Reklama

Homeopatie odhalena, díl 1.

Tento seriál článků si klade za cíl zlepšit povědomí veřejnosti o homeopatii v České republice a bude postupně pojednávat o tom, jak tato metoda funguje, jaké jsou její možnosti a omezení, dozvíme se něco o její historii, ale také proč je tak kontroverzní a proč není uznávána mnoha vědeckými autoritami.

Na úvod musím předeslat, že celý seriál se týká homeopatie KLASICKÉ, což je léčebný systém, vycházející z původních poznatků zakladatele homeopatie, německého lékaře Samuela Hahnemanna. Zdůrazňuji to proto, že později začly vznikat a stále vznikají nové homeopatické směry, které se od klasické homeopatie odklání. Většina klasických homeopatů, včetně mě, se s těmito novými metodami neztotožňuje, neboť se nezakládají na vědeckém podkladu. 

Co je to homeopatie

Především je to velmi efektivní a šetrný léčebný systém, který si za období své existence (cca 220 let) vydobyl nezastupitelnou pozici mezi léčebnými metodami. Přesto, že je tato metoda považována mnohými za kontroverzní, její pomoc vyhledává stále více lidí po celém světě. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v posledních letech jsme svědky mohutného nárůstu výskytu tzv. „civilizačních onemocnění“ a syndromů, se kterými si konvenční medicína neví rady. 

Jak homeopatie funguje?

Reklama

V homeopatii neléčíme nemoc jako takovou, ale pomáháme organismu posílit vlastní obranné mechanismy tak, aby dokázal chorobu překonat sám (pokud je to možné). 

Pro názornější vysvětlení použiji srovnání s konvenční medicínou - přesněji s aplikací léků, potlačujících symptomy choroby - alopatií. 

Alopatie = z řeckého állos (rozdílný)  +  páthos (utrpení, trápení, bolest)

Homeopatie = z řeckého hómoios (podobný)  +  páthos

Oba termíny zavedl koncem 18.století Samuel Hahnemann. 

Náš organismus se v průběhu celého života snaží udržet rovnováhu - stav zdraví na úrovni fyzické i duševní. Používá k tomu různé obranné mechanismy. Potíže, které pacienta obtěžují, tzn. způsobují jemu (nebo jeho okolí) určitý diskomfort, nazýváme symptomy. Konvenční medicína diagnostikuje soubor symptomů jako určitou chorobu. Na tuto chorobu pak často použije lék působící proti těmto symptomům (alopatie), jinými slovy tyto symptomy potlačí. V homeopatii nevnímáme symptomy jako chorobu samotnou, ale jako prostředky, kterými se organismus snaží nastolit ztracenou rovnováhu. Proto je logické, že se pomocí homeopatického léku snažíme tuto snahu podpořit.

Jako příklad uvedu horečku. Homeopaté věří, že horečka není způsobena přímo viry či bakteriemi, ale že je to náš obranný mechanismus, který ji vytváří a snaží se zvýšením celkové tělesné teploty přemnožené mikroorganismy zahubit. My se tedy snažíme podat lék, který podpoří organismus v tom, o co se sám snaží. Proto se často po aplikaci správného homeopatického léku dostaví zhoršení stavu, nicméně proces uzdravení je pak o to rychlejší. Pokud se naopak horečka potlačí, rekonvalescence trvá déle nebo dokonce není úplná.

Dalším rozdílem je to, že konvenční medicína léčí pouze na fyzické úrovni, zatímco homeopaté věří, že symptomy, které organismus produkuje, jsou pouze projevy vnitřní nerovnováhy, na kterou je nutno zacílit správným lékem. Jakmile je opět nastolena vnitřní rovnováha, symptomy zmizí. 

Při konzultaci se homeopat snaží nalézt lék (similimum), který se co nejvíce podobá aktuálnímu souboru symptomů konkrétního člověka. Jde o náročný proces, který vyžaduje výborné znalosti

jednotlivých léků a homeopatické teorie. Proto se nedoporučuje jakákoliv homeopatická samoléčba pomocí literatury nebo informací z internetu. Homeopatie v rukou nezkušeného totiž nemusí být vždy neškodná.

A jak zjišťujeme účinky jednotlivých léků? Každý nový homeopatický lék se zkouší podáváním zdravým dobrovolníkům a sledováním symptomů, které u nich lék vyvolá. Pokud se zkoušená substance podává člověku dostatečně dlouho, začnou se dříve nebo později u každého jedince bez ohledu na věk, pohlaví nebo zdravotní stav projevovat reakce na danou substanci (symptomy léku). 

Jaké jsou možnosti homeopatie?

Klasická homeopatie nikdy netvrdila, že dokáže vyléčit jakékoliv onemocnění. Nevratné orgánové změny nelze napravit žádnou metodou (i když existují např. případy cukrovky II. typu, ve kterých se homeopatickou léčbou podařilo obnovit Langerhansovy ostrůvky).

V homeopatii také rozlišujeme, zda je daný případ léčitelný nebo neléčitelný. Nezáleží zde tolik na diagnóze, ale především na úrovni zdraví. Zkušený homeopat dokáže rozpoznat celkovou úroveň zdraví daného člověka a poté stanovit, zda je léčitelný nebo ne. Dokáže také určit prognózu a odhadnout délku léčby. Pokud je člověk na léčitelné úrovni zdraví, je v homeopatii téměr lhostejné, jaká je lékařská diagnóza. Stejně tak může být léčitelná rakovina nebo mentální retardace jako může být neléčitelný ekzém a naopak. 

Musím zdůraznit, že existují situace a odvětví medicíny, ve kterých není rozumné nebo efektivní homeopatii použít. Například život ohrožující infekce, sepse, chirurgické odstranění nádorů, nebo úrazy a moho dalších. Při úrazových stavech může homeopatie výrazně urychlit rekonvalescenci, ovšem dát nohu do sádry nebo zašít tržnou ránu homeopatické léky nedovedou. 

Co je cílem homeopatické léčby?

Stav zdraví. Jeho definici velmi výstižně formuloval Prof. George Vithoulkas:

Zdraví znamená být osvobozen od bolesti fyzického těla, dosáhnout pocitu pohody na fyzické rovině; být osvobozen od vášně, čehož důsledek je stav dynamického klidu a vyrovnanosti na emocionální rovině; a být osvobozen od sobeckosti na mentální rovině, což má za následek absolutní ztotožnění se s Pravdou.1 

Cílem tedy je, aby člověk po léčbě zůstal zdráv na všech úrovních, bez potřeby jakýchkoliv léků. Pokud to kvůli závažnosti a stádiu nemoci není možné, tak alespoň zabránit dalšímu rozvoji choroby tak, aby se nemusely zvyšovat dávky alopatických léků. U nevyléčitelných případů je cílem snížit utrpení nemocného na minimum a zajistit maximální komfort po zbytek života. I zde má homeopatie znamenité výsledky a dokázala již mnohokrát prodloužit život při současném zachování kvality života, komfortu a schopnosti „nemocného“ být aktivní a tvořivý. 

Použitá literatura:

1. George Vithoulkas - Homeopatická věda, nakl. Alternativa, 1997, ISBN: 80-85993-35-X 

Petr Hoffmann, www.hpph.cz

Reklama

Komentáře

rdn (Čt, 1. 9. 2011 - 07:09)
Ano homeopatie odhalena. Za 220 let nebyla doložena jediná seriózní studie o funkčnosti homeopatie. naopak ti neumětelové ty svoje kuličky laktózy klidně doporučují lidem s velmi silnou alergií na laktózu. Obyčejná babka bylinkářka je zhruba tisícinásobně užitečnější než homeopat s pěkným diplomem na zdi, zvlášť když tři homeopati dokážou stejnou nemoc "léčit" třemi sobě odporujícími si způsoby.
Bylinky fungují, ale homeopatie je jen placebo a past na peníze.
Šárí (Čt, 1. 9. 2011 - 08:09)
Homeopatie MÁ účinky. To jsem zjistila na vlastní kůži.

Jeden čas jsem zkoušela homeopatickou samoléčbu, vybrala jsem si z materie medicy asi tři možná homeopatika, ta jsem si objednala a poté postupně vyzkoušela. Tedy, naprosto mi nepomohla, takže žádný placebo efekt se nekonal. Ale zato jsem se nějaký čas potýkala s vedlejšími účinky, které byly velmi zřetelné a docela nepříjemné.
Takže účinnost homeopatika rozhodně mají. Bohužel k tomu, aby účinky byly skutečně prospěšné, to chce ještě opravdu odborníka na předepisování. A ti byli v devadesátých letech u nás dost vzácní-aspoň já jsem tenkrát žádného neobjevila. Jak je to dnes, to nevím.
Petr (Čt, 1. 9. 2011 - 10:09)
Homeopatie léčí pouze psychosomatická onemocnění. Pacient musí uvěřit, že když sní kuličku čehosi, tak se mu uleví. Kdo tomu nevěří, u toho to nefunguje.
Jana (Čt, 1. 9. 2011 - 11:09)
Homeopaticky se léčím rok a půl. Měla jsem tři dny trvající migrény se zvacením a strašnou bolestí hlavy. Nezabíraly mi žádné léky od neuroložky, ani triptany. Během migrény jsem nebyla schopna vůbec fungovat..jíst, pít, natož jít do práce. Jediné, co mi opravdu pomohlo, byla homeopatie, migrény tohoto typu už nemám, jsou už o hodně slabší a ještě se stále léčím, takže se to pořád zlepšuje..migrény jsem měla 16 let a homeopatika jsou jediné, co mi na to opravdu pomohlo. Ti, co tvrdí, že homeopatie nefunguje, ji totiž nevyzkoušeli na vlastní kůži a mají jen silácké řeči. Na internetu jsou stovky homeopatů, kteří mají na svých stránkách zdokumentovány své případy úspěšné léčby, stačí jen chtít vidět pravdu a neodsuzovat bez důkazů..
pro Janu (Čt, 1. 9. 2011 - 12:09)
Vaše tvrzení není o níčem, migréna je často právě psychosomatické onemocnění
Jana (Čt, 1. 9. 2011 - 14:09)
Vaše tvrzení není o...Je to stejně, jako Vaše tvrzení! Ale nevím potom, jak vysvětlíte, že homeopatika zabírají i u zvířat, kojenců nebo třeba lidí v komatu, kteří neví, co jim dáváte..? Díval jste se na některé odkazy homeopatické léčby, které uvádí třeba i pan Hoffmann na svých stránkách? Chcete mi snad tvrdit, že například taková gangréna je psychosomatické onemocnění?
pro Janu (Čt, 1. 9. 2011 - 15:09)
Zvířata i malé děti přece jasně vycítí klid či neklid rodiče, majitele zvířete atd..
pan Hoffmann může uvádět co chce, ale na vliv homeopatik bylo udělána řada studií a nic neprokázaly
dokonce některé zastánci hom. zfalšovali..byla to velká ostuda
Jana (Čt, 1. 9. 2011 - 15:09)
Zvířata i malé děti...Co tady píšete je úplný nesmysl..léky nemusí podávat pouze majitel psa..například taková zvířata v ZOO, v útulcích atd. A to mi chcete tvrdit, že když bude rodič při podávání homeopatického léku rozrušen z něčeho úplně jiného, že pak lék nebude fungovat? A také bych chtěla vidět ty studie..kdo je dělal a jak.. Někdo, kdo o tom vůbec nic neví, nechápe, jak to všechno funguje nemůže dělat průkazné studie. Myslím, že zkušený homeopat nemá zapotřebí falšovat jakékoliv výsledky. A to že odpůrci homeopatie hromadně spolykají nějaký lék, je úplně směšné..homeopatika takto nefungují.
Jana 2 (Čt, 1. 9. 2011 - 15:09)
Na me homeopatika absolutne nefungujou a nikdy nefungovaly. A to mam v pribuzenstvu lekarnika, specialne skoleneho ve Francii i s homeopatickzm diplomem na jehoz doporuceni jsem zkusila nekolik druhu homeopatik. Zcela bez vysledne. Prvni co mi doporucil byly leky na urychleni porodu - muj porod presto trval 30 hodin. Dale laktacni homeopatika,nezabrala. Pozdeji jsem jeste zkusila lecbu anginy pres homeopatika s nulovym vysledkem. Na manzovy alergie to taky nezabiralo. Takze ma zkusenost je proste ta, ze na me homeopatika nezabiraji.
Vanda (Čt, 1. 9. 2011 - 16:09)
Zvířata i malé děti...Kdyby homeopatie způsobovala jen klid rodičů či majitelů zvířat a ten by byl přenášen na děti či zvířata a ony se vyléčovali v takovém množství jako se při homeopatii léčí, tak i tak by byla homeopatie zázračná...Jen nevím, proč tento klid nevyvolávají standartní léky. Proč třeba nikdy nevyléčí astma či atopický ekzém, který je psychosomatický?
! (Čt, 1. 9. 2011 - 20:09)
Někdy se člověk či zvíře uzdraví i přesto, že se léčí pouze homeopatiky.
Leni (Čt, 1. 9. 2011 - 21:09)
vždycky budou dva tábory. První tvrdí ano - homeopatie funguje, druhý ne - je to nesmysl, placebo. Já patřím do první skupiny. Homeopatie mi vyléčila syna z atop. ekzému, kde alopati dávali jen samé kortikoidy. Pomohla mi při léčení po těžké autonehodě. Alopati mě cpali šílenýma driákama, který oblbovali mé vnitřní já. A homeopatie mě vyléčila během krátké doby. Samozřejmě oba dva případy jsem byla pod vedením zkušeného homeopata s desetiletou praxí. Doma alopatii skoro nepoužíváme, vše zvládáme homeopatií. Kdyby homeopatie nefungovala, proč by měla Královna Matka svého osobního homeopata, proč by bylo po světě otevřeno spousta homeopatických nemocnic, homeopatických škol...? Proč by v jiných zemích byla homeopatie uznaná? Ten kdo nezažil účinky homeopatie na vlastní kůži možná neuvěří, ale ten kdo její blahodárné účinky zažil těžko se jí kdy vzdá :o).
Takže dobrou chuť při homeopatické hostině :o)
J.B. (Pá, 2. 9. 2011 - 08:09)
Homeopatika fungují, ale ne u každého a hodně záleží na správné volbě. Homeopatie se opírá o duchovní vědy (lze doporučit knihu Realita VESMÍRU, plnou zajímavostí z oblasti, kterou většina naší veřejnosti nezná), ale i o zatím neoficiální vědu o podstatě všeho (Tajemství VESMÍRU odhaleno!). Dnešní věda ještě nedokáže identifikovat frekvenční rotační struktury, které přímo souvisí s funkcemi našeho těla. Nejde o elektromagnetické vyzařování, které lze měřit, jde o struktury (pravděpodobně "nábojových" párů), které jsou vázány do sebe a pouze jako struktura "tečou" z místa vyšší hustoty energie příslušné frekvence do místa nižší hustoty energie. V duchovní oblasti se mluví o práně (Indie), čchi (Čína), reiky (Japonsko), jde o totéž.
Jano (Pá, 2. 9. 2011 - 09:09)
Studie si můžete najít v odborném tisku..bylo jich hodně
výsledek - homeopatika nefungují...
V.R. (Pá, 2. 9. 2011 - 10:09)
Homeopaticky se léčím rok...Ad migrena:
Na moji chronickou migrenu nakonec velmi účinně zabralo docela obyčejné konopí (4,5%THC, preparát z prachové drogy, per os).
- - -
Na účinnost homeopatik mám tento názor: docela dobře účinné placebo, pokud v něj má léčený důvěru.
- - -
Ad: Někdy se člověk či zvíře uzdraví i přesto, že se léčí pouze homeopatiky...
ano, a často se uzdraví i spontánně, bez jakékoliv léčby.
- - -
Ad: Homeopatie se opírá o duchovní vědy...
Ano, souhlasím, věř a víra tvá tě uzdraví (a to není ironie!), ale proboha, netahejte do onoho krásného duchovna nějakou patafysiku a bláboly o energiích, nábojích a frekvencích čehosi... když už duchovno tak bez tohoto trapného pseudovědeckého krafání.
- - -
Atopický ekzém není psychosomatické, ale autoimunitní onemocnění. Často sezónní - přes léto spontánně odeznívá a s podzimem se vrací. Léčba tu musí být komplexní.
Když už něco alternativního, tak lokálníimunosuprese kanabinoidy (konopná mast) a imunomodulátory (např. schisandra chinensis).
ad V.R. (Pá, 2. 9. 2011 - 14:09)
Vypadá to, že jste brouk Pytlík - všechno znáte, všechno jste viděl a se vším máte zkušenosti. Ale o té duchovnosti (proboha) nevíte nic. Existují duchovní vědy - a nejsou to vědy o krásnu, jak si vše redukujete do jednoho vy. Vychází z tisíciletých zkušeností světců - lidí trvale spojených svým vědomím s VĚDOMÍM VESMÍRU (což je v překladu Bůh). Pokud o těchto věcech nic nevíte, proboha si něco přečtěte a nepište rezolutně o něčem, o čem nic nevíte.
:-) (Pá, 2. 9. 2011 - 15:09)
Vypadá to, že jste brouk...Šláp ti ten brouk pytlík na kuří očičko, co?
Tož pofoukej si svou bolístku...
lidi (Pá, 2. 9. 2011 - 16:09)
a co má bejt?! když to někomu pomůže - byť jako placebo- co má bejt? člověk je rád, že je mu zase dobře a to o přece jde!!!
! (Pá, 2. 9. 2011 - 18:09)
Ačkoliv ho léčili, přesto se uzdravil.
Leni (So, 3. 9. 2011 - 08:09)
Dnešní noc měl tříletý syn dráždivý kašel. kašlal každou chvíli, nemohli jsme spát. Sirup nepomohl. Dala jsem mu tedy cucat homeo Droseru během dvou minutek bylo po kašli jako mávnutím kouzelného proutku. A takhle se nám homeo osvědčila už mockrát :o). a kdo tvrdí, že to je placebo ať si tvrdí. Já vidím, že není :o)
Štefan (Ne, 18. 9. 2011 - 19:09)
Homeopatie léčí pouze...Zajímavý názor,vyléčil jsem několik pejsků,kteří nejen že léčbě nevěřili,ale se jí urputně bránili.Názor na něco,čemu nerozumím není názor,ale ventilování svých komplexů.Když chci vyslovit na něco názor,tak si to nejdřív prostuduji,abych nenapadal dobrou věc.Radil bych to všem
Štefan (Ne, 18. 9. 2011 - 19:09)
Homeopatie léčí pouze...Zajímavý názor,vyléčil jsem několik pejsků,kteří nejen že léčbě nevěřili,ale se jí urputně bránili.Názor na něco,čemu nerozumím není názor,ale ventilování svých komplexů.Když chci vyslovit na něco názor,tak si to nejdřív prostuduji,abych nenapadal dobrou věc.Radil bych to všem
Q. (Ne, 18. 9. 2011 - 19:09)
Zajímavý názor,vyléčil...Placebo prokazatelně funguje nejen na objektivní stav nemocného (tedy pokud je na placebo senzitivní, tedy zejm. bolest a některé psychické obtíže), ale i na hodnotitele. Obvykle platí, že čím méně je takový hodnotitel inteligentní a čím více je přesvědčen o tom, že nepodává jen placebo, tím více bude "vidět" nějaký vliv. Proto se také léky testují pokud je to jen trochu možné jako double blind a po neblahých zkušenostech s tím, že jistou předpojatost vykazovali i statistici (v éře před statistickým SW), se doporučuje dokonce i triple blind.
Q. (Ne, 18. 9. 2011 - 19:09)
Šarí: Homeopatika samozřejmě mohou mít nežádoucí účinky, protože často nejde jen o jednoduché tabletky, ale o tablety se spoustou pomocných látek. Dva příklady za všechny, v obou případech se jednalo o skutečně účinná homeopatika:
1. Kapky na rýmu získané jako homeopaticky ředěný extrakt nosní sliznice králíka s rýmou. Protože se jednalo o živočišný produkt, musel být konzervován. Výrobce zvolil koňskou dávku kyseliny benzoové, která působí jako slabé alfa mimetikum a tedy také tlumí rýmu. Normálně se kys. benzoová takto nepoužívá, protože je celkem dráždivá.
2. Homeopatický preparát na chřipku. Po prostudování složení jsem vedle výčtu všech možných homeopatických zázraků zjistil, že jedna tableta obsahuje i 300mg kyseliny acetylsalicylové (čili více než půl tablety aspirinu)

To jen pro ilustraci toho, co všechno mohou homeopatika obsahovat. Takže situace, kdy sice nemají žádný žádoucí účinek, ovšem mohou mít nežádoucí účinky.
Šárí (Po, 19. 9. 2011 - 06:09)
Milý Q., omyl. Užívala jsem pouze monokomponentní kuličky od firmy Boiron. Nejsem fakt takový blb, že bych si koupila "homeopatický" přípravek s kyselinou acetylsalicylovou, nemluvě už o benzoové.

Mimochodem, po jednom tom monohomeopatiku se mi taky vyrazily bradavice, ač jsem je nikdy předtím ani potom neměla. V obrazu toho homeopatika ovšem byly. Že by se vyrazily po tom cukru, co jsou z něj homeo-kuličky? To asi ne:-)))
Q. (Po, 19. 9. 2011 - 13:09)
Milý Q., omyl. Užívala...Pokud si někdo homeopatikum koupí, je to pochybné vždy. A pokud si ho koupí navzdory tomu, že ví, co je ASA, tak je blbem na sto procent.
Geny (Po, 19. 9. 2011 - 20:09)
Ano homeopatie odhalena. Za...Boha jeho... To je jako říct, že jsi poznal špatného klasického lékaře, a proto je špatná klasická medicína. I v homeopatii je to tak, že si musíš najít člověka, co je profík a opravdu tuto oblast ovládá. Mám také vlastní výborné zkušenosti a už nedám na homeppatii nikdy dopustit.
škoda (Út, 29. 11. 2011 - 19:11)
že veškeré studie prokázali pouze účinnost na úrovni placeba, nic víc...
Jan (Čt, 6. 9. 2012 - 07:09)
Vypadá to, že jste brouk...Žádný duchovno neni a jaképak spojení s vesmírem, to ti mniši a ostatní duchovní moc chlastali a hulili konopí a jiný sajrajty. Duchovno je jen pro lidi s nevyrovnanou psychikou, co se neumí smířit s tím že jsou jen obyčejní lidé a jestli nás stvořil bůh, tak to byl pěknej lempl, vůbec jsme se mu nepovedli i zvířata jsou lepší než my.
Eve (Pá, 5. 10. 2012 - 15:10)
Homeopatie léčí pouze...Vážení, kdo si myslí, že je homeopatie placebo, jak tedy může homeopatie fungovat u kojenců, batolat a zvířat? Homeopatii využívám úspěšně již 20 let. Stane se, že výběr homeopatika v průběhu léčby měníme, ale to je vpořádku. Ani obraz nemoci není po celou dobu marodění stejný. A jestli někomu homeopatika nezabrala, to se stane i u léků, proto je jich v lékárně k dostání tolik druhů a je potřeba výběr změnit. Kdo se chce léčit homeopatiky, je potřeba se i pravidlům léčby podřídit a změnit své myšlení o těle, jeho reakcích a příznacích nemoci. Ale to je na každém z nás.
Eve (Pá, 5. 10. 2012 - 15:10)
že veškeré studie...Myslím, že jste špatně informovaní, co znamená "veškeré studie"? Než něco někam napíšu, tak si zjistím, jestli je to opravdu tak, a ne že to je pouze můj názor. Proč je v Anglii fungující a velmi úspěšná nemocnice, v které se léčí pouze homeopaticky?
Eve (Pá, 5. 10. 2012 - 15:10)
Ano homeopatie odhalena. Za...Prosím vás, nešiřte bludy. Přečtěte si nejdříve historii homeopatie, než něco budete psát. Homeopatika jsou vytvářena také z bylin. Může se stát, že natrefíte na homeopat, který nemá tolik zkušeností a výběr homeopatika nezvolí správně, ale to se stane i u bylináře stejně jako u klasického lékaře. I já jsem se setkala s homeopatem,který mi nevyhovoval a odešla jsem od něho, to je ale opět stejný případ jako s klasickým lékařem medicíny. Nevím, co myslíte " stejnou nemoc "léčit" třemi sobě odporujícími si způsoby" ?
Eve (Pá, 5. 10. 2012 - 16:10)
Ano homeopatie odhalena. Za...Vážení, mylně informujete !!! Přečtěte si:http://www.calendula.cz/clanky%20na%20net/homeopatie%20funguje.
pro Eve (So, 6. 10. 2012 - 12:10)
U kojenců, batolat a zvířat homeopatie funguje proto, že se tyto subjekty ve velkém počtu případů uzdraví samy, ať užívají placebo, homeopatikum nebo nic.
charlote (So, 6. 10. 2012 - 14:10)
Prosím vás, nešiřte...co by si radila nakožní nemoc. růžovku
co (So, 6. 10. 2012 - 14:10)
Prosím vás, nešiřte...se má jíst vše otrávené už nemůžeš ani ty panenský oleje,tak je radili na vše možné,co příroda spodní vody ovzduší atd. vše hnusně zdevastováno i s bylinami.
Reklama