Feldenkraisova metoda - Nácvik pohybových vzorců

"Tělo, které je seřízeno tak, aby se pohybovalo s minimálním úsilím a maximální účinností" - pod tímto heslem vytvořil Feldenkrais své kurzy, jejichž účastníci poznávají, jak se vlastně lidé pohybují a učí se metodám, jimiž mohou zlepšit své, vlastní pohyby.

"Tělo, které je seřízeno tak, aby se pohybovalo s minimálním úsilím a maximální účinností" - pod tímto heslem vytvořil Feldenkrais své kurzy, jejichž účastníci poznávají, jak se vlastně lidé pohybují, a učí se metodám, jimiž mohou zlepšit své, vlastní pohyby. Feldenkrais využil své znalosti ze studií strojnictví a aplikované fyziky a s přístupem praktického vědce řešil problém, jak zařídit, aby soustrojí jeho těla řádně pracovalo.

Postupně dospěl k názoru, že v dětství nebo o něco později si mozek vytvoří představu či vzorec, jak se pohyby mají provádět, a tělo se při pohybu touto představou "poslušné řídí". Dále se domníval, že u některých pohybů si mozek ne vždy vytvoří představu právě ideální. V těch případech si pak tělo nakonec způsobí bolest a poškození.

Cílem kurzů je vytvořit v mozku nové vzory, díky nimž budou pohyby prováděny efektivněji. Byly vypracovány dva postupy: metoda pohybem k uvědomění se vyučuje ve skupinách. Lidé si přitom mají uvědomit své navyklé pohybové vzorce, ale i nové možnosti. funkční integrace dosahuje téhož pomocí ohleduplné manipulace ve dvojicích učitel - žák.

Komu může Feldenkraisova metoda pomoci: Ukázalo se, že kurzy metody pohybem k uvědomění pomáhají mnoha lidem trpícím chronickými bolestmi svalů a kloubů. Jejich cílem je zlepšit držení těla a tím i dýchání, krevní oběh i celkový stav organismu. Má se za to, že sportovci, tanečníci i jiní lidé, kteří se v rámci své profese hodně pohybují, mohou snížit riziko zranění tím, že se naučí svaly efektivněji

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama