Reklama

Aromaterapie: Voňavý lék z přírody

Stále přibývá těch, kteří od klasické medicíny utíkají s některými problémy hledat pomoc v přírodě. Blahodárný účinek aromaterapie je vyzkoušený léty i bezpočtem pacientů, kterým se díky této voňavé léčbě ulevilo. Éterické oleje na člověka silně působí jak fyzicky, tak psychicky. Způsob jejich využití a výběr správné vůně závisí na konkrétním problému. Pojďme si některé z nich přiblížit.

Aromaterapií lze řešit řadu nemocí a nepříjemných stavů. Pokud se dlouhodobě cítíte přetaženě a vystresovaně, není na co čekat. I tento stav je určitou diagnózou. Sežeňte si kvalitní přírodní éterický olejíček a přidejte si pár kapek do koupele či masážního oleje. Neklidnou mysl utiší levandule, vanilka či lehce citrusová vůně neroli.  Vyloženě antidepresivně působí vůně pačuli, hojně využívaná během meditací.

Pokud trpíte bolestmi hlavy či vyloženě migrénou, zavolejte si na pomoc bazalku nebo zázvor.

Často se aromaterapie aplikuje inhalací. Tento způsob je ideální zvláště při léčbě dýchacích cest a dutin. Silnými pomocníky jsou v tomto případě tymián, máta, fenykl, eukalyptus či borovice. Usnadní dýchání, pročistí dýchací cesty a napomohou tak tělu rychleji porazit infekci.

Jestliže nejste příznivcem chemických léků a vždy se nejprve zkoušíte obracet k přírodě, máme pro vás tip také na éterické oleje, které snižují horečku. Pomoci může meduňka nebo také černý pepř.

Reklama

Dámy jistě zaujme kosmetický tip na péči o pleť. Na tu příznivě působí citronový či růžový olejíček.

Přísná pravidla aromaterapie
„V rámci aromaterapie mějte na paměti, že jsou oleje koncentrované a používají se vždy jen v několika kapkách zamíchaných do vody či neutrálního oleje. V příliš vysoké koncentraci může dojít k bolestem hlavy, nebo i zvracení,“ upozorňuje  Michaela Krištofová Hanusová, manažerka rozvoje ze společnosti LORIKA CZ, která se se svým produktem Voňavé logo zabývá aromaterapií.
Řada omezení platí mimo jiné pro epileptiky a hlavně pro těhotné ženy. Ty by s aromaterapií neměly experimentovat. Nemusejí si ji zcela odepřít, ale měly by si ji dopřát až po konzultaci s odborníkem. Některé byliny totiž mohou v těhotenství způsobovat problémy.

Dětský svět vůní
Aromaterapii samozřejmě můžete od neklidu, nachlazení a dalších neduhů pomoci také dětem. Pokud špatně usínají, zkuste jim večer provonět pokojíček meduňkou či jasmínem. „Úžasně zklidňuje také vůně ylang-ylang,“ doporučuje Michaela Krištofová Hanusová ze společnosti Voňavé logo, která má v portfoliu přes 90 typů vůní mimo jiné do domácností.
Slabou dětskou imunitu posílíte, když aromatizujete prostor hřebíčkem, tea tree či eukalyptem. Pokud už nemoc probíhá a vaše nejmenší trápí kašel, vyzkoušejte Priessnitzův zábal s olejem z černého pepře. Od kožních problémů zase uleví například heřmánek.

Když domov voní
Jestliže se vůněmi rádi obklopujete stále, nejen když vás trápí tělesný či duševní neklid, jednoduše si provoňte svoji domácnost. Vůně můžete během dne střídat podle aktuálního rozpoložení. Večer volte vůně pro zklidnění mysli a možná vás až překvapí, o kolik lépe budete v noci spát. Během dne zase použijte některou z vůní, která nabudí vaši koncentraci (yzop či citrusové vůně) a možná si všimnete, že se vám snáze pracuje a neopouští vás dobrá nálada.
„Intenzita a trvanlivost vůně závisí na koncentraci čistých esenciálních olejů. V levnějších difuzérech je jich často jen okolo pěti procent, zatímco v těch kvalitnějších, a tím pádem i o něco dražších, je okolo patnácti procent esenciálních olejů,“ vysvětluje Krištofová Hanusová Michaela Krištofová Hanusová ze společnosti LORIKA CZ.
Stejně, jako je doporučeno se soustředit na nejvyšší kvalitu při výběru éterických olejů pro léčbu aromaterapií, je podle Krištofové Hanusové důležité volit kvalitní difuzéry do domácnosti. Cenu vždy porovnávejte mezi produkty s obdobným množstvím čistých esenciálních olejů. Jinak se totiž může stát, že si pořídíte „úspornější“ řešení, které vás nakonec levněji nevyjde.
 

Reklama

Komentáře

Reklama