Psychoterapie

Rozhovory, které zbavují potíží
Základem psychoterapie je možnost svěřit se se svými problémy, tedy přirozený způsob, jak se lidé vypořádávají s každodenními nepříjemnými zážitky.

Rozhovory, které zbavují potíží
Základem psychoterapie je možnost svěřit se se svými problémy, tedy přirozený způsob, jak se lidé vypořádávají s každodenními nepříjemnými zážitky. Všichni víme, že když si upřímně popovídáme se sousedkou, k níž máme důvěru, anebo strávíme večer s přítelem, který s porozuměním vyslechne všechno, co mu na sebe prozradíme, hned je nám líp. Na trochu formálnéjší úrovni jsou sezení u odborného terapeuta. Každý tento postup je ve skutečnosti svým způsobem jednoduchou formou psychoterapie.

Psychoterapie ovšem dokáže mnohem víc a může pomoci, pokud jsou naše problémy příliš složité a příliš zakořeněné, aby se daly vyřešit normálními prostředky.
Podobné jako běžná každodenní konverzace i rozhovor s terapeutem může mít mnoho podob - může se hovořit o tom, co jste zažili, o vašich osobních pocitech, o tom, jak porozumět vlastnímu chování a chování lidí kolem sebe, může se naslouchat povzbudivým radám a někdy se dokonce mohou zúčastnění rozzlobit a pohádat se.
Od obyčejné konverzace se ovšem psychoterapie liší v tom, že psychoterapeut má odbornou přípravu i praxi. To mu umožňuje zorganizovat a řídit každou návštěvu tak, aby si z ní pacient odnesl co nejvíce.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (37)

 • Obrázek uživatele Klient
  Klient (anonym)

  Mám velmi dobrou zkušenost s psychoterapií. Sice probíhala zcela jinak, než jsem si představoval, ale nakonec mi dala tolik, co jsem ani nečekal. Prožil jsem si za ten rok a půl přenos, přijetí, empatii, odmítnutí, rozebírali jsme moje sny, nahlédl jsem do svého nevědomí, zjistil, kolik problémů jsem si pěkně pohřbil a zasul hluboko dovnitř, a začal se zajímat o filozofii. Celkově mi psychoterapie změnila život. Někdy jsem se vztekal a zuřil a několikrát chtěl odejít. nakonec jsme se rozešli v dobrém a já jsem o zkušenost bohatší. přál bych všem, aby potkali stejně kvalitního terapeuta, jako jsem potkal já.

  Pro 10, 2009
 • Obrázek uživatele Pepa
  Pepa (anonym)

  No musím s tebou souhlasit, je to fakt super, měl jsem podobné stavy a teď je to v poho.. Kdes byl já byl v Centru Harmonie v Klatovech.

  Pro 13, 2009
 • Obrázek uživatele Klient
  Klient (anonym)

  Já byl u klinického psychologa. Šel jsem tam původně se sociální fobií. Pak jsem zjistil, že žádnou skutečnou fóbii jako nemoc nemám, že je to vše o postoji, který zaujmu k sobě a okolí. Já jsem za tu dobu změnil práci, objevil nové oblasti, zájmy. Psychologii, filozofii. A poznal mnoho nových lidí.

  Pro 13, 2009
 • Obrázek uživatele fals
  fals (anonym)

  Kolik jste platili za jedno sezení?

  Pro 14, 2009
 • Obrázek uživatele Klient
  Klient (anonym)

  Já to měl na pojišťovnu. Platil jsem jen jednou za 3 měsíce 30 Kč.

  Pro 14, 2009
 • Obrázek uživatele Romi
  Romi (anonym)

  Já byl u klinického...Ahoj kliente,prosím, mohl bys nabídnout kontakt na toho psychologa?

  Pro 17, 2009
 • Obrázek uživatele Klient
  Klient (anonym)

  Podívejte se na www.psychoterapie-eft.cz Možná budete překvapeni co vše lze s odborníkem řešit. Určitě to stojí za to.

  Led 06, 2010
 • Obrázek uživatele Klient
  Klient (anonym)

  Ahoj kliente,prosím, mohl bys...Romi, klinických psychologů, co spolupacují s pojišťovnou je hodně. Najdi si někoho v místě bydliště. Ten můj je ze sev. Moravy. V každém regionu se najde nějaký dobrý. To, co píše "klient" tady nade mnou, metoda EFT, tu jsem shodou okolností taky zkoušel. Bezvýsledně. Taky homeopatii a bachova esence, bylinky. Nic nepomohlo. Až poctivá psychoterapie. Ale jse to na dlouhbou dobu. Rok, dva. já chodil přes rok.

  Led 06, 2010
 • Obrázek uživatele Klientka
  Klientka (anonym)

  Já také procházím dynamickou psychoterapií, už dva roky. Moje potíže se různě přelévají, mění. Ale s terapií jsem maximálně spokojena. Je mi oporou. Velkou oporou. Momentálně jsem na ní doslova závislá, a řeším, jak budu jednou fungovat bez ní. zatím to neumím, a to mě děsí.

  Led 20, 2011
 • Obrázek uživatele honza7
  honza7 (anonym)

  Psychoterapie.. Zajímavé téma.Mám za sebou 11 let a v posledku jsme si pojmenoval rodičovský poselství, který mě ovlivňovaly a ničily. Takže jsem pomyslně vyměnil škodovku a teď jezdím v Oktávce, pochopitelně tý nejnovější:-) Pokud by vás zajímala cesta jak se po pokusu o sebevraždu skokem pod auto dostanete na úroveň psychoterapeuta "poloprofesionála" nabízím eBook zdarma na svých stránkách www.jak-z-krize.cz Buďte v pohodě:-) honza

  Zář 14, 2014
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Já také procházím...> Ale s terapií jsem maximálně spokojena. Je mi oporou. Velkou oporou. Momentálně jsem na ní doslova závislá, a řeším, jak budu jednou fungovat bez ní. zatím to neumím, a to mě děsí. Vidim, ze jsi idealnim produktem sveho psychoterapeuta. Bude na tobe vydelavat (at jiz skrze tvoji zdravotni pojistovnu, nebo tvoji penezenku), dokud vas dva nerozdeli smrt :D

  Zář 14, 2014
 • Obrázek uživatele honza7
  honza7 (anonym)

  Nevím, jak to máte, ale já...Na svým blogu rozděluju český terapeuty na 6 typů a ty mluvíš zřejmě o psychoterapeutu teoretikovi, má to výhody i úskalí:-) http://jak-z-krize.cz/category/zajimave-clanky/page/2/ Nabízím určitý nadstandard v českym prostředí a možná, že jsme ješitnej:-) dopotučuju svoje články! Jinak mě mrzí, že ti psycholog nesedí: objednací lhůta NECHÁPU nebo rozumím, ale chodit se má každý týdeN jednou někdy dvakrát. Připadá mi, že něco v sobě ( a není to Tvoje chyba) potlačuješ. Víš já taky když sem něčeho plnej, tak potom když to hned neventiluju, tak najednou PRÁZDNO! obrať se na lidi, kteří Ti můžou pomoc. EXISTUJOU! ZROVNA TEĎ TI JEDEN NABÍZÍ POMOC a je na Tobě co s tím uděláš:-) honza

  Zář 14, 2014
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Na svým blogu rozděluju...Kultura tvého písemného projevu je sama o sobě tím nejlepším doporučením. Kdopak by odolal takovým, jako jsi ty...

  Zář 14, 2014
 • Obrázek uživatele Já jsem
  Já jsem (anonym)

  chodila k několika psychologům, ale vždy to probíhalo tak, že jsem se svěřila se svými problémy, dostalo se mi obecných rad, které jsem už měla nastudované z literatury, takže mi nic nového nepřinesly atím veškerá "psychoterapie" končila. Na dalších sezeních jsme probírali totéž a nakonec jsme už jen mlčeli. Myslela jsem, že budeme nějak pracovat na mojí psychice, ale nikdy nic nebylo. V čem vlastně tedy taková psychoterapie spočívá? Úplně jsem ztratila důvěru v psychology a peru se se svými problémy sama. Je to ale hrozně těžké a vlastně se pohybuju v kruhu. Nevím, co bych měla od psychoterapie chtít. Mohl by mi někdo z vás spokojených popsat, co s vámi vlastně psycholog dělal?

  Zář 15, 2014
 • Obrázek uživatele nějak
  nějak (anonym)

  Kultura tvého písemného...moc se nám pan Honza prezentuje na všech možných diskuzích, taky to o něčem vypovídá. A jak píšete, kultura projevu je žalostná.

  Zář 15, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Já byla na skupinové psychoterapii v ESETu. Sezení vedl Jiří Jakubů. Nedalo mi to ovšem nic, spíš jsem se utvrdila v tom, jak jsou někteří lidé falešní. Skupinka se zaměřila na mladého muže, který byl introvert a moc s námi nemluvil. Všemožně ho pomlouvali a dělali mu naschváli. Pokud byla přestávka, občas jsem zůstávala v budově a on se pak rozpovídal. Byl to celkej fajn kluk, sečtělý, hodný, takový dobrák. Stali se z nás kamarádi (a ostatně, jsme v kontaktu dodnes). Jenomže ostatní si mysleli, že ta jeho zakřiklost je povýšenost a dělali mu tam peklo. No, já se ho kolikrát zastala, tak pak začali dělat peklo i mně jenom proto, že jsem za ním stála. Úplně nás z kolektivu vyčlenili. když jsem to chtěla na sezení řešit se skupinou a psychologem, všichni to odmítli, žádná snaha něco řešit a proniknout do smýšlení a postojů druhých. Raději se nad tím mávlo rukou, prostě kdo nebečí s davem, je asi divný. Také jsme tam museli říkat o sobě všechno, i ty nejniternější věci, ale řešte něco v takovém kolektivu, když pak za rohem si z toho dělají legraci. Za mně ESET neodporučuji. Nakonec jsem si svou potíž vyřešila sama- tvrdou prací sama na sobě. Bylo to náročné, ale ustála jsem to.

  Zář 15, 2014
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  chodila k několika...pro "Já jsem" Ono každý psycholog nemůže (a neumí) dělat terapii. Terapii dělají jen psychologové s terapeutickým výcvikem. A ten je vždy nějak zaměřený, na konkrétní druh terapie, jejíž techniky potom terapeut využívá v perapii. Někdy mají výcviků několi a vyberou si ty metody, co jim nejlépe sedí a ty používají, kombinují. Každopádně terapie má mít nějaký plán, dohodu, kterou spolu na začátku s terapeutem uzavřete. Má to pravidla, podmínky. Není to jen plané klábosení a koukání na sebe. Když bych nyní hledala terapeuta a ten můj tehdejší by už neordinoval, obrátila bych se na lidi, co mají konkrétní zkušenost s jinými v mém městě a nechala si doporučit. Je lepší, když víš, do čeho jdeš.

  Zář 15, 2014
 • Obrázek uživatele Já jsem
  Já jsem (anonym)

  pro "Já jsem" Ono...Aha, tak děkuji, já myslela, že psychoterapii dělá každý psycholog. Jeden, k němuž jsem chodila dělal údajné KBT, ale řešil se mnou věrtšinou stavbu svého rodinného domu. Našla jsem si pak i psycholožku ne na pojišťovnu, ale za 500,- Kč za hodinu, což je pro mě tedy hodně, a taky se nic nedělo, jen plané plky. Blbé je, že neznám osobně nikoho, kdo potřeboval pomoc psychologa, tak to bylo vždy jen pokus - omyl.

  Zář 15, 2014
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  Aha, tak děkuji, já...Něco málo napoví třeba www.znamylekar.cz

  Zář 15, 2014
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Aha, tak děkuji, já...Pointa Pampelisky je celkem spravna. Domnivame-li se, ze by nam psychoterapie mohla pomoci, je nejlepsi si o ni napred neco rozumneho precist, seznamit se s ruznymi skolami a pristupy, vytvorit si predstavu, co bychom si konkretne my od psychoterapie mohli slibovat, a pak hledat nekoho, kdo by nam tuto nasi predstavu pomohl realizovat. Bez nalezitych informaci a bez uvedomeni si, co vlastne od psychoterapie chceme a co od ni muzeme realisticky ocekavat, jen tapeme ve tme, ztracime cas, penize a energii, a obcas dokonce naletime vselijakym sarlatanum, nebo dokonce i vylozenym zabarum.

  Zář 15, 2014
 • Obrázek uživatele honza7
  honza7

  Ahoj lidičky, včera jsem tu psal nějaký příspěvek a zároveň jsem nabízel pomoc. Byla půlnoc a byl jsme dost vyčerpanej. Dneska, ani nevím jestli to bylo na mě.. přece jenom Honza jsme tu byl jenom já:-) .. tedy jestli to bylo na mě, tak to bylo zajímavý si přečíst zpětnou vazbu od dvou lidí. Musím říct, že každá zpětná vazba má svoji hodnotu a překvapilo mě, že někomu záleží například na to jakým způsobem tu píšu (styl, používání malých a velkých písmen, typografie atd) Další člověk velice dobře zmapoval, kde jsme byl a kde ještě ne (to slovíčko "ještě" mi promiňte, je to můj smysl pro humor:-) Vím, že jsou i vtipnější narážky...) Víte mám za sebou dva pokusy o sebevraždu a mám zkušenost se všemi duševními poruchami, krom demence. Dostal jsem se z toho a dnes působím na poloprofesionální úrovni jako terapeut a snažím se rozjet projekt, který by pomáhal druhým:-) CHcete opravdu pomoc? Chcete se úplně uzdravit, mít děti a vlastní rodinu?:-) Nevím jestli to budu zrovna já ale zkuste můj eBook zdarma! www.jak-z-krize.cz Budu se těšit. A jsem zároveň zvědavej co zas kdo na mě tady vymyslí:-) Mějte se rádi a mějte na mysli, že i negativní kritika má svůj význam. Honza

  Zář 15, 2014
 • Obrázek uživatele buď konkrétní
  buď konkrétní (anonym)

  Ahoj lidičky, včera jsem tu...Co to znamená "poloprofesionální". To zavání zase nějakým šarlatánstvím.

  Zář 15, 2014
 • Obrázek uživatele ..?
  ..? (anonym)

  so vsetkymi psychiatrickymi poruchami?? urcite? takze si schizofrenik, maniak, depresant, neurotik, schizoid, hysterik, hraniciar, paranoik, obsedant, sociopat a vsetko ostatne dokopy? sorry, posobi to velmi nedoveryhodne a diletantsky...

  Zář 15, 2014
 • Obrázek uživatele skeptik
  skeptik (anonym)

  Taky jsem tam koukala, ale...Přidávám se k tvému názoru. Jednou jsem řešil vztah k mé matce (který je špatný, spousta negativních emocí) a velmi mě téměř rozesmála informace, že pokud si to s matkou nevyříkám za jejího života, tak mě to bude trápit po její smrti. Což je nesmysl, protože po její smrti se mi jedině uleví. :-)

  Zář 15, 2014
 • Obrázek uživatele skeptik
  skeptik (anonym)

  Ahoj lidičky, včera jsem tu..."..zkuste můj eBook zdarma! www.jak-z-krize.cz" Až tam zrušíš to debilní zadávání emailu a umožníš přímé stažení, tak o tom budu teprve uvažovat.

  Zář 15, 2014
 • Obrázek uživatele honza7
  honza7

  Co to znamená...ahoj dobrá otázka. Zrovna ji řeším. Víš v historii už jednou bylo "hnutí", který ukázalo, že má lepší výsledky než moderní medicína. Jsou jimi AA (anonymní alkoholici) Když například prim. Nešporovi řeknete, že máte problémy s alkoholem a nejste ještě na léčení (je to relativni), tak Tě pošle do AA "Jděte tam v po, v ut, ve stř atd." S Nešporem jsme o tom mluvil asi před rokem. On ví co jsou AAčka zač. Oni dali moderní medicíně "na zadek", lépe řečeno medicína a špičkový terapeuti spolupracují s lidmi od Anonymních alkoholiků. A kdo jsou anonymní alkoholici. Především lidi, co si prošli alkoholismem a ti úspěšnější už třeba 15 let abstinujou. A kdo je odborník? prim. Nešpor pochopitelně a řada terapeutů a špičkových adiktologů, nicméně na půdě AAček může dostat slovo pouze člověk, který si prošel alkoholismem "On přece jediný může něco k tomu říct.." A prim. Nešpor? on nemůže, on není ...nevím jak to říct "Znalý" "odborník???" Je za tím obrovská tradice a AA mají výborný výsledky zejména v Americe. Já se pohybuju někdy mezi profíky (2letá zkušenost z Univerzity a 10 letá sebezkušenost a laiky, protože nemám atestaci ani výcvik:-)

  Zář 16, 2014
 • Obrázek uživatele honza7
  honza7

  Co to znamená...(vybila se mi baterka) Já nevím kam přesně patřím, Na jednu stranu mám 4semestrovou zkoušku z psychologie a potom ta mnohaletá sebezkušenost... Mám kamarádku, která má za sebou větší část psychoterapeutického výcviku. Teď je v supervizní části, tedy vede kolegy pod dohledem někoho zkušeného. Já se od ní učím, ona jako od bývalýho (bude lepší když budu říkat bývalý:-) se učí ode mne. Máme si co dát. Ona si myslí, že bych se neměl bát říkat, že jsme laický terapeut. Ti tady už fungují řadu let jako coterapeuti třeba na skupinách, kde je jeden profík a jeden coterapeut na skupinu:-) zatím, už musím spát, ještě odpovím kolegovi Honza

  Zář 16, 2014
 • Obrázek uživatele honza7
  honza7

  so vsetkymi psychiatrickymi... Myslím, že jsem spíš bývalý pacient (aspoň pro zjednodušení) Psychotik nejsem, ne každý, kdo si projde psychozou musí být psychotik. Deprese je taky závažná, nicméně ta vzala za svý, když jsem začal chodit k jedný, pro mě hodně dobrý, psychoterapeutce. V podstatě jsem byl hodně nevyzrálej a v hodně zátěžových situacích jsem upadla do takového nějakého psychotična a depresivna se sebevražednými tendencemi. CO se týče Úzkostných poruch, ty mi jsou asi nejbližší. ale s tím už se dá dobře pracovat. Upřímně řečeno, ještě mě čeká tak půl roku, možná rok, ale vzhledem k tomu, že jsem si pojmenoval klíčový poselství a jakýsi podprogramy který do mě vlili rodiče, tak už mám větší kontrolu nad svým životem. Za pár let bych si chtěl udělat i psychoterapeutický výcvik, důležitý je aby byla vyloučena porucha osobnosti atd. Děkuju za reakci, snad jsem něco málo vysvětlil:-) Honza

  Zář 16, 2014
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  "..zkuste můj eBook...> Až tam zrušíš to debilní zadávání emailu a umožníš přímé stažení, tak o tom budu teprve uvažovat. Takove veci se nabizeji zdarma prave za moznost posilat v budoucnu zajemcum dalsi materialy emailem, a postupne si tak z nich vypestovat zakazniky.

  Zář 16, 2014
 • Obrázek uživatele tak proč se chceš
  tak proč se chceš (anonym)

  Myslím, že jsem spíš... usta čertů věšet ?

