Kineziologie

Udržování rovnovážného zdravotního stavu pomocí svalových testů.

Udržování rovnovážného zdravotního stavu pomocí svalových testů

Mnohým lidem je důvěrně známé škubnutí kolena, když se na koleno klepne za účelem vyšetření reflexů. Pokud jsou v pořádku, noha se bezděčně vymrští vzhůru. Metodu diagnózy a léčení, která je na tom založena, zavedl v roce 1964 americký chiropraktik dr. George Goodheart. Rozšířila se pod názvem kineziologie.

Stoupenci této nauky věří, že každá skupina svalů má vztah k dalším částem těla k jednotlivým orgánům, zažívacímu ústrojí, žlázám, kostem a krevnímu oběhu - a že pokud jsou v dobré kondici svaly, je i tělo v pořádku. Terapeut zjistí celkový stav těla podle toho, jak při vyšetření reagují svaly na jemný tlak rukou.

Kineziologové nediagnostikují nemoci. Hledají pouze nerovnováhu a nedostatky ve výživě a energii a určují tělesné problémy. Když přesně určí místa potíží, snaží se je v tlakových bodech na těle a ve vlasaté části hlavy posílit jemnou masáží konečky prstů. Většina těchto bodů je od svalů, kterých se týkají, poměrné vzdálená. Např. tlakové body hlavních svalů mezi kyčlí a kolenem leží podél hranice hrudního koše.

Vzhledem k tomu, že svaly jsou závislé na dobrém zásobení krví a mízou (tělní tekutinou, která odvádí jedovaté látky a čistí tkáně), byla vyslovena teorie, že stimulování příslušných tlakových bodů zvyšuje přítok krve do příslušných svalů a uvádí do rovnováhy mízní systém.

Předpokládá se také, že v našem těle je přítomna neviditelná energie, jakýsi elektrický proud, obíhající v "počítačových obvodech", který řídí funkce těla - obvod žaludku, obvod slinivky atd. Tento oběh energie lze přirovnat k elektrickým impulsům, které podle programu spouštějí v automatické pračce jednotlivé úkony. Stresem nebo nemocí se v těchto obvodech vyrazí pojistka, a pokud vydáváte víc energie, než tyto obvody dokáží vyrobit, objeví se únava.

Testování svalů se považuje za způsob kontroly těchto obvodů, aby si kineziolog mohl udělat jasnou představu o zdravotním stavu pacienta. Podle výsledků se snaží porušené obvody "seřídit".

Kineziologie se také využívá k prevenci. Její zastánci tvrdí, že dokáží identifikovat špatnou koordinaci funkcí, která při zanedbání může způsobit potíže v budoucnosti.

Komu může kineziologie pomoci: Kineziologové věří, že tato léčba může pomoci každému, nejvíce však lidem, kteří trpí ALERGIÍ nebo jsou citliví na některé potraviny. Předpokládá se, že tělo rozpozná složky výživy i chemikálie a ihned na ně reaguje. Tato reakce (kromě jiných faktorů) má nepříznivý vliv na svalovou činnost. Jestliže určitá potravina bezprostředně způsobí svalovou únavu, je prý pacient na ni alergický. Tato alergie se může projevit různými příznaky, např. katarem, nachlazením, depresí, bolestmi hlavy, napětím, únavou a oslabením imunitního systému.

Kineziologové dále tvrdí, že těmito metodami je možno snížit výskyt nebo zbavit pacienta FOBIÍ a STRACHU. Tak např. jemné pofoukávání na dolní očnicový oblouk ve výši zornice prý zmenší pocit strachu.

Kineziologii používají četní osteopati, chiropraktici, fyzioterapeuti, naturopati, homeopati a fytoterapeuti. Při potížích s kostmi, svaly nebo vazy může pomoci osteopat nebo chiropraktik, který používá kineziologii. Při zažívacích potížích může být přizván ke konzultaci kineziolog zabývající se dietetikou nebo fytoterapeut, který používá svalové testy. Při duševních a citových poruchách si zvolíme psychoterapeuta či konzultanta, který se zabývá kineziologií.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Ahoj, nemáte náhodou někdo zkušenosti s touto metodou? Moc děkuji

  Čer 11, 2011
 • Obrázek uživatele Lucka
  Lucka (anonym)

  Mám ,ale špatný.Člověk hledá naději a místo toho mi kinezioložka chtěla ubížit a vybrala peníze 1500Kč za sezení(údajně pomáhá při ztrátách zaměsnání).Našla jsem si Aura somu(barevnysvet.cz)a jakym směrem se bude ubírat můj profesní život mi je jasný(stálo to kolem 750Kč).Mám zaměstnání snů a aura soma je léčivá vyléčilo mi to i alergie a spousta bolístek, který jsem si za život nasbírala.A bez drahých kineziologií či jiných poradců.Akorád vyberou peníze a nic.Přeju hodně zdaru.

  Říj 18, 2013
 • Obrázek uživatele aneb
  aneb (anonym)

  Mám ,ale špatný.Člověk...děláš si tu reklamu na další podvod. 750 kč je jako málo? aura soma je taky pěkná kravina.

  Říj 18, 2013
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Někdo zkušenost s kinezí?

  Črv 17, 2017
 • Obrázek uživatele asi tak,na všem něco je,ale...
  asi tak,na všem... (anonym)

  pokud by tyto NEW AGE metody fungovaly jak říkají propagátoři,již by to bylo ve světě nějak vidět...Ono nejde jen o kineziologii,ale podobných metod je jako máku...

  Črv 17, 2017
 • Obrázek uživatele No,
  No, (anonym)

  pokud by tyto NEW AGE metody...ono to není tak jednoduché,jak se na první pohled může zdát.Člověk se učí celý život,není snadné na to přijít,jak bojovat třeba se strachem,musí se to prožít,nebojovat,nacítit.Mě nejde do hlavy,že ti co tu kinezi dělají každému vidí do hlavy,oni přesně cítí tu energii z toho člověka,ví,co prožívají,jak jim je atd.Velice zajímavé.Jak se to ti lidé vůbec naučili? Jedna paní píše o daru,ale šlo jí to až v pozdějším věku,kdy sama toho zlého hodně zažila.

  Črv 18, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama