u mnoha diagnoz. Princip reflexní lokomoce může při včasné aplikaci zabránit patologickému motorickému, event. i mentálnímu, vývoji.

Vyškolený fyzioterapeut zaučí i rodinné příslušníky,aby se docílilo větší úspěšnosti v léčbě.

Vedle vlivu na pohybové ústrojí působí Vojtova metoda také na senzitivní vegetativní, nervový systém včetně psychické složky. Ovlivní tedy kromě motoriky i změny plusové frekvence, krevního tlaku, dýchání, periferního prokrvení.

Prvky této metody využijeme i při postižení páteře (např. vertebrogenní obtíže, paraplegie apod.), kde vyprovokováním pohybových vzorů jinou metodou neovlivnitelných, dochází ke zlepšení nebo i vyléčení.

Zakladatelem metody je pan MUDr. Václav Vojta, který vybral již popsané reakce dítěte na pohyb a ověřil si, že tyto reakce vypovídají o kvalitě pohybového programu každého dítěte a nazval je "polohovými reakcemi". Znamená to, že náhlá změna polohy dítěte vyvolá vždy typický pohybový projev.

Počátky metody sahají do přelomu 50. a 60. let. Pravdou je, že se MUDr. Vojta nesetkal u nás s uznáním, naopak byl nařčen ze šarlatánství. V padesátých letech emigroval a jeho knihy vycházely především v Německu. Velkou popularitu získala zvláště jako metoda terapie pro děti ohrožené nebo již postižené dětskou mozkovou obrnou.

Celkem bylo popsáno 7 polohových reakcí, které se využívají v diagnostice a současně s primitivní reflexologií a vývojem dítěte se hodnotí stav pohybového projevu daného dítěte. Na základě těchto znalostí můžeme hodnotit pohybové poruchy i u dospělého jedince.

Nejvíce se o Vojtově metodě se dovíte na www.rl-corpus.cz, kde je výukové centrum pro tuto metodu.

Indikace metody:
Díky univerzálním principům, na kterých je Vojtova metoda založena, je možné ji považovat za obecně indikovanou u všech poruch funkce pohybového systému. Při rozhodování o zahájení či pokračování terapie je ale nutné neustále kriticky zvažovat všechna pro i proti a nezapomínat na reálné hranice možností metody.

Záporné dopady terapeutických postupů na pacienta a jeho rodinu jsou obvykle dosti zřetelné. Patří k nim časová náročnost, bolest či jiné nepříznivé vjemy, finanční či materiální nároky.

Diagnózy vhodné pro Vojtovu metodu:

Děti:
1. Těžká a středně těžká centrální koordinační porucha.
2. Asymetrická poloha.
3. Torticollis -vazivová přeměna, zkrácení zdvyhače hlavy - m..sternocleidomastoideus.
4. Periferní paresy - ztráty hybnosti.
5. Spina bifida - rožštěp páteře.
6. Myopatie - onemocnění svalů.
7. Arthogrypoza, skolióza, chybějící svaly - podpůrná terapie.

Starší děti a dospělí:
1. Infantilní centrální porucha.
2. Congenitální a získané periferní parésy (např. po úraze).
3. Myopatie.
4. Skoliózy a kyfózy - podpůrná terapie.
5. Kontraktury kloubů - včasná terapie.
6. Získané centrální poruchy po zánětu mozkových blan.
7. Tranverzální léze míšní.
8. Funkční omezení pohybů po výhřezu ploténky.
9. Cévní mozková příhoda.
10. Roztroušená skleróza.
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (94)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Zkoumal někdo, jaký vliv má Vojtovo cvičení na psychiku dítěte, neporuší to nějak jeho dušičku, když tolik pláče a nechce se nechat trápit, není to něco za něco, nebylo by lepší mít spokojené i když méně pohyblivé dítě než naopak, existují nějaké výzkumy tohoto typu?

  Srp 09, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Kdo má zkušenosti s aplikací Vojtovy metody na dospělého jedince, který se nachází v komatu? Prosím o informace. sarka.valdova"seznam.cz

  Feb 23, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Kdo má zkušenosti s Vojtovou metodou u dvouměsíčního miminka? denny.kal"seznam.cz

  Kvě 11, 2006
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  ahoj!máme desetiměsíčního chlapečka. začal se nám namísto lezení "po čtyřech" plazit. byla nám doporučena vojtova metoda. cvičíme asi měsíc 3krát denně. chlapeček sice protestuje ale úspěch je 100procentní. ze začátku jsem neměla ke cvičení moc důvěry, ale opravdu doporučuji. a určitě nevzdávat. vydržet. úspěchy jsou moc radostné!

  Kvě 22, 2006
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  V čem spočívá Vojtova metoda a jaká je indikace?

  Kvě 23, 2006
 • Obrázek uživatele fils"iol.cz
  fils"iol.cz (anonym)

  ALS a použití Vojty. prosím skušenosti nebo odkazy. Dík.

  Čer 29, 2006
 • Obrázek uživatele Lubica
  Lubica (anonym)

  Vojtovu metodu vrelo doporučujem. Náš syn sa do 7-mich mesiacov nevedel ani len zvihnúť na rukách, ani otočiť, no nič. Diagnóza: hypotonický syndróm ako následok nedostatku kyslíka hneď po pôrode. Chodili sme v Bratislave do centra Harmony, ktoré založil operný spevák Peter Dvorský. Bolo to strašne úmorné, každý deň doobeda cvičiť v centre s rehabilitačnou sestrou a potom niekoµkokrát denne ešte doma. Je to náročné na psychiku, lebo človek má pocit, že tomu malému ubližuje, je to dosť bolestivé, dieťa strašne plače. Celá rodina na mňa pozerala ako na vraha. Ale jednoducho to treba vydržať, stojí to za to.po cca 6 mesiacoch už sa dokázal s pomocou postaviť na nohy. Chodiť začal keď mal 1,5 roka. Keď mal asi 4 roky, na ulici ma zarazil pohµad pani, ktorá tlačila invalidný vozík s chlapcom asi rovnakého veku. Ja som si ju už nepamätala ale ona mňa áno. S plačom sa ma opýtala či ten pobehujúci chlapček je to dieťa, s ktorým ma stretávala v rehab.centre. Jej synček mal tú istú diagnózu ako môj. Nezniesli ten plač a všetko čo s cvičením súviselo... Môj syn má dnes už 12 rokov, perfektne lyžuje, behá, hrá futbal a nikoho ani len nenapadne, že mohol skončiť na vozíku. Preto odporúčam všetkým: NEVZDAVAJTE TO!

  Čer 29, 2006
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  No, já jsem četla, že to cvičení děti nebolí... že hlasově protestují protože je to pro ně nucený pohyb, musí vydržet v nějaké pozici, která pro ně není běžná, rodič je drží a ony se nemohou placatit jak by samy chtěly... no ony nemůžou říct "mami nebolí to, ale štve mně, že to musíme dělat", tak prostě řvou, to je jediný jejich komunikační prostředek.

  Čer 29, 2006
 • Obrázek uživatele Lubica
  Lubica (anonym)

  bolí-nebolí? pri vojtovej metóde ide o to naštartovať svaly, ktoré sa predtým poriadne nehýbali, lebo nedostávali impluz z mozku. a skús si rozhýbať sval, ktorý si nepoužívala. minimálne svalovica. to je ako keď sa do práce len vozíš a potom vylezieš na poriadny kopec. tiež ťa budú bolieť nohy. Tie detičky plačú aj preto, lebo majú strach. napr. jedno cvičenie bolo také, že malého sme položili na stôl do pol pása čelom dolu, nohy vyseli smerom zo stola. popri tom sme mu ťahali ruky smerom za chrbát. tie cviky som názorne predviedla manželovi i s našou o 2 roky staršou dcérou, ktorá už bola vo veku, kedy vedela presne povedať čo ju bolí a čo nie a jednoznačne povedala, ktoré cviky sú "bolavé". nás vtedy tiež lekárka upokojovala, že to nebolí, len má dieťa strach z neznámeho atd., len aby sme vydržali. Ale napriek tomu, že som si istá, že to i bolí, hovorím, že radšej vydržať a spôsobiť dieťaťu bolestivý rok ako ho nechať bez bolesti ale spackať mu tak celý život. Obzvlášť ak ide o diagnózy, kde to jednoznačne pomáha.

  Čer 29, 2006
 • Obrázek uživatele olnereko"seznam.cz
  olnereko"seznam.cz (anonym)

  Poraďte mi prosím, zda je možné někde sehnat publikaci o tom jak se Vojtova metoda cvičí, hlavně, aby zde byly podrobné nákresy jednotlivých cviků. Děkuji

  Črv 15, 2006
 • Obrázek uživatele Laďka
  Laďka (anonym)

  Vojtovu metodu se asi nenaučíš z knihy, protože se cvičí vždy podle aktuálního zdravotního stavu a potřeb pacienta. Spíš si najdi kurzy, kde se to učí.

  Črv 18, 2006
 • Obrázek uživatele pavla
  pavla (anonym)

  Vojtovu metodu jsme začali cvičit před 2 měsíci (malýmu bylo 5 měsíců a nezvedal hlavičku na bříšku),. Rehabilitační sestra nám slíbila pokrok za 14 dní a opravdu to funguje!!! Teď už pro něj není problém zvednout hlavu na bříšku a i jinak je pohyblivější! Sice teď přes ty úmorná vedra cvičíme jen brzy ráno a pak před koupáním, ale stejně pořád jsou vidět drobné pokroky. Maminky vydržte, za těch pár slziček to opravdu stojí, když pak vidíte radost děťátka, že si konečně něco podalo a otočilo se samo!

  Črv 21, 2006
 • Obrázek uživatele Ilona
  Ilona (anonym)

  Vojtovu metodu mohu určitě doporučit. Výsledky jsou vidět poměrně brzy. Ale ujistěte se, že cvičíte u kvalitní sestry. My jsme na začátku neměli štěstí a cvičili úplně něco jiného, ačkoliv rehabilitační sestra tvrdila, že cvičíme Vojtovu metodu. Syn cvičí už rok a půl a teprve nyní začíná spolupracovat a méně se pere. Ale zvykl si, že se cvičí pravidelně a bere to již jako součást dne stejně jako např. jídlo. Hlavně si nenechte " radit" , že ho to bolí a ubližuje mu to. Náš syn by byl možná ještě ležákem bez cvičení, a nyní běhá jezdí na tříkolce a vyleze snad všude. Zatněnte zuby výsledky stojí za to!!!

  Črv 30, 2006
 • Obrázek uživatele Ilona
  Ilona (anonym)

  Strašně ráda jsem si přečetla Váš příspěvek, musím říct, že mi mluvíte z duše. Máme stejnou diagnózu jako Váš syn. Musela jsem zatnout zuby a bojovat, ačkoliv nám i lékaři házeli klacky pod nohy. Nakonec jsem si vybojovala vyšetření v Motole a tam nám dali naději. A opravdy syn chodí a jezdí na tříkolce a nikdo by nehledal nějaký problém. Opravdu to stojí za to i když dítě pláče. ale zastávávm stejný názor, nedělám to pro sebe, ale i přes odpor pro dobro a celý život mého syna.

  Črv 30, 2006
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Cvičím taky Vojtovu metodu se synem, má už ale 12 let, takže při cvičení nebrečí,ale klidně leží. Ptala jsem se rehabilitačni sestry, proč mimča při cvičení brečí a není to proto, že by je cvičení jako takové bolelo, ale protože jsou nuceny setrvat nějakou dobu v jedné poloze a to se jim nelíbí.

  Srp 10, 2006
 • Obrázek uživatele renata
  renata (anonym)

  máte někdo zkušenosti s cvičením na záda s Vojtovou metodou? mám 2letou dceru, sedí s ohnutými zády a doktorce se to nelíbí. tak prý budeme chodit na rehabilitace

  Srp 13, 2006
 • Obrázek uživatele Milena
  Milena (anonym)

  Jsem po těžkém úrazu a Vojtovou metodou jsem prošla. Protože jsem velice výbavná,chodili se na mne dívat rehabilitační sestry, protože to, jak má pacient reagovat většinou pouze četly v učebnicích a na mně to prakticky při cvičení mohly vidět. Mnohdy mi u některých sester stačilo, aby se její ruce začaly přibližovat k určitým bodům a již jsem reagovala. Ale teď k tomu, proč píši. Ono to vůbec nebolí, ale neuvěřitelně vás to nutí cvik vykonat bez vašeho přispění a to tak silně, že já při tom i námahou sténám. Věřím, že miminko pláče, ale určitě ho to nebolí, jenom se namáhá a to se mu nechce.

  Zář 12, 2006
 • Obrázek uživatele Ilona Marková
  Ilona Marková (anonym)

  Hledám rehabilitační sestru , která bydlí nejlépe na Praze 5 k cvičení dvouletého chlapečka / středně těžká koordinační porucha / . Cvičení nejméně 4 x denně u nás doma . Velmi dobré platové podmínky .

  Lis 03, 2006
 • Obrázek uživatele Ilona Marková
  Ilona Marková (anonym)

  Hledám rehabilitační sestru , která bydlí nejlépe na Praze 5 k cvičení dvouletého chlapečka / středně těžká koordinační porucha / . Cvičení nejméně 4 x denně u nás doma . Velmi dobré platové podmínky .

  Lis 03, 2006
 • Obrázek uživatele Jana Španihelová
  Jana Španihelová (anonym)

  Reaguji na nabídku p.Markové, jsem fyzioterapeutka VŠ, mám kurz Vojtovy metody a 4 roky praxe v dětské léčebně Vesna v Jánských lázních.nyní bydlím v Praze. V případě zájmu mě prosím kontaktujte na tel.724955252

  Pro 04, 2006
 • Obrázek uživatele Jakub vybíral
  Jakub vybíral (anonym)

  Hledám rehabilitační sestru která má smlouvu se zdravotní pojištovnou na cvičení vojtovy metody u nás doma.Mám diagnozu DMO spastická kvadruparéza mám velké bolesti zad.Jsem z Mělníka

  Pro 11, 2006
 • Obrázek uživatele Jakub vybíral
  Jakub vybíral (anonym)

  Hledám rehabilitační sestru která má smlouvu se zdravotní pojištovnou na cvičení vojtovy metody u nás doma.Mám diagnozu DMO spastická kvadruparéza mám velké bolesti zad.Jsem z Mělníka

  Pro 11, 2006
 • Obrázek uživatele kára
  kára (anonym)

  taková sestra se těžko hledá, protože pojištovny tuto metodu moc neuznávají a už vůbec ne u dospěleho člověka...

  Pro 11, 2006
 • Obrázek uživatele iva
  iva (anonym)

  Paní Marková,popisujete poruchu svého dítěte ,vím jak je to těžké jsem zdravotník a mám sama nemocnou dceru,ale pomáhá nám doma souprava, kterou jsme si pořídili s doporučením Hamzové dětské léčebny,a úspěchy se dostavují,jestli budete mít zájem tak se ozvěte.e-mail.novakovaiveta"seznem.cz nebo 731127175.Přeji Vám i synovi hodně síly vše překonat.

  Pro 13, 2006
 • Obrázek uživatele Julie
  Julie (anonym)

  dobry den moje dcerk jeste nechodi 1 rok 6 mesicu je normalni poradite a chodim na vojtovou metodu.dekuji napuiste brzy

  Pro 22, 2006
 • Obrázek uživatele Julie
  Julie (anonym)

  dobry den moje dcerk jeste nechodi 1 rok 6 mesicu je normalni poradite a chodim na vojtovou metodu.dekuji napuiste brzy

  Pro 22, 2006
 • Obrázek uživatele Ivka
  Ivka (anonym)

  Dobrý den, dceři je 8 měsíců a nepřetočí se na bříško ani z bříška na záda. A když "pase koníčky", tak si na ručičkách leží a neumí se na nich vzepřít. Byla nám doporučena Vojtova metoda a příští týden jdeme prvně. Měl jste někdo podobný problém s dítětem a jak jste je řešili? Děkuji za odpovědi.

  Feb 08, 2007
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Pani Ivko, my mame uplne stejny problem. Dceri je necelych devet mesicu a tez se nepretoci. Minuly tyden jsme zacaly cvicit "vojtovku". Cvicime ji 4x denne, je to velice casove narocne a jde nam to tezko zaclenit do naseho zajeteho rezimu. Myslim si, ze jsme s tim cvicenim mely zacit uz davno...

  Feb 12, 2007
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Ahoj,mám 4 letou postiženou dceru a Vojtu cvičíme už od porodnice,výsledky jsou pomalé ale jsou,Chce to jen vydržet.vyzkoušela jsem to sama na sobě,je to dost nepříjemné ale opravdu funkční.Přeji hodně štěstí.

  Feb 12, 2007
 • Obrázek uživatele Ivka
  Ivka (anonym)

  Moniko, ja si taky myslim, ze jsme meli zacit uz driv, ale dr nám stále říkala, že je vše jak má být a až teď v necelém osmém měsíci nám řekla, že by se už měla přetočit a poslala nás na rehabilitaci. Dnes jsme byli prvně. Dcera to tam celé probrečela a když ji měla na bříšku, tak jsem si už myslela, že to nevydržím. :-(( Chudáček malej. Je pravda, že 4x denně cvičit je náročné časově, když 3x denně spíme, pak jídlo a do toho cvičo... Jestli mi budete chtít napsat na mail, budu ráda :-) JezkovaIvona"seznam.cz

  Feb 13, 2007
 • Obrázek uživatele Miluše
  Miluše (anonym)

  Dobrý den, mám 3 měsíčního syna a již 3 dny vojtujeme. Malý se neudrží na ručkách na bříšku. Cvičíme 3x denně a celé to propláče. Někdy mám chuť přestat, protože si myslím, že ho jen trápím. Ale po přečtení Vašich příspěvků, vytrvám. Nechci,aby se mi chlapeček potom nedokázal převracet na bříško a zpět. Takže všem děkuji.

  Feb 26, 2007
 • Obrázek uživatele milka
  milka (anonym)

  dobry den, pisem vam z talianska a prosim vas o radu. Moja svagrina ma 5-rocneho syna s diagnozou dystonicka tetroparesia. Zaujmalo by ma ci je vojtova metoda pre neho vhodna alebo nie. A ak je vhodna ci uz nie je neskoro so zacatim liecby. Dakujem za odpoved. mikamoser"zoznam.sk

  Feb 28, 2007
 • Obrázek uživatele Lída
  Lída (anonym)

  Ahoj,hledám někoho kdo umí Vojtovu metodu v okolí Karlových Varů a Sokolova pro dospělé po operaci zlomené plotýnky.Děkuji.Lída

  Bře 21, 2007
 • Obrázek uživatele Jiřina
  Jiřina (anonym)

  Dobrý den! Dověděla jsem se, že Vojtova metoda může zlepšit skoliozu.Prosím, poraďte nějaké cviky.Děkuji.

  Bře 27, 2007
 • Obrázek uživatele TOMAS
  TOMAS (anonym)

  DOBRY DEN,JISTE,ZE VOJTOVA METODA POMAHA KE STIMULACI SVALU A TIM VLASTNE UDRZUJE,KORIGUJE PATER VE SPRAVNEM SMERU.CVIKY VAM UKAZE A ZE ZACATKU POMUZE ZVLADAT AKREDITOVANA REHABILITACNI SESTRA.VIM,ZE VOJTOVKU NEDELA A UMI KAZDA,JE TREBA HLEDAT...

  Bře 27, 2007
 • Obrázek uživatele Jakub Vybíral
  Jakub Vybíral (anonym)

  Dobrý den, Jsem na invalidním vozíku je mi 21 let a jsem z Mělníka.Mám diagnozu DMO spastická kvadruparéza.Před 8 lety jsem podstoupil operaci šlach a pravého kyčle z důvodu jeho vykloubení udělali mi náhradní řešení odklon kyčelní kosti.Od těchto operací se mi radikálně zhoršil zdravotní stav.Pravou končetinu mám kratší o 10 cm.Také mi poškodili pravé chodidlo chladne otýká nemohu s ním vůbec pohybovat.Před těmito opracemi jsem byl schopen s dopomocí maminky postavit u žebřin po těch operacích je všecno pryč.Poslední rok mám hrozné bolesti zad nemůžu ani v noci spát.Bylo mi doporučeno cvičit Vojtovu metodu 2 krát až 3 krát v týdnu.Maminka má ale zdravotní problémy a nemůže se mnou cvičit.Proto se na vás obracím s dotazem zda nevíte o někom kdo má smlouvu s pojišťovnou a byl by ochoten docházet k nám domů a cvičit se mnou Vojtovu metodu?Doma máme rebiltační stůl na vojtovu metodu.Děkuji Jakub Vybíral z Mělníka.

  Dub 23, 2007
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Vzkaz pro Lídu Já dojíždím s dcerou k fyzioterapeutovi Mgr.Kruckému do K.Varů.Ordinaci má na dětské poliklinice,Bezručova ul. Nevýhodou je,že nemá uzavřenu smlouvu se všemi pojišťovnami a v tom případě se návštěvy platí hotově.

  Črv 17, 2007
 • Obrázek uživatele martinalacmanova"seznam.cz
  martinalacmanov... (anonym)

  Dobrý večer,máme chlapečka,který se topil v bazéně,je mu 3roky,vnímá,ale potřebujeme poradit jak ho rozhýbat,naučit pít a jíst.Mohu Vás poprosit o nějakého vyškoleného fyzioterapeuta,který by nám mohl pomoci,zatím jsme neměli štěstí kdo by nám pomohl.Děkuji Martina z Ostravy

  Zář 19, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Myslim,ze byste mohla zkusit lazne.Mozna by to chlapeckovi pomohlo.

  Zář 19, 2007
 • Obrázek uživatele meda
  meda (anonym)

  Vojtova metoda je super. vřele doporučuji čím dřív, tím líp

  Zář 19, 2007
 • Obrázek uživatele Iveta
  Iveta (anonym)

  Dobrý den, právě jsem začala cvičit Vojtovu metodu s mou 4,5 měsíční dcerou Aničkou,dojíždíme do reh.centra ARPIDA v Č.Budějovicích na cvičení,které nám bylo nyní doporučeno 2x týdně s reh. prac. a v domácí péči 4x denně.Když jsem se dozvěděla, že budeme muset toto podstoupit, tak jsem se zalekla, že to nezvládnu, především psych. a že mi ji bude moc líto.A skutečně, když u prvního cvičení má dcera začala brečet a dávat najevo, že o to opravdu nestojí, tak já musím i přes tyto reakce mé dcery konstatovat, že výsledek se začal dostavovat od samého počátku cvičení.Mám z toho velkou radost.Přístup i prostředí v tomto centru je jedinečné.Jen bych ráda předala zkušenost maminkám, které čeká také zkušenost s tímto cvičením.Nebojte se, opravdu to stojí za to a pokud je to třeba pro další vývoj našich potomků není na co čekat a čeho se bát.Hodně štěstí všem.

  Zář 20, 2007
 • Obrázek uživatele Jitka-pro Ivetu
  Jitka-pro Ivetu (anonym)

  Paní Iveto,vydržte!Balila jsem dcerku do osušky,abych ji mohla "lámat"dle Vojty,slzy v očích,ale výsledky se dostavily.Je to kruté,ale velmi účinné.Přeju Vám hodně trpělivosti a výdrže.

  Říj 04, 2007
 • Obrázek uživatele bikerina"seznam.cz
  bikerina"seznam.cz (anonym)

  dobrý den, zapojuji se do vaší diskuse. Naprosto nechápu, proč "lámání" dle Vojty a slzy v očích, Asi vám nikdo dostatečně erudovaný nevysvětlil, o co při terapii jde. Případně byste si to měly nechat "zkusit! na sobě, Znám to dost dobře, slzící matky a babičky - ty jsou snad ještě horší. Metoda skutečně nebolí. Proč u toho pláčí jenom miminka a malé děti a dospělý nikdy? popřemýšlejte. Působením na známé spoušťové body terapeut, případně doma rodič, nutí celé tělo - tedy svaly, orgány k pohybu - ať při reflexním plazení k pohybu vpřed, nebo při rfl.otáčení k otočení. Představte si to u sebe. Copak vás bolí, když se chcete v noci na posteli otočit (nepředpokládám, že máte vy samy nějaké onemocnění či zdravotní problémy). Ale dítě, když je určitým způsobem postižené, samo se neotáčí, nebo neleze, chce prostě jenom ležet, vy najednou nutíte k určitému pohybovému směru. Dítě brečí, ne protože to bolí, ale protože se hýbat, z důvodu postižení netouží. Však pláč je projev nechtění pohybu, neumí vám to říct jinak A vy ¨jeho "nevůli" mazaně pomocí reflexů obejdete a dosáhnete svého, ale tím, posunujete své dítko ve vývoji dál. Takže konec slzám, fakt to nebolí, stojí to za to. Nemám výše uvedené nikde jenom přečtené, jsem fyzioterapeutka s mnohaletou praxí s těžce tělesně postiženými dětmi, metodu užívám dennně a vidím úspěchy. Držím palce. Kdybych mohla poradit, nebo nějak nasměrovat, ozvěte se.

  Říj 13, 2007
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Dobrý den,máme 3 měsíčního chlapečka a 4x denně cvičíme Vojtovu metodu. Prcek u toho hrozně brečí a brání se. Tím jak se brání,tak musím použít dost síly. Bojím se abych mu spíš neubližovala. Chci se zeptat,jestli má někdo stejné pocity jako já. A taky mě zajímá,jak jste to zaškatulkovali do denního režimu. Prcek po 3 hodinách jí a tak je to docela frkot. Ocením každou radu od všech. Máme výbornou rehabilitační sestřičku,ale k ní chodíme 2x týdně a zbytek cvičíme doma,takže to musím zvládnout sama. Někdy bych to vše nejradši vzdala,ale po přečtení vašich příspěvků musím vydržet i když to je náročné. Děkuji za příspěvky.

  Říj 22, 2007
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Jano vydržte dcera taky cvičila vojtovku s vnukem 2x denně a dojížděla na cvičení 1X týdně a taky plakal a musela ho až byl trochu větší i zalehnout ,aby docílila učinného cvčení vyplatilo se CHODI sice později ale díky cvičení se to podařilo ve 3 letech jsme přešli na babotovo cvičení a teď je po operaci šlach a snad to bude dobré , ale cvičit bude muset asi stále.Takže pevnou vůli dělate to pro své dítě

  Říj 22, 2007
 • Obrázek uživatele evik
  evik (anonym)

  vojtova metoda

  Říj 27, 2007
 • Obrázek uživatele evik
  evik (anonym)

  Dobry den mam 6m.syna a hrozi nam cviceni Vojtovou metodou!(po vysetreni u neurologa v poradku ,jen jsme trochu mimo tabulky v knizkach).Mam z toho obavu,protoze jsem cvicila se svym ted uz 5letym synem!!Strasne u toho plakal!a dotedka nema rad kdyz se snim manipuluje rychlejsim zpusobem! pro ty mrnata to musi byt sok,kdyz najednou jejich milovana mama je drzi v poloze kde se nemohou ani hnout!!!Chtelo by to prepsat ty slavne vyvojove tabulky v knizkach!aby jsme my maminy z toho nebyly tak spatne kdyz se proste tem nasim ratolestem zrovna nechce!!!!!!!!!!!

  Říj 27, 2007
 • Obrázek uživatele janca.blaznivka"seznam.cz
  janca.blaznivka... (anonym)

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat a požádat o radu. Mám osmiletého syna, který má dysartrii a verbální dyspraxii. Od neuroložky jsme dostaly doporučení na rehabilitační cvičení. Myslíte, že by byla vhodná Vojtova metoda???

  Říj 28, 2007
 • Obrázek uživatele Jakub Vybíral
  Jakub Vybíral (anonym)

  Dobrý den, Jsem na invalidním vozíku je mi 22 let,Mám diagnozu DMO spastická kvadruparéza od narození.Hledám fizioterapeutku která umí Vojtovu metodu a která byla ochotna docházet za mnonou domů a cvičit se mnou vojtovu metodu.Jsem z Mělníka.Maminka se mnou cvičit protože má zdravotní problémy.Mám k dispozici i rehabilitační stůl na cvičení vojtovy metody.kdo by měl zájem mi pomoci můžete mě kdykoliv kontaktovat na telefonu 605 568 235 nebo email jakubvybiral"email.cz nemůžu ani v noci spát mám velké bolesti zad.Byl bych velice vděčný kdyby se někdo našel.Děkuji Jakub vybíral

  Pro 13, 2007

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama