Reklama

Paprsek, který zabíjí rakovinu: fotodynamická terapie

Fotodynamická terapie mohla vzniknout poté, co se zjistilo, že podají-li se určité fotosenzitivní látky nitrožilně, nejenže se hromadí v nádorových buňkách, ale jsou schopné tyto buňky pod ultrafialovým světlem identifikovat a následně je ničit, jsou-li aktivovány červeným světlem.

Tato technika je tedy využitelná jak při diagnostikování nádoru, tak při jeho léčbě. Pokud buňky, kterým se dostalo fotosenzitivních chemických látek, vydávají pod ultrafialovým světlem charakteristické červené záření, jsou označeny jako nádorové. Pokud nezáří, znamená to, že nejsou rakovinné. Červené světlo se používá kvůli jeho vlnové délce, která mu dovoluje pronikat tkáněmi hlouběji než světlu modrému, jež má vlny kratší.

Za použití fotosenzitivní chemické látky zvané Hpd a červeného světla z běžného projektoru zničil dr. Dougherty v roce 1973 první nádor. Dr. Dougherty používal většinou chemickou látku Hpd, dnes se ovšem běžně užívá jediná schválená chemikálie, DHE neboli fotofrin. Fotofrin je čistá forma Hpd a používá se jednak ke zjištění výskytu nádorových buněk, a zároveň i k jejich zničení.

Celá procedura probíhá tak, že je pacientovi aplikována injekce s přesně propočítaným množstvím fotofrinu, který se pak dostane do celého těla. Nemocný se musí v této době chránit před slunečním i jiným jasným světlem. Původně se předpokládalo, že fotofrin se kumuluje pouze v nádorových tkáních, ale později vyšlo najevo, že se hromadí i v některých jiných tkáních jako například ledvinách, játrech, žlučníku či slinivce břišní. Z tohoto důvodu je nutné vyčkat 24 až 72 hodin před tím, než se aplikuje léčba světlem, aby tyto orgány měly čas fotofrin vyloučit.

Dnes se v tomto procesu používá specificky vyladěné červené světlo o 630 nanometrech. Na ošetřované místo je dodáváno prostřednictvím laseru pomocí optických vláken tenkých jako vlas. Technologie optických vláken je výhodná pro svou schopnost efektivně vodit světlo. Vzhledem k tomu, že se vlákna poměrně snadno vkládají do malých tělesných otvorů, jako je například močová trubice, umožňují nám vniknout hlouběji a k hůře dosažitelným oblastem.

Reklama

Po hodinách léčby světlem začnou nádorové buňky odumírat a zdravá tkáň zůstane nepoškozená. Kupodivu i v orgánech, které nejsou nádorem zasaženy celé, odumírají jen nemocné části. Ošetření je velmi přesné, protože se používají speciální fotosenzitivní barvy v kombinaci s přesným laserem. Když přirovnáme nádorové buňky k červenému nafukovacímu balónku uvnitř jiného, bílého, který představuje zdravou tkáň, a uvnitř toho červeného je ještě jeden bílý, představující další zdravou tkáň, tak červené laserové světlo míří přímo doprostřed červeného balónku, který praskne, aniž by se poškodil vnitřní či vnější bílý balónek.

Až dosud bylo touto technikou s vysokým stupněm účinnosti a relativně bezpečně experimentálně ošetřeno asi 3000 lidí s různými maligními nádory na celém světě. Přestože byli tito pacienti nejprve léčeni chirurgicky, pomocí chemoterapie, ozařováním, imunoterapií či kombinací všech těchto metod, nádory reagovaly na léčbu světlem pozitivně v 70 až 80 % případů, a to dokonce již po prvním ošetření.

Fotodynamická terapie je poměrně jednoduchá, bezbolestná a často úspěšnější v léčbě lokalizovaných nádorů než léčba konvenční. Její hranice jsou ovšem tam, kde je nádor hluboko v těle, a tudíž světlem těžko dosažitelný. Je-li možné na nádor dosáhnout světlem, je terapie často efektivní. Má ovšem i vedlejší účinek: jelikož se fotofrin dočasně nahromadí i v pokožce, pacient se v mnoha případech stává přecitlivělý na slunce, a někdy dokonce dochází v prvních čtyřech až šesti týdnech po zahájení léčby ke značnému podráždění kůže. V současné době intenzivně hledáme řešení, jak tento nepříjemný vedlejší účinek eliminovat. Zkoumají se nové fotosenzitivní chemické látky, které by podobné problémy již nezpůsobovaly a zároveň umožnily světlu pronikat hlouběji do tkání.

Fotodynamická terapie si postupně získává důvěryhodnost, je ovšem nezbytné, aby jí lékaři i vědci na celém světě věnovali více pozornosti a zařadili ji do rejstříku léčby nemocí. V současnosti se tato technika posuzuje v 70 výzkumných centrech po celém světě, z nichž 45 se nachází ve Spojených státech a Kanadě. V současné době se porovnává její účinnost s konvenčními metodami léčby rakoviny plic a močového měchýře, léčby gynekologických a kolorektálních nádorů, jakož i metastáz rakoviny prsu, účinná je i v případě rakoviny kůže, mozku, oka, hlavy a krku. Zdá se být velmi slibným nástrojem pro včasné diagnostikování a šetrnou léčbu nádorů, které jsou jinak těžko zjistitelné.

Zdroj: Jacob Liberman - Světlo lék budoucnosti, nakldatelství Blue step

a další video o léčbě prekancerozních (prerakovinových stavů) v dermatologii

Reklama

Komentáře

JANA (Po, 5. 12. 2011 - 00:12)
STRAŠITE LIDI POŘAD PIŠETE O RAKOVINE, CHCETE MIT LIDI STRACHEM POD KONTROLOU,JDETE UŽ TEMA ČLANKAMI DO PRDELE, TOHLE JE POLICEJNI STAT PROČ NAS JENOM STRAŠITE? JE TO ALE NA CELEM SVĚTE, VŠE POD KONTROLOU, PENIZE, PENIZE A ZASE PENIZE.LIDI NEBUDME OVCE, PROBOHA SEROU DO NAS SRAČKY A MY JIM DOVOLUJEME ABY SI MOHLI NA NAS VYDĚLAVAT, JE TO HNUS. MANIPULACE S OVCEMA ABY PANI DOKTOŘI MOHLI K MOŘI. JA UŽ NECHODIM NIKAM I KDYŽ MI NECO JE. PROSTE JSEM ZDRAVA A HOTOVO, STRAŠI NAS ABYCHOM JIM VYDELAVALI SVINĚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
! (Út, 6. 12. 2011 - 08:12)
Příspěvky psané se zapnutým CapsLock zásadně přeskakuji.
gita 1.4.2012 (Ne, 1. 4. 2012 - 10:04)
STRAŠITE LIDI POŘAD PIŠETE... Vážená paní Jano je vidět že jste se stím ještě nesetkala a neslyšela jste na vlastní uši lékařskou diagnozu to muže napsat pouze člověk který je opravdu zdraví apřeji Vám ho z celého srdce protože člověk který tim prochází tak nemuže uvěrit že můžou lidi něco takového napsat.
Jana (So, 13. 8. 2016 - 18:08)
Mate nekdo zkusenost s touto terapii?
Reklama