Reklama

Fytoterapie - využití léčivé síly rostlin

Využívání rostlin v lékařství je patrně stejně staré jako lidstvo samo.Do 18. století bylo bylinářství obvyklou formou léčby. Dnes Světová zdravotnická organizace odhaduje, že je bylinářství na celém světě praktikováno třikrát až čtyřikrát častěji než klasická medicína.

A dokonce i klasičtí lékaři se ve velké míře spoléhají na léky z bylin.

Dnes zájem o bylinářství postupně- zejména během posledních dvaceti let - vzrůstá. Stále více lidí má totiž pochyby o rozsahu užívání syntetických léků a také o jejich dlouhodobých účincích, někdy alarmujících.Zjevně bezpečnější přístup herbalismu odpovídá zájmu o ekologii a přirozené léčebné prostředky, který roste po celém světě. Dnes je bylinářství opět široce rozšířené a oblíbené. Bezpočet lidí si na drobné obtíže a méně závažná onemocnění kupuje bylinné léky. Specializovaných obchodů se zdravou výživou je hodně a mnoho prosperujících lékáren zřídilo zvláštní oddělení pro bylinné preparáty a podobné výrobky. Navíc stále narůstá počet herbalistů, kteří léčí většinu nemocí svých pacientů. Mezinárodní vědecký výzkum nejen potvrzuje údaje o léčivé síle rostlin, ale také rozšiřuje vědomosti herbalistů o byliny nové.Bylináři začali myslet více vědecky a pro jejich práci vzniklo nové jméno: Fytoterapie (z řeckých slov fyton, "rostlina", a therapeuein, "pečovat, léčit"). V západním světě dnes termín fytoterapeut většinou označuje lékaře, který je přesvědčen o účinnosti a bezpečnosti bylin. Studium léčivých účinků rostlin a užívání léků na nich založených podporují různé organizace, např. Evropská vědecká kooperativa pro fytoterapii (The European Scientific Cooperative for Phytotherapy- ESCOP), která vznikla v Nizozemsku. U nás se běžné užívají termíny bylinkář (ev. bylinář), herbalista i fytoterapeut.

Fytoterapeuti používají pouze přírodní zdroje, a proto považují snahu farmaceutického průmyslu najít "aktivní složky" v rostlinách (jež se poté extrahují či vyrábějí synteticky a užívají v lécích) za zavádějící. Říkají, že v mnoha případech umožňují rostliny bezpečnější a účinnější léčbu než izolované složky, které byly uměle spojeny.
Fytoterapeuti tvrdí, že v pacientovi vidí jednotlivce, který má své individuální slabosti a potřeby, nejen další případ. Jejich léčba proto odpovídá specifickým požadavkům, které se navzájem odlišuji. "Automatické" předepisování jinými slovy neexistuje.

Komu může fytoterapie pomoci Podle fytoterapeutů může pomoci většině pacientů při většině onemocnění včetně dlouhodobých, např. při artritidé, migréné a k0žních obtížích. V některých případech, kdy by rostliny samy na léčbu nestačily, může být pacientům doporučena ještě jiná terapie, např. OSTEOPATIE nebo CHIROPRAXE.
Obecně platí, že byliny pracují pomaleji než konvenční léky, účinné látky v nich totiž nejsou tak koncentrované. Zvláště to platí u dlouhodobých onemocnění. Údajně ovšem byliny začnou posilovat i přirozené ozdravné schopnosti těla, a pacient proto často pociťuje zlepšení relativně brzy.
Kromě léčení specifických chorob je cílem fytoterapeutů také obnovit celkové zdraví pacienta a povzbudit jeho vitalitu. Fytoterapie má mnoho společného s NATUROPATIÍ. Stejně jako ona považuje za důležité vedle léčení chorob i jejich prevenci.

Reklama

Reklama

Komentáře

pavla (Ne, 22. 3. 2009 - 18:03)
Jsem pro používání bylin k léčbě,mám dvě malé děti a když jsou nemocné,používám nejprve bylinky(tinktury,čaje,sirupy).ATb nezatracuji,ale podávám je,když horečky neustupují,trvají několik dní,a byl.léčba nezabírá.
Reklama