  Zář 16, 2014
 • Obrázek uživatele honza7
  honza7

  docela mi děláš reklamu. To, že posílám na mail lidí třeba po pár dnech nějakej příspěvek, to je i o tom, že jim nabízím něco hodnotnýho. Teď jsem zrovna přečetl knížku o Hněvu.. obrovský téma:-) Zajímá Vás třeba, že když se hněváte, prokazujete druhýmu úctu? Víte že existuje asi 30 druhů marastu, tedy toho zparchantělýho hněvu.. A nakonec Víte že když se hněváte na svý dítě a mluvíte přitom s předstíraným klidem ve smyslu "na děti se přeci nekřičí", že to dítě stejně "čte" to co cítíte a ne co říkáte?! (pochopitelně má dítě z toho zmatek a tady můžou vzniknout nějaký ty první pokrouceniny v našich citlivých myslích) ATD Snažím se posílat hodnotný příspěvky a PŘEDEVŠÍM V KAŽDÝM MAILU MÁTE VEPROSTŘED NAPSÁNO "ZDE" VELKYM PÍSMEM... ZDE SE MŮŽETE NADOBRO ODHLÁSIT Hraju fér, žádný malý písmena dole vlevo neuznávám. Myslím, že už na tuto diskuzi přispívám příliš moc. Chápejte to jako moji sebereflexi, že potom trapným "stáhněte si můj eBook" zdarma, nemusím být vítán. Nevím pošlete nějakou zpětnou vazbu:-) Honza7

  Zář 16, 2014
 • Obrázek uživatele klientka
  klientka (anonym)

  Ahoj,začala jsem chodit na psychoterapii kvuli psychosomatice. Cítím se s terapeutem velmi dobře.zdá se mi jako člověk na svém místě. Ale z terapie vzdycky jdu do práce strašně zbita.jsem pak v práci do večera (naddelavam hodiny co zameskam diky terapii).jste taky tak vycerpaniZmirni z terZmírní se to časem???

  Srp 24, 2016
 • Obrázek uživatele klientka
  klientka (anonym)

  Ahoj,začala jsem chodit na psychoterapii kvuli psychosomatice. Cítím se s terapeutem velmi dobře.zdá se mi jako člověk na svém místě. Ale z terapie vzdycky jdu do práce strašně zbita.jsem pak v práci do večera (naddelavam hodiny co zameskam diky terapii).jste taky tak vycerpaniZmirni z terZmírní se to časem???

  Srp 24, 2016
 • Obrázek uživatele klientka
  klientka (anonym)

  Ahoj,začala jsem chodit na psychoterapii kvuli psychosomatice. Cítím se s terapeutem velmi dobře.zdá se mi jako člověk na svém místě. Ale z terapie vzdycky jdu do práce strašně zbita.jsem pak v práci do večera (naddelavam hodiny co zameskam diky terapii).jste taky tak vycerpaniZmirni z terZmírní se to časem???

  Srp 24, 2016
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Ahoj,začala jsem chodit na...Dokud budeš muset ten čas na terapii nadělávat, tak se to asi nezmění. Já jsem chodila od psycholožky a připadala jsem si jako blbec, že jsem tam vůbec lezla a ztrácela čas. Když jsem se začala s něčím svěřovat zazvonil ji telefon, za chvíli další, případně jí nesli poštu, oběd, ap. Kolikrát jsem poslouchala její vyprávění o rodině, ap. tak jsem si nakonec řekla, když si člověk nepomůže sám, ta mu nepomůže nikdo a už vůbec ne psycholog.

  Srp 24, 2016
 • Obrázek uživatele pampeliska
  pampeliska (anonym)

  Dokud budeš muset ten čas...Evo,to je děs,co máš za zkušenost!to je opravdu zoufalý přístup.Možná by stalo zato napsat do znamylekar.cz svou zkušenost. C

  Srp 25, 2016
 • Obrázek uživatele pampeliska
  pampeliska (anonym)

  Ahoj,začala jsem chodit na...Pokud jsi na začátku terapie,nedivila bych se té intenzitě.casem by se to mělo srovnat. Na terapii nikdo z práce propustku nedostane.Možná jednou dvakrát,ale ne 4x týdně.to chápu.člověk se potřebuje dát do kupy,a přitom neprijit o praci. Dobré je,když to vůbec dovolí si nadpracovat.

  Srp 25, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama