
Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala a zahájila Strategii WHO pro tradiční a komplementární (alternativní) medicínu na období 2014-2023, kam zahrnuje i tradiční čínskou medicínu.
Cílem strategie je podpořit členské státy při vytváření proaktivních politik a provádění akčních plánů, které posílí úlohu, kterou hraje tradiční medicína při udržení zdravého obyvatelstva a bezpečně ji integrují do zdravotnických systémů tam, kde se to hodí, zejména v prevenci a při léčbě chronických onemocnění. WHO tuto strategii vypracovala v reakci na usnesení Světové zdravotnické organizace o tradiční medicíně (WHA62.13).
- Světová zdravotnická organizace (WHO) též začlení kapitolu o tradiční čínské medicíně do 11. vydání mezinárodní klasifikace chorob.
- Tradiční lékařství, které v Číně hradí zdravotní pojištění a je levnější než západní léky, představuje asi 25 procent čínského vnitřního farmaceutického trhu.
- Principy tradičních čínské medicíny jsou nyní běžně používány v Číně, Japonsku, Korejské republice i Singapuru. Země jako Singapur se snaží integrovat to nejlepší z tradiční a moderní medicíny. Místo toho, aby hledaly jen rozdíly mezi tradiční a moderní medicínou, se snaží zaměřit na ty oblasti, kde se obě sbližují a pomáhají řešit jedinečné zdravotní problémy 21. století.
- V Německu byla klinika tradiční čínské medicíny otevřena již v roce 1991 ve městě Bad Kötzing.
- Tento druh medicíny je možné v Evropě studovat na univerzitách v Německu, Británii, Irsku či na Maltě.
- Francouzská farmaceutická společnost Pharnext se předloni spojila s jednou z hlavních čínských farmaceutických skupin vyrábějících tradiční léky Tasly. Obě společnosti vymýšlejí systém umělé inteligence, který by umožnil zjistit, jak tradiční léky fungují.
- Ve Spojených státech Tasly již roky usiluje o schválení léku Dantonic na bázi kořenů šalvěje a jednoho druhu ženšenu, který je od roku 1993 v Číně povolen pro léčbu angíny pectoris.
- Některé země přijaly zákony o regulaci tradiční medicíny, například v Indonésii je jedinou akceptovatelnou metodou jejího aplikování akupunktura.
- V Praze byla již v roce 1990 založena škola tradiční čínské medicíny. Postupy čínské medicíny využívají například Lázně Bohdaneč, léčbu čínskou medicínou zvažuje i nemocnice v Jihlavě. Poradna tradiční čínské medicíny byla letos v lednu otevřena v Sanatoriích Klimkovice nedaleko Ostravy.
- Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové funguje od září 2015 Centrum tradiční čínské medicíny (TCM), které končí k 28. únoru 2019. Podle mluvčího nemocnice Jakuba Sochora legislativa neumožňuje další působení čínského specialisty TCM v hradeckém zdravotnickém zařízení. Královéhradeckým centrem prošly 3000 pacientů, jimž specialisté pomáhali především s různými typy chronické bolesti. Nabízeli metody prevence, vyšetření a léčby tradičního čínského lékařství, například akupunkturu.
- V posledních letech se o nemocnici hovořilo také v souvislosti s klinikou čínské medicíny, která měla vzniknout v nemocničním areálu. Tento projekt však padl. Kliniku za 300 milionů korun měla zaplatit čínská společnost CEFC prostřednictvím Nadačního fondu Tradiční čínské medicíny.
- Terapeuti tradiční čínské medicíny měli být oficiálně zařazeni mezi nelékařské zdravotnické obory, které lze studovat. Z novely je ale poslanci při projednávání vyřadili. Čínskou medicínu, která není hrazena pojišťovnou, bude upravovat připravovaný zákon o léčitelích.
- Zájemci o metody TCM se budou moci od března obrátit na vedoucího centra Františka Musila, který bude nadále poskytovat akupunkturu, nebo mohou kontaktovat Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ v Praze. "Jsme připraveni zájemcům o TCM poskytnout informace o možnostech léčby metodami TCM v České republice," uvedl zakladatel fondu Jan Hovorka. Fond má smlouvu o mezinárodní spolupráci s nemocnicí v Šanghaji, která je garantem centra TCM.
- Tradiční čínská medicína je soubor metod prevence, vyšetření a léčby, které vychází z tradičního čínského léčitelství starého téměř 5000 let. Při léčbě jsou využívány různé postupy, například akupunktura, bylinky, baňkování, masáže, cvičení či pacientům bývá upravena životospráva.
- Zařízení zabývající se metodami tradiční čínské medicíny u nás velmi nepřátelsky kritizuje Česká lékařská komora. Její prezident Milan Kubek označil tuto medicínu za šarlatánství. "Jde o šarlatánství, podvodníci budou vždy a lidská hloupost, ale i zoufalství jsou také věčné. Takzvaná tradiční čínská medicína je kšeft několika lidí napojených na čínské kruhy," uvedl před časem Kubek, který kritizoval otevření ambulance této medicíny v královéhradecké fakultní nemocnici. V této souvislosti také uvedl, že lékařská komora doporučuje všem pacientům medicínu založenou na důkazech.
Autor: MK Zdroj: ČTK, WHO
Komentáře (17)
- odpovědět
Feb 27, 2019- odpovědět
Feb 27, 2019- odpovědět
Feb 27, 2019- odpovědět
Feb 27, 2019- odpovědět
Feb 27, 2019- odpovědět
Feb 28, 2019- odpovědět
Feb 28, 2019- odpovědět
Feb 28, 2019- odpovědět
Feb 28, 2019- odpovědět
Feb 28, 2019- odpovědět
Feb 28, 2019- odpovědět
Feb 28, 2019- odpovědět
Bře 01, 2019- odpovědět
Bře 01, 2019- odpovědět
Bře 01, 2019- odpovědět
Bře 01, 2019- odpovědět
Bře 01, 2019Přidat komentář