Reklama

Ergonomie - prevence bolestí zad

Řada z nás má v současné době sedavé zaměstnání, které při nedodržování základů ergonomie může být jednou z příčin bolestí zad. Špatná pracovní poloha nebo vykonávaný pohyb, stejně jako způsob stání a sezení zvyšují riziko vzniku bolestí zad.

Čím se ale ergonomie přesně zabývá? Jedná se o obor, který se soustřeďuje na potřeby a výkon pracujících, na jejich pracovní podmínky  a prostředí, řeší také kvalitu a zdravotní nezávadnost pracovní polohy a pohybů. Podle zásad ergonomie je také velice důležité, jaký tvar a velikost mají předměty, které při práci používáme. Cílem je, aby nedocházelo k nepřiměřené pracovní zátěži a následně k přetížení pohybového aparátu. 

Zásady ergonomie

Pravé úhly aneb správné sezení - pokud budeme myslet na pravidlo pravých úhlů, ulehčíme svalům  a šlachám a krvi umožníme proudit v uvolněných cévách a žilách.

Nastavitelný nábytek(židle, deska stolu, podložka pod nohy) nám v dodržování této zásady pomůže. Na židli seďte rovně bez povolení zad a celou dobu buďte opřeni o opěradlo židle s nohami pokrčenými v kolenou v pravém úhlu a ploskami položenými na podlaze.

Reklama

Klávesnice - prsty by měly být ve stejné úrovni se zápěstím a předloktím, zápěstí se neopírá
o rám klávesnice, nutí totiž držet lokty od těla. To způsobuje zatížení ramenního pletence
a zvyšují se nároky na páteř, které vedou k bolestem hlavy. 

Monitor - měl by být v úrovni očí tak, abychom dobře a bez námahy viděli. Jednoduchým řešením je podložit monitor knihou, balíkem papírů nebo si pořídit speciální držák, předejdete tak možným potížím s krční páteří. Máte-li notebook, doporučuje se podložit celý počítač a pořídit si externí klávesnici.

Myš - poloha ruky při pohybu s myší by měla být opět v pravém úhlu, položená od zápěstí po loket na ploše stolu. Při výběru myši dbejte na její velikost, musí dobře padnout do ruky. Vhodné je myš používat co nejméně a raději se naučit klávesové zkratky.

Osvětlení a uspořádání předmětů - důležitou roli má také správné osvětlení. Nezavírejte se s počítačem v tmavých koutech, světlo z počítače nestačí. Nejvhodnější je denní světlo nebo alespoň zářivky, které se takovému světlu podobají nejvíce. V zorném poli byste také neměli mít žádný zdroj světla, ani okno ne. Uspořádání stolu má také svůj význam. Nesnažte si všechny předměty a techniku, které během dne používáte, poskládat na pracovní stůl. Každou cestu ke kopírce berte jako protažení těla, které je velice prospěšné.

Reklama

Komentáře

Radka (Ne, 15. 12. 2013 - 19:12)
Pomohou i jiné terapie, více na www.radkaloja.cz
Reklama