Přírodní metody mají své místo v léčbě

V MF Dnes jsem před časem četl závěr analýzy studií zkoumající účinnost homeopatie. Podle závěru prestižního časopisu Lancet je homeopatie neúčinná a rovná se placebu.

Prof. Fort a další s jemu podobnými názory se opírají o údajně průkazné, vědecké studie, které podle jejich názoru dokumentují jako jediné účinnost léčby. Tento mechanistický přístup stále vychází s názoru, že lze údajně objektivně srovnávat lidskou populaci na základě souhrnu čísel a statistických metod.

Prověřené medicínské systémy jako je ájurvédská a čínská medicína prověřily svou účinnost na statisících pacientech během více než 5000 let své existence. Některé jejich principy přejala západní medicína. Ájurvédská medicína je oficiálně uznaný medicínský systém Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a věnují se jí lékaři na celém světě.  Nevycházejí z uměle stanovených statistik, ale na základě odpozorování přírodních zákonitostí, které jsou platné.  Na jejich základě funguje celý vesmír.

Moudří lékaři v dávných dobách přistupovali ke svým pacientům individuálně, neboť každý lidský organismus je jedinečný a tak žádného z nás nelze porovnávat s ostatními jedinci. V lidském těle probíhá bezpočet reakcí, které jsou ovlivněny konstitucí, vnějším prostředím, výchovou a také emocemi. Emoce silně ovlivňují zdravotní stav. Ze své praxe vím, že lidé mohou reagovat zcela rozdílně na jeden lék nebo bylinný preparát, zbaví se zdravotního problému i třeba po podání placeba. Víra hraje důležitou úlohu, jak víme již z Bible. Cokoli co pacienta vyléčí, je lékem, a může to být například homeopatický lék.

Navíc, jak vyšlo v časopise New Scientist, placebo nefunguje jen ovlivněním víry a psychiky. Vědci několik dnů vyvolávali bolest, kterou tlumili podáváním morfinu. Pak však morfin zaměnili za solný roztok. Bolest vymizela. Tomu se říká placebo efekt. Pak však aplikovali naloxon, látku, která brání účinkům morfinu. Představte si, že placebo účinek solného roztoku přestal účinkovat! Je tedy pravděpodobné, že placebo nepůsobí jen na úrovni psychiky, ale vyvolává biochemické reakce! Vědci stále neví, jak vysvětlit mnoho nám neznámých jevů a k nim patří i placebo.

Neustálá snaha dokazovat neúčinnost některé metody neodradí stále více zájemců vyhledávat alternativu k západní medicíně, která se u mnoha chronických nemocí zaměřuje jen na potlačování příznaků.

Nejsem zastáncem homeopatie, ale ani ji neodsuzuji. Stejně tak nestavím západní a alternativní metody léčby proti sobě. V oblasti akutní medicíny je západní medicína nezastupitelná, ale u chronických potíží lze alternativními metodami úspěšně léčit nemoci, které západní medicína vyléčit neumí.

To, že léky od starověku byly neúčinné, jak uvádí prof. Fort, není pravdivé. Farmaceutické firmy se dnes soustředí na výzkum bylin, které se používají v přírodním lékařství několik tisíc let (např. saw palmetto v léčbě prostaty, gingko biloba, jalovec atd.) a naopak, mnoho léků bylo přes ujištění o jejich bezpečnosti staženo z trhu pro závažné nežádoucí účinky (v poslední době lék na léčbu bolesti rofecoxib). 

Komplexní celostní přístup, který posuzuje každého jedince individuálně i s ohledem na jeho/její konkrétní životní podmínky a nikoli jen podle nemocného orgánu, je mým přístupem, který uplatňuji u svých pacientů.

MUDr. David Frej, z knihy Ájurvéda-medicína dlouhověkosti v praxi českého lékaře

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Jarda Jel.
  Jarda Jel. (anonym)

  Starat se o své zdraví a žít zdravě je nebezpečné. Pokud kouříte, případně chlastáte, a běháte tím pádem neustále k lékaři, zná vás, ví, co na vás působí, a zabývá se s vámi vážně Pokud se o své zdraví staráte, a přijde na vás problém, s kterým už si nevíte rady, a přijdete k lékaři, jste cizí, přišel jste s banalitou, dostanete acylpirin, pak antibiotika, a další antibiotika, pak se s lékařem pohádáte, pohrozíte stížností, a pokud mezi tím nechcípnete, začne se vaším probblémam konečně zabývat.

  Čer 04, 2009
 • Obrázek uživatele Hristina Nazarova
  Hristina Nazarova (anonym)

  Použivam bylini extrati vyrobeni od Českou firmu jsem moc spokojina moji doktor byl preklapeni s vysledkami. Doporučil mi ad je i nadale uživam. Zrušil mi kortikojidi který jsem musila brat dlochi roky.Vic na www.okg-fit.cz/xrista

  Črv 25, 2009
 • Obrázek uživatele ROFL
  ROFL (anonym)

  Tohle jsem už, včetně té mizerné češtiny, četl již několikrát v průběhu nejméně dvou let. Náhoda?

  Črv 25, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Jsou to zoufalé pokusy dealerů prodat svoje neprodejné zboží.

  Črv 26, 2009
 • Obrázek uživatele Standa
  Standa (anonym)

  Dobrý den.Je možné použít Aromaterapii na 4 letou holčičku ( dětské oleje) z nemoci mikrocefalu? Děkuji Kejval

  Říj 16, 2009
 • Obrázek uživatele Standa
  Standa (anonym)

  Na to bych doporučoval se zeptat spíš individuálně nějakého terapeuta.

  Říj 16, 2009
 • Obrázek uživatele 21karla@seznam.cz
  21karla@seznam.cz (anonym)

  Vážený pane doktore, moje máma onemocněla alzheimerovou nemocí,lépe psychika ,z nedostatku cukru se dostala do nemocnice hypoklikemie,měla zavedenou cevku v močovém měchýři,po několika dnech byla propuštěná ,ikdyž jsem neustále v nemocnici upozorňovala ne bolest ,kterou máma má nebylo mě vyhověno a cévka ji byla vyjmuta těsně při odchodu domu.ten den doma zvracela,má nepříjemný sekret ,obrátila jsem se na nemocnici nebudu se vyjadřovat co mne bylo odpovězeno. prosím o radu na jaké vyšetření bych měla s mámou jít neb je možné že je to následek z výživy kterou dostávala? Předem děkuji za radu.

  Bře 15, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama