Reklama

ePACS zachraňuje životy

Již padesát nemocnic je zapojeno do unikátního systému výměny obrazových dat pacientů ePACS, umožňujícího okamžitě konzultovat diagnózu s jiným specializovaným pracovištěm v ĆR. Jubilejním padesátým připojených zdravotnickým zařízením se stala v těchto dnech Svitavská nemocnice a.s.

Předávání pacientovy obrazové dokumentace elektronickou formou a možnost okamžitě konzultovat diagnózu s předním pracovištěm v ČR. To je hlavní princip systému ePACS, jež představuje nový standard kvality péče o pacienta, implementovaný již v padesáti zdravotnických zařízeních v celé České republice.

Prostřednictvím tohoto nízkonákladového projektu podporovaného Ministerstvem zdravotnictví ČR si nemocnice a další zdravotnická zařízení našla efektivní cestu jak spojit ekonomické úspory spolu se zkvalitněním péče o pacienta.

Když vám ePACS zachrání život

"Představte si situaci, kdy je pacient s úrazem hlavy převezen do nespecializovaného zdravotnického zařízení vybaveného ePACSem. Místní radiolog obratem posílá prostřednictvím ePACSu pacientovy snímky na posouzení na neurochirurgické pracoviště na jiném místě republiky. Zdejší specialista snímky posoudí a rozhoduje o okamžitém převozu pacienta k zákroku. Zde na něj v okamžiku příjezdu čeká plně připravený a s případem seznámený operační tým," komentuje výhody ePACSu Ing. Jiří Haase, MBA z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která je hlavním koordinátorem projektu. "Tento systém tak nejen šetří čas a peníze při zasílání snímků k posouzení sanitkou či kurýrem, ale v řadě případů může pacientům díky rychlé a kvalifikované péči zachránit život," dodává Jiří Haase.
A MUDr. Bc. Martin Horák, lékař RDG kliniky FN Na Bulovce v Praze, doplňuje: "Pomocí systému ePACS posílám data na zrychlení záchrany životů při urgentních překladech pacientů. Často však také já dostávám snímky ke konzultacím z jiných pracovišť, případně si sám starší snímky vyžádám, neboť pouze se starší dokumentací mohu lépe porovnat současné snímky vyšetřené oblasti pacienta a mohu lépe určit diagnózu či upřesnit vývoj nemoci."

Reklama

Snadnost a nízké náklady

Systém je přitom pro uživatele (především radiology) velmi snadný na ovládání a náklady na jeho pořízení a provozování jsou tak nízké, že si jej může dovolit takřka libovolný zdravotnický subjekt. Jedinou podmínkou je připojení k internetu.

"Systém je konstruován tak, aby vyhovoval jak fakultním nemocnicím, tak i poliklinikám a nezasahoval do jejich vnitřního informačního systému," říká Ing. Michal Schmidt, produktový manažer pro oblast zdravotnictví partnerské společnosti ICZ, a doplňuje: "ePACS běží na špičkovém medicínském standardu DICOM, který zaručuje maximální spolehlivost a komfort. Projekt se vyznačuje snadnou implementací a jediným předpokladem úspěšného zavedení je existence připojení k internetu."

Projekt ePACS v číslech

Start projektu se datuje na začátek roku 2006, kdy byl v ÚVN v Praze zahájen pilotní provoz. Za první rok implementovalo řešení dalších 13 nemocnic, na jaře 2008 jsme systém ePACS mohli najít ve 43 zdravotnických zařízeních a nyní elektronické předávání obrazové dokumentace pacienta funguje již v padesáté nemocnici. Spolu s rostoucím počtem zapojených zdravotnických zařízení výrazně roste i počet přenesených "studií" - mezi dubnem loňského a letošního roku se zvýšil více než 6x a v současné době měsíční objem dosahuje takřka jednoho tisíce.

Hlavním koordinátorem projektu se stala VFN Praha, technickým dodavatelem pak společnost ICZ a.s.

Seznam připojených zdravotnických zařízení naleznete na adrese:
http://www.epacs.cz/zdravotnicka-zarizeni.php

Další informace naleznete na http://www.epacs.cz

Reklama

Komentáře

Reklama