Reklama

Moxování

Moxibusce neboli moxování je léčebná technika využívající hořícího pelyňku (Artemisia) k prohřátí a stimulaci energetického pole.

Je důležitou součástí akupunkturní praxe a v prvních pojednáních o jejím využití se dokonce hovoří o „akumoxe“. Sušená rostlina se rozdrtí a připomíná tak žlutohnědou bavlnu.

- Materiál se sroluje do malých kornoutků, umístí se nad příslušné body a zapálí. Když kornoutek shoří do poloviny (pacient začne pociťovat teplo), terapeut jej odstraní.
- Dalším možným způsobem použití je ovinout moxu kolem držátka akupunkturní jehly
- Volná drť moxy se zapálí v bedničce s roštem na dně. Ta se pak umístí nad kůži části těla, která se má prohřát.
- Moxa se pevně sbalí do ruličky (podobné cigaretě), která se na jednom konci zapálí. Zapáleným koncem se zvolna přejíždí asi 2,5 cm nad kůží

Úloha byliny používané při moxibusci je velmi specifická. Každá rostlina má vlastní energetické charakteristiky, které se zcela liší od jejích farmakologických či homeopatických vlastností. Během léčebného procesu se aktivizuje akumoxa vycházející z tradice šamanizmu a duch byliny samotné. Při přímé aplikaci moxy, kdy se kužel přiloží na kůži a za několik minut odstraní, proměňuje pozvolné zahřívání bodu, kouř stoupající z kužele moxy a nezbytná koncentrace terapeuta i pacienta léčebnou techniku v rituál. V západní tradici se jiný druh pelyňku suší a dává pod polštář, aby přinesl blažené sny.

Zdroj: Paul Hougham - Atals Duše, těla a ducha - nakladatelství Metafora

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama