Přírodní medicína má své místo v dnešní době

Lidé se mě na přednáškách a v ordinaci někdy ptají, proč aplikovat v Evropě východní lékařství, jejíž principy jsou velmi odlišné. Přírodní medicína však nezná hranice a není strnulou vědou. Naopak, vstřebává nové poznatky a je v každé době moderní medicínou reagující na vše nové.

V posledních třech desetiletích se rozvíjí vědecký výzkum například ájurvédské léčby a bylin prováděný na celém světě, např. v oblasti léčby jater, žaludečních vředů, průjmu, mentální retardace, cukrovky, psoriázy, perorální antikoncepce, astmatu, a dokonce probíhá výzkum bylinných směsí proti stárnutí. 

Ájurvéda, jak jsem již předeslal, představuje zlatou střední cestu. Není účelem se fanaticky přiklánět k některému směru. Ájurvéda je velmi liberální medicínou, která přináší praktické principy pro současnou dobu, které může každý z nás uplatnit ve svém životě. Ájurvédskou medicínu považuji za alternativu ke klasické medicíně v léčení chronických nemocí. Je nutné zdůraznit, že Ájurvéda nestojí proti klasické medicíně. Oba systémy se mohou vhodně doplňovat. Zejména akutní onemocnění se léčí západní medicínou a chirurgie, porodnictví a jednotky intenzivní péče jsou nezastupitelné. 

V léčbě mnoha chronických nemocí je však západní medicína tak bezradná, že spíše udržuje lidi při životě a nenabízí jim žádnou perspektivu. Vždy jsem se snažil vnímat, co se děje i v současné vědě, a tak v mnoha mých doporučeních najdete vedle prověřených ájurvédských principů také poznatky současné vědy a lékařů z praxe, stejně tak středomořskou stravu. 

Například migrény a bolesti hlavy léčím s více než 90 procentním úspěchem bez chemických léků (ty je naopak nutné vysadit jako první, aby nebránily uzdravení, neboť jen udržují bludný kruh opakovaných migrén), jídelníčkem odvozeným částečně ze zkušeností amerického neurologa, a bylinami po určitou dobu (přibližně tří měsíců). 

Ájurvédská medicína je komplexní celostní přístup, který posuzuje každého jedince individuálně i s ohledem na jeho konkrétní životní podmínky, nikoli jen podle nemocného orgánu. 

Nakonec je nutno připomenout, že se nejedná o léčitelství, ale o medicínu v moderním slova smyslu, která se studuje na lékařských fakultách a má svůj vědecký výzkum. 

Diagnostiku nemocí a principy přírodní medicíny
můžete naučit v  Centru mezinárodního vzdělávání, který začíná 3.4.2010. chcete vědět více 
www.advana.cz

MUDr David Frej, autor se věnuje ájurvédské medicíně, detoxikaci a výživě.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Net.Xtreme
  Net.Xtreme (anonym)

  "Přírodní medicína však nezná hranice a není strnulou vědou. Naopak, vstřebává nové poznatky a je v každé době moderní medicínou reagující na vše nové. " Za tyhle větu by si někdo zasloužil použití fyzického násilí, samotnou podstatou vědy je přijímání a zpracovávání nových poznatků, které narozdíl od "alternativní medicíny" přijímá značně kriticky a nové postupy podrobuje zkouškám, aby bylo prokazatelné, zda fungují nebo nikoli.

  Dub 07, 2010
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Na Matku Přírodu nikdo nemá, to si naše zpupná civilizace nepřizná.:-))Pokud je ještě člověk součástí přírody, pak do jeho těla chemikálie nepatří, není na ně zařízený. Tělo si s nimi neporadí, a nebo těžce a jsou pro něj zátěží. Byliny jsou velmi silné a účinné léky,pokud člověk není plný nánosů chemikálií. Prapůvodní cíl farmacie vyrobit uměle účinnou látku stejnou,jako obsahují bylinky, se nyní úplně zvrhla v šílenou výrobu megatun chemikálií, nepodobných ničemu, cizorodých pro lidský organizmus a s nedozírnými vedlejšími účinky...

  Zář 30, 2010
 • Obrázek uživatele Kandy
  Kandy (anonym)

  "Přírodní medicína...Zdá se, že ty jsi postižen totální fobií z příroní medicíny, jinak by si nemohl vyplodit takový hysterický blábol. Přírodní medicína nemá s vědou žádný problém, protože věda se zabívá jak fytoterapií, tak působením vitamínů, výživy, působením světla a barev na živé organismy, biorytmama a podobně. Bohužel tvé chápání vědy se smrsklo zřejmě na vývoj chemických látek.

  Zář 30, 2010
 • Obrázek uživatele Ráďa
  Ráďa (anonym)

  Chcete poradit jak vyřešit Vaše zdravotní potíže přírodní cestou? Nabízím Vám bezplatnou konzultaci Vašich zdravotních potíží. Mám úspěch s vyřešením např. atop.ekzému, hemeroidů, padání vlasů, omdléváním, zánětů moč. cest, bolestí zad, nadváhy, posílení imunity, cholesterolu, tlaku, štítné žlázy, atd. Pro bezplatnou konzulataci mě kontaktujte na radka.moravcova@centrum.cz

  Dub 26, 2014
 • Obrázek uživatele Jox
  Jox (anonym)

  Na Matku Přírodu nikdo... ty ale jsi káča...

  Dub 26, 2014
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Chcete poradit jak vyřešit...O co jde? Rozepiš to. Díky.

  Dub 26, 2014
 • Obrázek uživatele ,
  , (anonym)

  Chcete poradit jak vyřešit...Aneb další herbalifáckej nebo OKG šmejd.

  Dub 26, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama