Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny

Gemmoterapie je terapeutická metoda, využívající výtažky z rostlinných pupenů nebo z jiných zárodečných tkání rostlin.

Uvedené tkáně se zpracovávají přednostně čerstvé; sušenou drogu lze použít pouze ve stavu nouze, např. při amatérské přípravě pro vlastní potřebu.

Od klasické fytoterapie se metoda liší právě podáváním zárodečných tkání, v nichž se nacházejí mnohem účinnější substance než v rostlinách dospělých. Kromě pupenů se mohou použít rovněž velmi mladé listy, kořínky nebo i mladé výhonky (tzv. letorosty).

Použití pupenových výtažků přitom vede k výraznému snížení použitých dávek - jednoduše proto, že aktivní látky v pupenech jsou velmi účinné již ve velmi malém množství.

Například černý rybíz je běžně znám pro své vynikající a chutné vitaminodárné bobule. O listu pak víme, že čistí krev a působí mírně protirevmaticky. Pupeny této rostliny však mají mohutné protizánětlivé působení, protože mj. stimulují kůru nadledvinek, takže se v organismu více uplatňují přirozené kortikoidy.

Pupeny fíkovníku působí jako účinný prostředek proti úzkostem a psychickému vypětí a vykazují nezanedbatelný vliv na řadu mozkových funkcí.

Rovněž lipový květ je v Čechách a na Moravě od nepaměti oblíben jako surovina pro přípravu chutného čaje podávaného často při nachlazení. Lipové pupeny však působí sedativně tak silně, že je lze směle srovnávat s účinky diazepamu.

Gemmoterapeutická léčba je založena na dvojkombinaci nespecifických očistných prostředků a prostředků se specifickým zaměřením. Úvodní útok proti nemoci spočívá nejprve v podání všeobecně působícího očistného, tzv. drenážního prostředku. My užíváme nejčastěji pupeny březové s následným zapojením specifického léčiva.
Protože jsme původně neměli k dispozici originální francouzské prameny, a vycházeli jsme proto z omezených zkušeností Franěcových, byli jsme nuceni experimentovat s dávkováním, až jsme se ustálili na dávce 0,5 až 2 kapky na 1 kg tělesné hmotnosti a den, při rozdělení denní dávky na několik - nejméně dvě, ale raději tři až čtyři dávky dílčí. Nejčastěji používáme vztah: 1 kapku na 1 kg tělesné hmotnosti a den. Ačkoli Francouzi zpravidla dávkují odlišně (50-80 kapek denně ve 2-3 dílčích dávkách), nevidíme nutnost námi doporučené a v praxi osvědčené dávkování měnit a přizpůsobovat teoretickému vzoru.

Drenážní nespecifický prostředek doporučujeme podávat pouze několik dní až týden; obvykle navrhujeme využívat celou 25ml lahvičku. Prostředky specifické jsou plněny po 50 ml a podle použité kúry jsou na jednu léčebnou kúru zpravidla nutná 2-3 balení. Malá kúra, používaná v lehčích případech, má trvat 3 týdny, střední kúra je šestitýdenní a velká kúra, aplikovaná u těžších stavů, bude trvat 9-12 týdnů, přičemž je možno používat jak více gemmoterapeutik najednou, tak i různá gemmoterapeutika postupně za sebou. Je přirozené, že dávkování je třeba upravit, takže např. při léčbě dvěma gemmoterapeutiky najednou a hmotnosti 75 kg nebudeme každého preparátu podávat 3x denně 25 kapek, ale přibližně 3x denně 15 kapek každého.

Drenážní, nespecificky působící prostředek je nutno podávat proto, abychom zajistili odbourávání toxických zbytkových zplodin z vlastní látkové výměny, která se s přibývajícím věkem zpomaluje. I z tohoto důvodu je vhodné, aby starší lidé aplikovali drenážní prostředky delší dobu než lidé mladí, případně děti a mladiství.

Gemmoterapie dodává tělu komplexy rostlinných látek, v nichž jsou přítomny růstové faktory, především tzv. gibeleriny a auxiny, které vysoce stimulují činnost celého organismu. Přitom se nevylučuje použití gemmoterapie v kombinaci s klasickou fytoterapií nebo homeopatií.

Drenáž neboli čištění organismu je mimořádně důležitou součástí léčby. Máme jednoznačné zkušenosti s tím, že léčebné výsledky samotných specifických léčiv bez předchozí drenáže jsou podstatně méně výrazné. Je to celkem logické, protože k bylináři přicházejí nemocní doslova přecpáni uklidňujícími léky, beta-blokátory, hormony a antibiotiky. Organismus postižených lidí se zoufale brání masivnímu přívalu chemických škodlivin, a proto se celkem ochotně podrobuje vyplavování těchto chemických reziduí pomocí drenážních prostředků. Pokud drenáž neprovedeme, nemůže se léčebné působení specifických prostředků plně rozvinout, protože v terénu devastovaném chemií a zatíženém "skládkami" toxického odpadu to prostě nejde.

V mírnějších případech může odborně aplikovaná gemmoterapie zcela nahradit prostředky medicíny ortodoxní; v případech závažnějších pak může alespoň výrazně napomoci ke snižování potřebné medikace "těžkotonážními" chemickými léčivy, zatěžujícími organismus natolik, že se u postiženého objevují tzv. iatrogenní poškození -jedinec je po masivní chemické "léčbě" posléze více nemocen... Bohužel, incidence iatrogenních poškození v populaci prudce narůstá.

Při farmakologickém srovnání pupenů s ostatními částmi rostliny vychází jednoznačně najevo, že pupeny obsahují podstatně více vysoce účinných látek, zejména pak volných aminokyselin, což zcela logicky objasňuje jejich mimořádnou účinnost.

Zdroj: Josef A. Zentrich - Gemoterapie - přírodní léčba pupeny, nakladatelství Eminent

Gemoterapii můžete zakoupit v obchodě 001shop.cz, Krakovská 22, Praha 1 - www.001shop.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele juraj
  juraj (anonym)

  pekná zbierka terapií: Gemmoterapia - přírodní léčba pupeny, Homeopatie - Posilování ozdravných sil těla AKUPUNKTURA, Bachovy esence, Alexanderova metoda, Feldenkraisova metoda, Baňková masáž , Šia - cu, Silvova metoda ....

  Kvě 31, 2009
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Máte někdo jakékoli zkušenosti s gammoterapií ?

  Říj 29, 2009
 • Obrázek uživatele Policajt
  Policajt (anonym)

  Mám zkušenosti s gumoterapií.

  Říj 29, 2009
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Máte někdo jakékoli...Mám zkušenost s tinkturou z topolu - pomohla velmi dceři s boreliozou.

  Feb 20, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama