Reklama

Můžeme stravu přetvořit myšlením?

Do určité míry probíhají procesy biologické transmutace u každého z nás. Není však možné se na ně příliš spoléhat. Známe mnoho případů, kdy různé nemoci, jako třeba rakovina nebo arterioskleróza, vznikly v důsledku špatného stravování.

Na jisté úrovni tedy schopnost dokonale přeměnit stravu existuje, pro většinu z nás je však tato úroveň zatím nedosažitelná. Zenbuddhistické učení říká: „Vše je jedna Mysl.“ Přímé prožívání této všezahrnující mysli je tím, co označujeme za „Jednotu“. K tomu, aby bylo možno Jednotu přijmout, je třeba nejdříve tělo i mysl dobře vyčistit.

Rychlé samovolné osvícení bez práce není příliš pravděpodobné. K práci na sobě je dobré mít přiměřené zdraví, což je již v rámci našeho praktického života, tedy hmoty, prostoru a času.

Je možné zhodnocení stravy nějak napomoci?

Zkoumáme-li, co je společné všem lidem, kteří dokáží žít o zcela nedostatečné stravě, nebo dokonce úplně bez stravy, zjistíme, že je to částečné nebo úplné opuštění všech osobních snah čili jejich přenechání nějaké vyšší síle. Nejdůležitější je opustit snahu řídit sám sebe, v což spadá i snaha řídit procesy svého vlastního těla.

Reklama

Náš rozum je jen nedokonalý nástroj a má jen málo možností k tomu, aby mohl řídit tak jemné a složité procesy, jaké probíhají v našem těle. Chce-li jim nějak pomáhat, spíše jim naopak brání.

Přestaneme-li se chtít řídit sami, otevřeme se vlastně do velké míry proudu základní životní energie, kterou je tvořen celý vesmír a která je zřejmě schopna neomezeně přetvářet, nebo dokonce i vytvářet hmotu.

Tato základní energie zajišťuje zřejmě všechny procesy v těle, a čím je její proud mohutnější, tím více může pohánět i tak jemné procesy, jako jsou biologické transmutace čili vzájemné přeměny prvků.

Cesta k opuštění svých snah může vést přes víru. Víra není vlastně nic jiného než předání sebe sama a svých snah vyšší síle, Bohu.

Víra nemusí být jenom náboženského charakteru. Známe lidi, kteří se léta vyživují nepříliš kvalitní stravou, a navzdory tomu zůstávají celkem zdraví. Zkoumáme-li trochu jejich založení, zjistíme, že všichni pevně věří, že za všech okolností zůstanou zdraví. Ať snědí cokoli, tak věří, že jim to nijak neuškodí. Tato jejich důvěra působí vlastně tak, že neuplatňují snahy svého rozumu řídit procesy potravy, ale přenechávají vše vyšším silám, čímž se vlastně otevírají proudění oné základní životní energie.

O podobný přístup se můžeme také pokusit. Svou stravu sestavujeme a připravujeme podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Tím však již vše, co můžeme sami vykonat, končí. O další pak poprosíme, přenecháme to vyšším silám, spolehneme se na moudrost svého těla, na to, že vše potřebné maximálně využije a vše přebytečné hladce vyloučí. Blíže se o tyto procesy již nestaráme. Necháváme je klidně probíhat a vzdáváme za ně svůj vděk.

Zdroj: Tomáš Štanzel - Strava a vědomí, nakldatelství DharmaGaia

Reklama

Komentáře

Dotaz (Pá, 27. 4. 2012 - 11:04)
Mohl by mně někdo vysvětlit, o čem to autor vlastně blábolí?
jx001 (Pá, 27. 4. 2012 - 11:04)
Mohl by mně někdo...Je to v kategorii duchovno. Pokud se o duchovno, esoteriku, nezajímáš, tak jdi jinam, očividně ten článek nebyl pro tebe.
duch-hovno (Pá, 27. 4. 2012 - 11:04)
Dík za radu. Jestliže je to o ničem, pak nemá smysl to číst.
Jan@VEDA (Pá, 27. 4. 2012 - 11:04)
Neblábolí, ale mluví o jediné zásadní věci:

"částečné nebo úplné opuštění všech osobních snah čili jejich přenechání nějaké vyšší síle."
"neuplatňují snahy svého rozumu řídit procesy potravy, ale přenechávají vše vyšším silám"

Jde o základ všech duchovních cest - odevzdání se, přijetí útočiště u Boha nebo jiné vyšší bytosti. V podstatě je to podobné, jako se ptát na cestu, když jsme zabloudili: vyhledáme někoho, kdo vypadá jako 1. místní a 2. důvěryhodný a držíme se jeho pokynů v naději (víře), že nám to pomůže. Všimněte si, že musí být splněny obě podmínky - být jen místní (znát okolí) nebo jen důvěryhodný nestačí. Bhagavadgítá tyto dvě vlastnosti uvádí ve verši 5.18 (vidjá vinaja...). Případně nás může důvěryhodná osoba, ale bez znalosti místa, na vhodného člověka odkázat. To se nazývá vartma pradaršaka guru (ten, který ukazuje cestu, i když nemusí být sám znalcem místa).

Apropos, v Indii je známo, že mentalita kuchaře a jeho aktuální rozpoložení ovlivňuje jím vařené jídlo.

Hari Hari
27.4. (Pá, 27. 4. 2012 - 14:04)
To jako,když budu mít chuť na řízek,tak mám myslet na nudle s mákem? To nevím,jestli na něj přestanu mít chuť,ale možné je vše!
Petra (So, 28. 4. 2012 - 12:04)
Neblábolí, ale mluví o...Tady je zřejmé" neházet perly....."?
Kritik pro Petru (Po, 30. 4. 2012 - 13:04)
Nejedná se zde o házení perel sviním, ale o valení klínů do hlavy debilům, kteří si to nechají líbit.
Shogun (Po, 30. 4. 2012 - 13:04)
Neblábolí, ale mluví o...Máš pravdu, on tak úplně neblábolí - to blábolíš jenom ty ve snaze ho dezinterpretovat skrze svůj hinduistický fanatismus.

V článku je celkem inspirativní myšlenka, věřit ve svoje zdraví, což je jeden ze způsobů odevzdání se vyšším silám. Tak trochu i věřím, že to funguje.
30.4. (Po, 30. 4. 2012 - 14:04)
Máš pravdu, on tak úplně...Já myslela,že je to spíš hinduistický fundamentalismus...
Jan@VEDA (St, 2. 5. 2012 - 06:05)
Můj příspěvek nebyl určen těm, kteří už všemu rozumějí, ale odpovídal na otázku.

Mluvím o obecném principu, který se týká všech duchovních cest, takže o jakémkoliv fanatismu nelze mluvit, pokud ovšem někdo nepovažuje všechny duchovní cesty za fanatismus. Pak ale nevím, co sleduje svou přítomností zde.

Hari Hari
Boriš (St, 2. 5. 2012 - 09:05)
Můžeme stravu přetvořit myšlením?
Samozřejmě!
Když nemyslíš, připálíš...
Shogun (Čt, 3. 5. 2012 - 00:05)
Můj příspěvek nebyl...Nebyl tvůj příspěvek určen spíš všem, kteří hledají někoho, kdo všemu rozumí? :)

Nemluvíš o obecném principu, ty naopak celkem obecnej princip redukuješ na pouhý náboženství, pokud možno navíc na hinduismus.
Nemusím hledat útočiště u boha ani u žádných vyšších sil. Spousta lidí prostě věří ve svou vlastní sílu. A to je rozdíl.
Shogun (Čt, 3. 5. 2012 - 00:05)
Můžeme stravu přetvořit...Ano :) A když nemyslíš, tak ani neusmažíš.
Jan@VEDA (Út, 8. 5. 2012 - 12:05)
Nebyl tvůj příspěvek...Odevzdani se je obecny princip vsech duchovnich cest, tak to proste je.
Tvoje sila zavisi na vnejsich faktorech, treba vzduchu, vode a jidle. Az se jich vzdas, pak mluv o vlastni sile.

Hari Hari
Boriš (Út, 8. 5. 2012 - 12:05)
Odevzdani se je obecny...Tvoje sila zavisi na vnejsich faktorech, treba vzduchu, vode a jidle. Az se jich vzdas, pak mluv o vlastni sile.

No to je prča!

Takže až budu chcípat hladem a žízní, hodím si k tomu mašli, to abych se spolehlivě vzdal i toho vzduchu - a to pak budu na vrcholu sil?!

Janavedo, ty jseš fakt srandista :-))
Shogun (Út, 8. 5. 2012 - 21:05)
Pro Jendu Vedu: problém mnohých jedinců fascinovaných duchovnem spočívá v tom, že zapomínají na svou tělesnost, dokonce s ní vopovrhujou jako s něčím "nižším". Ve skutečnosti není žádné duchovno a tělesno, všechno je z jednoho a téhož těsta. Nemůžeš oddělit duši od těla, stejně jako nemůžeš plamen oddělit od toho, co hoří. Jen ve spojení se zemí můžeš najít skutečnou sílu. Toto moudro si pamatuj a odejdi s ní meditovat na horu Říp.
Jan@VEDA (St, 9. 5. 2012 - 10:05)
Boris: Pobavils me, jak sve nepochopeni zesmesnujes. Cti si opakovane, co jsem napsal, a zkus o tom premyslet, mozna pochopis. Ale zarucit ti to nemuzu.

Shogun:

> problém mnohých jedinců fascinovaných duchovnem spočívá v tom, že zapomínají na svou tělesnost, dokonce s ní vopovrhujou jako s něčím "nižším".

To je casty problem. Telesne ale neni nedulezite, jen v konecnem smyslu mene dulezite. To, co je docasne, je automaticky nizsi nez to, co je vecne. Materialista to ovsem neuzna, protoze apriori zavrhl moznost existence neceho vecneho. Sam si nastavil mantinely, co je mozne. Taky svobodna volba, jen kdyz se nenuti jako jediny spravny nazor zasahujici do svobody jinak uvazujicich.

> Nemůžeš oddělit duši od těla, stejně jako nemůžeš plamen oddělit od toho, co hoří. Jen ve spojení se zemí můžeš najít skutečnou sílu.

Neni pravda. Neoddelitelnost duse od tela (coz je vagni pojem, proto pouzivam termin atma/n) propaguji materialiste, ale nelze to potvrdit. Naopak NDE, OBE atd. ji vyvraceji. Plamen lze oddelit sfouknutim, palivo zustane. Nejen zeme/potrava, ale i voda, vzduch, slunecni energie - to jsou zdroje subtilne hmotne zivotni energie, na ktere vse zive zavisi a ktera je znama po celem svete pod ruznymi nazvy.

Hari Hari
Boriš (Čt, 10. 5. 2012 - 10:05)
Boris: Pobavils me, jak sve...No to jsem moc rád, že se navzájem tak krásně bavíme :-)))
Protože kdybys sám sebe bral příliš vážně, mohla by ti zhasnout karma. Paliva bys měl sice dost, ale ten sfouknutý plamen bys znovu nevykřesal.
Ke tvému:
Neoddelitelnost duse od tela (coz je vagni pojem, proto pouzivam termin atma/n) propaguji materialiste, ale nelze to potvrdit. Naopak NDE, OBE atd. ji vyvraceji...
bych dodal to, že příspěvky a odkazy co tu nechal Foxy spíš svědčí proti tvý argumentaci. Včetně toho, co mi k tomu NDE a OBE přisypal strejda Google.
Jan@VEDA (Čt, 10. 5. 2012 - 10:05)
I pokud by (teoreticky) nesel znova vykresat, stale potvrzuje oddelitelnost. Palivo ohen nepotrebuje, ohen palivo ano.
Stejne tak atma v hmotnem svete potrebuje hmotne obaly pro interakci s okolni hmotou, ale hmota existuje i nezavisle na ni (napr. nerosty).

Vedle jsem dal odkaz na studii NDE: http://sedna.no.sapo.pt/death_scresearch/pdf_docs/sdm_nde.pdf

Hari Hari
Tak jo. (Pá, 11. 5. 2012 - 14:05)
Zařídím se podle článku. Upeču si kuře z gumy a myšlením si ho přetvořím na maso.
antaka (Pá, 11. 5. 2012 - 19:05)
: Zařídím se podle článku. Upeču si kuře z gumy a myšlením si ho přetvořím na maso.

Inteligence na urovni pomocne skoly. Nechapu, proc doma nekoukas na TV nebo nechlastas v hospe. Tady marnis cas, jelikoz nechapes vo co gou a nedokazes tedy vyplodit nic prinosneho k tematu.
mmm (Pá, 7. 12. 2012 - 18:12)
K otázce, zda můžeme přetvořit stravu myšlením, odpovídám, že to může být míněno např. tak, že nějaký oběd - např. knedlo, zelo, vepřo (což se předpokládá, že je sice tradiční české jídlo, ale např. dle dělené stravy nevhodné jíst, myšleno mouka, knedlík, tučné vepřové) si duchovní člověk, energeticky zdatný, může přetvořit silou myšlenky jídlo tak, že mu v těle jídlo neublíží, ale prospěje, laicky řečeno,dá si tam náboj plus.
meo (Pá, 7. 12. 2012 - 18:12)
O přetvoření stravy myšlením jak je tu prezentováno nevím, ale byla jsem svědkem, kdy si strávníci v restauraci "čistili" jídlo od možných negativních energií těch, co jídlo připravovali. Doma vařím s myšlenkou, aby chutnalo a prospělo. Dřive jsem taky vařívala šup šup a myšlenkami byla už třeba na cestě do školky a potom pálila žáha nebo nadýmání. Když to srovnám, tak péče věnována přípravě jídla přináší strávníkům nejen potěšení
mau-mau (Pá, 11. 5. 2012 - 14:05)
Duch-hovne a vám podobní, to, že něčemu nerozumíte nebo něco neznáte, ještě neznamená, že jde o bláboly. Kdybyste nebyl tím, čím jste se nazval, tak byste už dávno věděl, že věcí, o kterých nemá člověk často ani potuchy, je spousta, a většinou čím víc toho víte, tím je vám to jasnější. Takže opravdu moudrý člověk ví, že hned něco odsuzovat je hloupé.
mau-mau (Pá, 11. 5. 2012 - 14:05)
Při kvalitě některých dnešních kuřat už to tak zřejmě dělá spousta lidí...
Reklama