Reklama

Ajurvédští a čínští lékaři diagnostikují i podle jazyka

Ájurvédský i čínský lékař může zjistit nerovnováhu pulsovou diagnostikou, o které jsem psal v samostatném článku nebo také diagnostikou podle jazyka. Jazyk vypovídá mnohé o zdravotním stavu.

 

Diagnostika podle jazyka je rozvinutý systém ve východní medicíně. Jazyk se považuje za vizuální bránu těla. Jazyk tvoří svalová tkáň, krev a je orgánem chuti a řeči.

Význam jazyka je pro diagnostiku velmi důležitý. Již dávno lékaři pozorovali povlak, vzhled, zbarvení, vlhkost, rýhy. Onemocnění se na jazyku projeví celkově při akutním stavu, chronická onemocnění se projevují ohraničenými změnami na jazyku.

Povrch jazyka odráží stav orgánů a celého těla. Mnoho nemocí lze diagnostikovat pohledem na jazyk, který je zrcadlovým odrazem orgánů. Na obrázku vidíte rozložení jednotlivých orgánů na jazyku.

Reklama

Chuťové pohárky na jazyku na odlišných částech jazyka se vztahují k různým orgánům a tyto chuťové pohárky posílají signály k orgánům, které s nimi souvisí. Jen vlhký jazyk vnímá chuť. Vlhkost nebo suchost a barva hrají proto důležitou roli. Při dehydrataci nebo nedostatku jangu je jazyk suchý a označuje oslabení plazmy. Vlhký jazyk je normální, ale příliš vlhký a hladký ukazuje na stagnaci vody a vlhkosti.

Při vyšetření se sleduje povlak jazyka. Zdravý člověk má růžový jazyk bez povlaku. Malý povlak má většina lidí a podle ájurvédské medicíny značí toxiny v tlustém střevě z nedokonale strávené potravy v žaludku a tenkém střevě. Povlak znamená toxiny v zažívacím ústrojí; převažující v zadní části jazyka značí toxiny v tlustém střevě, ve střední části v žaludku a tenkém střevě, povlak na celém jazyku znamená toxiny v celém zažívacím traktu.

Povlak a změny povrchu včetně barvy na jazyku ukazují na energetické změny v organismu, meridiánech a poruchu vnitřních orgánů též podle čínské medicíny. Jemný bílý povlak je tvořen u zdravého člověka. Podle čínské medicíny vlhký jazyk s jemným bílým povlakem signalizuje převahu studené jin energie, zatímco suchý, žlutý nebo tmavý jazyk označuje horké neboli jang onemocnění.

Okraje jazyka s otisky po zubech znamená poruchu slinivky, trávení a vstřebávání, v případě čínské medicíny poruchu sleziny, zarudlé okraje znamenají ekzém.

Čistění jazyka

Povlak na jazyku znamená tvorbu toxinů. Bílý větší povlak příp. zápach z úst značí těžké jídlo k večeři nebo jídlo v pozdní večerní hodinu. V tom případě vynechejte snídani.

Každé ráno si kvalitní kovovou škrabkou z nerezu (lze koupit zde) předtím, než si vyčistíte zuby, očistěte jazyk, asi sedmkrát od jeho kořene až ke špičce. Čištěním se masírují části jazyka vztahující se k játrům, střevům, žaludku a ledvinám. Kov je důležitý, nejlepší je nerez případně stříbro. Nervová zakončení v jazyku signalizují orgánům odstranění mikrobů, zjemňují chuťové pohárky a signalizují přípravu na trávení. V žádném případě si nečistěte jazyk zubním kartáčkem. Zubní škrabka z kvalitního kovu zajišťuje celoživotní trvanlivost a setře povlak z celé plochy jazyka. Upozornění na závěr: není vhodné čistit jazyk před spaním, jen ráno

MUDR. Frej, autor se věnuje přírodní medicíně. Diagnostiku nejen podle jazyka se naučíte v kursech Advana  -centru mezinárodního vzdělávání, více informací naleznete na http://www.dr.frej.cz/

Reklama

Komentáře

rofl (St, 21. 7. 2010 - 09:07)
normální gastroenterologové jsou leště lepší, ti diagnostikují i podle hovna
Karolina (Út, 13. 2. 2018 - 19:02)
Dano, díky, krásně jsi nám to osvětlila!
svestkova-dana (Út, 20. 7. 2010 - 14:07)
Diagnostika podle jazyka je dobrá pro každého a každý laik se jí může naučit. Rozeznat horkou nemoc od chladné (podle TČM) je totiž zásadní pro její léčbu i podle rad babiček. Ono ani staré dobré "vypoť se" není vždycky vhodné pro všechny. Jestliže máte horečku 39 stupňů a spíše červený jazyk BEZ povlaku nebo se suchým povlakem, pořád žízeň, potit se Vám ani moc nejde, pak se nenuťte. Máte nedostatek tekutin a pak byste stav ještě zhoršili. Je nutno tekutiny spíš doplňovat, stav se zlepší a může později přijít i pocení, které pak bude na místě. V případě, že máte jazyk bledý a teplotu pořád okolo 37 st a nikam se to nehýbe, je to znak vyčerpání organizmu, kdy již není schopen horečku vyprodukovat. Ani v tomto případě se pocení nehodí. Zde nastupují doplňovací (posilovací) metody léčby, podle TČM, jako například moxování. Těchto stavů podle TČM je více, prakticky platí zásadně individuální posouzení.
Dovolím si malou popravu:
Vlhkost nebo suchost a barva hrají důležitou roli. Při dehydrataci (což je nedostatek JIN) nebo PŘEBYTKU, nikoliv nedostatku jangu (což se projeví také jako nedostatek JIN, i dkyž trochu jinak) je jazyk suchý a označuje oslabení tekutin v těle.
Každopádně děkuji za osvětu v tomto směru, je více než potřebná.
Reklama