Metronomický přístup k prevenci rakoviny

Slovo metronomický je odvozeno od metronomu, který používají hudebníci pro udržování pravidelného rytmu. Metronomický přístup se naprosto liší od současné chemoterapie.

Při chemoterapii jsou krátkodobě podávány velmi vysoké dávky léků a pacient má pak chvilku oddechu, aby se vzpamatoval, než se přejde k dalšímu cyklu podávání léků.

Bohužel se zdá, že této chvilky k oddechu využívá i nádor, který si během této doby posiluje rezistenci vůči podávaným lékům, zvláště pokud se rakovinným buňkám podaří dosáhnout angiogeneze, tedy vyvolat novotvorbu krevních cév, které jim umožní další růst a invazi do hostitelských tkání.

Metronomické, setrvalé podávání léků však naopak počet rakovinných buněk snižuje postupně a současně brzdí i angiogenezi. Dá se říci, že odstranění nádoru zabere sice více času, ale metronomický způsob umožňuje udržet nádor v latentním stádiu a předcházet recidivám.

Tento metronomický přístup je zvláště vhodný při prevenci rakoviny pomocí potravy, což je každodenní činnost, při níž lze do organismu dodávat malá množství protirakovinných molekul pouhou konzumací vhodných potravin, jako je ovoce a zelenina.

Zdroj: Výživou proti rakovině, nakladatelství Vyšehrad

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele v
    v (anonym)

    ctete www.vitarian.cz, tam je vsechno

    Lis 08, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama