Ergonomie - prevence bolestí zad

Řada z nás má v současné době sedavé zaměstnání, které při nedodržování základů ergonomie může být jednou z příčin bolestí zad. Špatná pracovní poloha nebo vykonávaný pohyb, stejně jako způsob stání a sezení zvyšují riziko vzniku bolestí zad.

Čím se ale ergonomie přesně zabývá? Jedná se o obor, který se soustřeďuje na potřeby a výkon pracujících, na jejich pracovní podmínky  a prostředí, řeší také kvalitu a zdravotní nezávadnost pracovní polohy a pohybů. Podle zásad ergonomie je také velice důležité, jaký tvar a velikost mají předměty, které při práci používáme. Cílem je, aby nedocházelo k nepřiměřené pracovní zátěži a následně k přetížení pohybového aparátu. 

Zásady ergonomie

Pravé úhly aneb správné sezení - pokud budeme myslet na pravidlo pravých úhlů, ulehčíme svalům  a šlachám a krvi umožníme proudit v uvolněných cévách a žilách.

Nastavitelný nábytek(židle, deska stolu, podložka pod nohy) nám v dodržování této zásady pomůže. Na židli seďte rovně bez povolení zad a celou dobu buďte opřeni o opěradlo židle s nohami pokrčenými v kolenou v pravém úhlu a ploskami položenými na podlaze.

Klávesnice - prsty by měly být ve stejné úrovni se zápěstím a předloktím, zápěstí se neopírá
o rám klávesnice, nutí totiž držet lokty od těla. To způsobuje zatížení ramenního pletence
a zvyšují se nároky na páteř, které vedou k bolestem hlavy. 

Monitor - měl by být v úrovni očí tak, abychom dobře a bez námahy viděli. Jednoduchým řešením je podložit monitor knihou, balíkem papírů nebo si pořídit speciální držák, předejdete tak možným potížím s krční páteří. Máte-li notebook, doporučuje se podložit celý počítač a pořídit si externí klávesnici.

Myš - poloha ruky při pohybu s myší by měla být opět v pravém úhlu, položená od zápěstí po loket na ploše stolu. Při výběru myši dbejte na její velikost, musí dobře padnout do ruky. Vhodné je myš používat co nejméně a raději se naučit klávesové zkratky.

Osvětlení a uspořádání předmětů - důležitou roli má také správné osvětlení. Nezavírejte se s počítačem v tmavých koutech, světlo z počítače nestačí. Nejvhodnější je denní světlo nebo alespoň zářivky, které se takovému světlu podobají nejvíce. V zorném poli byste také neměli mít žádný zdroj světla, ani okno ne. Uspořádání stolu má také svůj význam. Nesnažte si všechny předměty a techniku, které během dne používáte, poskládat na pracovní stůl. Každou cestu ke kopírce berte jako protažení těla, které je velice prospěšné.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Radka
    Radka (anonym)

    Pomohou i jiné terapie, více na www.radkaloja.cz

    Pro 15, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama