
V MF Dnes jsem před časem četl závěr analýzy studií zkoumající účinnost homeopatie. Podle závěru prestižního časopisu Lancet je homeopatie neúčinná a rovná se placebu.
Prof. Fort a další s jemu podobnými názory se opírají o údajně průkazné, vědecké studie, které podle jejich názoru dokumentují jako jediné účinnost léčby. Tento mechanistický přístup stále vychází s názoru, že lze údajně objektivně srovnávat lidskou populaci na základě souhrnu čísel a statistických metod.
Prověřené medicínské systémy jako je ájurvédská a čínská medicína prověřily svou účinnost na statisících pacientech během více než 5000 let své existence. Některé jejich principy přejala západní medicína. Ájurvédská medicína je oficiálně uznaný medicínský systém Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a věnují se jí lékaři na celém světě. Nevycházejí z uměle stanovených statistik, ale na základě odpozorování přírodních zákonitostí, které jsou platné. Na jejich základě funguje celý vesmír.
Moudří lékaři v dávných dobách přistupovali ke svým pacientům individuálně, neboť každý lidský organismus je jedinečný a tak žádného z nás nelze porovnávat s ostatními jedinci. V lidském těle probíhá bezpočet reakcí, které jsou ovlivněny konstitucí, vnějším prostředím, výchovou a také emocemi. Emoce silně ovlivňují zdravotní stav. Ze své praxe vím, že lidé mohou reagovat zcela rozdílně na jeden lék nebo bylinný preparát, zbaví se zdravotního problému i třeba po podání placeba. Víra hraje důležitou úlohu, jak víme již z Bible. Cokoli co pacienta vyléčí, je lékem, a může to být například homeopatický lék.
Navíc, jak vyšlo v časopise New Scientist, placebo nefunguje jen ovlivněním víry a psychiky. Vědci několik dnů vyvolávali bolest, kterou tlumili podáváním morfinu. Pak však morfin zaměnili za solný roztok. Bolest vymizela. Tomu se říká placebo efekt. Pak však aplikovali naloxon, látku, která brání účinkům morfinu. Představte si, že placebo účinek solného roztoku přestal účinkovat! Je tedy pravděpodobné, že placebo nepůsobí jen na úrovni psychiky, ale vyvolává biochemické reakce! Vědci stále neví, jak vysvětlit mnoho nám neznámých jevů a k nim patří i placebo.
Neustálá snaha dokazovat neúčinnost některé metody neodradí stále více zájemců vyhledávat alternativu k západní medicíně, která se u mnoha chronických nemocí zaměřuje jen na potlačování příznaků.
Nejsem zastáncem homeopatie, ale ani ji neodsuzuji. Stejně tak nestavím západní a alternativní metody léčby proti sobě. V oblasti akutní medicíny je západní medicína nezastupitelná, ale u chronických potíží lze alternativními metodami úspěšně léčit nemoci, které západní medicína vyléčit neumí.
To, že léky od starověku byly neúčinné, jak uvádí prof. Fort, není pravdivé. Farmaceutické firmy se dnes soustředí na výzkum bylin, které se používají v přírodním lékařství několik tisíc let (např. saw palmetto v léčbě prostaty, gingko biloba, jalovec atd.) a naopak, mnoho léků bylo přes ujištění o jejich bezpečnosti staženo z trhu pro závažné nežádoucí účinky (v poslední době lék na léčbu bolesti rofecoxib).
Komplexní celostní přístup, který posuzuje každého jedince individuálně i s ohledem na jeho/její konkrétní životní podmínky a nikoli jen podle nemocného orgánu, je mým přístupem, který uplatňuji u svých pacientů.
MUDr. David Frej, z knihy Ájurvéda-medicína dlouhověkosti v praxi českého lékaře
Komentáře (7)
- odpovědět
Čer 04, 2009- odpovědět
Črv 25, 2009- odpovědět
Črv 25, 2009- odpovědět
Črv 26, 2009- odpovědět
Říj 16, 2009- odpovědět
Říj 16, 2009- odpovědět
Bře 15, 2010Přidat komentář