Reklama

Feldenkraisova metoda - Nácvik pohybových vzorců

"Tělo, které je seřízeno tak, aby se pohybovalo s minimálním úsilím a maximální účinností" - pod tímto heslem vytvořil Feldenkrais své kurzy, jejichž účastníci poznávají, jak se vlastně lidé pohybují a učí se metodám, jimiž mohou zlepšit své, vlastní pohyby.

"Tělo, které je seřízeno tak, aby se pohybovalo s minimálním úsilím a maximální účinností" - pod tímto heslem vytvořil Feldenkrais své kurzy, jejichž účastníci poznávají, jak se vlastně lidé pohybují, a učí se metodám, jimiž mohou zlepšit své, vlastní pohyby. Feldenkrais využil své znalosti ze studií strojnictví a aplikované fyziky a s přístupem praktického vědce řešil problém, jak zařídit, aby soustrojí jeho těla řádně pracovalo.

Postupně dospěl k názoru, že v dětství nebo o něco později si mozek vytvoří představu či vzorec, jak se pohyby mají provádět, a tělo se při pohybu touto představou "poslušné řídí". Dále se domníval, že u některých pohybů si mozek ne vždy vytvoří představu právě ideální. V těch případech si pak tělo nakonec způsobí bolest a poškození.

Cílem kurzů je vytvořit v mozku nové vzory, díky nimž budou pohyby prováděny efektivněji. Byly vypracovány dva postupy: metoda pohybem k uvědomění se vyučuje ve skupinách. Lidé si přitom mají uvědomit své navyklé pohybové vzorce, ale i nové možnosti. funkční integrace dosahuje téhož pomocí ohleduplné manipulace ve dvojicích učitel - žák.

Komu může Feldenkraisova metoda pomoci: Ukázalo se, že kurzy metody pohybem k uvědomění pomáhají mnoha lidem trpícím chronickými bolestmi svalů a kloubů. Jejich cílem je zlepšit držení těla a tím i dýchání, krevní oběh i celkový stav organismu. Má se za to, že sportovci, tanečníci i jiní lidé, kteří se v rámci své profese hodně pohybují, mohou snížit riziko zranění tím, že se naučí svaly efektivněji

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama