Larvoterapie: Léčba nehojících se ran pomocí larev

V horkém počasí posledních dnů v jihlavské nemocnici výrazně přibylo pacientů, kterým se ani po několika týdnech nehojily rány. Týkalo se to hlavně diabetiků, pacientů s bércovým vředem nebo proleženinami. Jednou z možností, jak takovým lidem v ambulanci chronických ran pomoci, je nasazení takzvané larvoterapie.

Do rány se pacientovi dá až 300 larev, které v ní zhruba za čtyři dny odstraní odumřelou tkáň a pacienta tak zbaví infekce. ČTK to řekl chirurg Radovan Čech.

    “Problémy s chronickými ranami má ročně přibližně 150 pacientů, v posledním týdnu však přibýval minimálně jeden denně, což je více než při běžném letním počasí,“ řekl Čech. Ambulance pracuje v jihlavské nemocnici osm let, pět let v ní lékaři využívají k léčbě larvy bzučivky zelené. “Larvy se v nemocnicích občas používají, ale stále to není zcela běžný způsob léčby,“ uvedl chirurg. Larvy se podle něj také nehodí na každou hnisavou a nehojící se ránu. 

    Larvy v ráně vždy spolehlivě spotřebují všechnu mrtvou tkáň, každý případ však lékař musí posoudit zvlášť. “Pokud je nekróz velké množství, nebylo by to efektivní. Vždy je nutné propojit několik metod,“ řekl Čech. K živým tkáním jsou larvy šetrné, proto lékaři volí tuto metodu v případě, kdy je na spodině defektu orgán nebo struktura, která by neměla být poškozena. 

    Okusování tkáně larvami podle lékaře nebolí, pacient cítí jen jemné šimrání. Čím jsou larvy větší, tím více je jejich činnost znát. Když larvy vyrostou, chtějí se z rány dostat ven. “Asi největší šok pak pro pacienta je, když jim z pod obvazu lezou červi. My potom přijdeme a vyndáme je. V tu chvíli jsou totiž najezené. Larvoterapii používáme zhruba desetkrát za rok, je to specifická léčba,“ dodal Čech.

    Další metodou odstraňování infekce a odumřelé tkáně z rány je podtlak. Na ránu se přiloží gáza nebo pěna, uzavře se neprodyšně fólií a pomocí podtlaku se odsává. Díky moderním metodám nemusí být případný chirurgický zákrok tak agresivní.
    Jaroslav Buček - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele elis
  elis (anonym)

  Nemůžu si pomoct, ale larvy si do rány teda dávat nechci... Zatím mi nejlíp na bércák pomohla kompresivka a různé "náplasti" - používám tyto a jsem spokojená: http://modernihojeni.cz/typy-ran/bercove-vredy/cim-osetrovat-bercove-vredy.html

  Čer 27, 2013
 • Obrázek uživatele Emka
  Emka (anonym)

  LARVO-THERAPIS.. Je velmi laciná a působivá léčba, stačí se ráno,v poledne,večer už radši ne!PODÍVAT DO ZRCADLA.

  Zář 06, 2013
 • Obrázek uživatele Oli
  Oli (anonym)

  Mám doma bzučivky zelené a jejich larvy používám při léčbě ran u koní. Je to super metoda a funguje výborně. Pozor, larvy jiných much požírají i živou tkáň.

  Lis 12, 2014
 • Obrázek uživatele Blažena Matějčková
  Blažena Matějčková (anonym)

  Jsem z Nového Strašecí,dělají někde kolem larvoterapii?

  Dub 17, 2016
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Nevím, jestli to děla ještě jiná nemocnice než chirurgické oddělení Nemocnice Jihlava...

  Kvě 24, 2016
 • Obrázek uživatele Sona
  Sona (anonym)

  Provozuje tuto terapii někdo v Praze? Velmi nutně bych potřebovala na bércové vředy. Nohu už mám otevřenou rok a čtvrt.

  Dub 13, 2017
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Provozuje tuto terapii někdo...Zkuste na to koloidní stříbro a chytrou houbu - https://www.001shop.cz/p/biomycosin/

  Dub 13, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama