Pro koho jsou lázně a ozdravné pobyty

Lázně doporučuje buď ošetřující lékař (ambulantní specialista), nebo lékař při hospitalizaci v nemocnici. Samotný návrh na lázeňskou péči pak na předtištěném formuláři VZP podává praktický lékař pacienta. Komplexní a příspěvkové lázeňské léčení totiž musí schválit příslušný revizní lékař.

Typy lázeňské péče

1. Nejčastější je komplexní lázeňská péče, která představuje zhruba 80 procent z celkového počtu pacientů. Komplexní lázeňská péče se poskytuje například po úrazech, po operacích, srdečních infark­tech, při onemocnění diabetem a při ně­kterých chronických chorobách.

VZP hradí:

 • standardní léčení
 • ubytování ve dvoulůžkových pokojích (na jednolůžkový si musí pacient při­plácet)
 • stravování

Pacient platí pouze dopravu, pokud ne­má zdravotně předepsanou sanitku či ná­hradu. Podobně je tomu i s průvodcem. Je-li průvodce pro pobyt indikován a schválen revizním lékařem, uhradí za něj VZP veškeré náklady, a to i v přípa­dě, že je pojištěncem jiné zdravotní po­jišťovny.

2. U příspěvkové lázeňské péče hradí VZP pouze standardní léčení, ostatní výdaje si platí pacient sám. Takové lázně se větši­nou poskytují u chronických onemocně­ní, kde se předpokládá opakování lázeň­ské léčby. Finanční náročnost pro paci­enta závisí na délce pobytu, indikačním zaměření lázní, kvalitě ubytování a také na ročním období. Pacient příspěvkové lázeňské péče se může stravovat a být ubytován jak v lázeňském zařízení, tak i mimo ně. Musí však absolvovat 21 ne­bo 28 dní lázeňského léčení podle druhu onemocnění.

3. Posledním typem je lázeňská péče, kterou zdravotní pojištění nehradí. Jde o samo­plátce, kteří si pobyt v lázních hradí sami, a takový pobyt neschvaluje revizní lékař.

Zdroj: Jan Slezák - Plastická chirurgie, nakladatelství ALpress

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele annicka
  annicka (anonym)

  Od 1.10.2012 došlo k některým změnám. Nabyl účinnosti nový lázeňský indikační seznam, více se můžete dozvědět zde: http://www.vzp.cz/otazky-a-odpovedi/otazky-tydne/309/lazne-novy-indikacni-seznam

  Říj 07, 2012
 • Obrázek uživatele Inka
  Inka (anonym)

  Pro bohaté.:-(

  Říj 08, 2012
 • Obrázek uživatele DonaLabuznikova
  DonaLabuznikova (anonym)

  Dobrý den, já jsem před začátku jara byla s mojí matkou na víkendovém pobytu v Mariánských Lázních. Byl to takový relaxační pobyt matky s dcerou, při kterém jsme relaxovali při různých lázeňských procedůrách v hotelu Cristal Palace, web je kdyžtak zde: http://cristalpalace.cz/

  Dub 15, 2018
 • Obrázek uživatele Džony Pejšek
  Džony Pejšek (anonym)

  Dobrý den, já jsem před...No, reklamy nám tu chyběly. Tak jen dál...

  Dub 15, 2018
 • Obrázek uživatele Fujjj
  Fujjj (anonym)

  Celý život jsem musel celé směny chodit v kolejích ve štěrku a za celý život jsem měl spoustu úrazů nohou jako oba zlomené kotníky výronů kotníků a kolen nepočítaně a ve svých sedmdesáti letech jsem na doporučení lékařky a ortopéda měl prvně jet do lázní. Vše proběhlo v pořádku a ž do doby kdy se můj návrh dostal před jednu slepici co si říká posudková doktorka, co nikdy žádného pacienta nevyléčila a ani žádného neviděla. Jediným škrtnutím pera veškerou snahu lékařů zmařila a tak ani v sedmdesáti letech nejedu nikam. Hlavně, že do lázní jede hodně pacientek které seděli tak maximálně v kanceláři za stolem a teď jedou do lázní jenom proto aby tam zbalily šamstra a prošukaly celý lázeňský pobyt! Kolik máme takových lékařek příživnic které dokáží tak jediným škrtnutím uzdravit kohokoliv a zčehokoliv! Stále bohužel platí OÚNZ ! OKAMŽITĚ ÚPLATEK NEBO ZEMŘEŠ !! Pokud by někoho zajímalo jméno této takřka zázračné felčarky mohu jej napsat! Měla by jít raději léčit dobytek!

  Dub 16, 2018
 • Obrázek uživatele Ilona Pribylova
  Ilona Pribylova (anonym)

  Dobrý den! Chci se zeptat. V září pojedeme na týdenní lázeňský pobyt do Karlových Varů do hotelu Růže. Máme tam deset procedur a vstupní prohlídku u lékaře. Mam si vzít sebou zprávu od lékaře když jsem nemocná, mám autoimunni onemocnění štítné zlazy, ( autoimunni thyreoitidu s hypothyreozou), ulcerozni kolitidu a autoimunni onemocnění jater- primarni biliarni cirhozu, k tomu mám refluxní chorobu jícnu. Zajímá mne jestli když při vstupní prohlídce tyto lékařské zprávy lázeňském lékaři ukážu, tak jestli by mi podle toho nenapsal nějaké procedury a nedal minerální prameny? Už se tam moc tesim. V šestnácti letech jsem byla tři neděle ( tenkrát jsem měla krizové), tak jsem byla po operaci slepalu ve Františkových lázních, tenkrát se mi tamoc líbilo. Předem moc děkuji za radu. S pozdravem Ilona Přibylová.

  Zář 02, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama