Reklama

Cestovní lékárnička: Jaká homeopatika do ní přidat?

I když jsme ještě na jaře počítali s tím, že letos strávíme dovolenou doma, nebo maximálně na chalupě, nakonec se zdá, že je možné vyrazit nejen po Česku, ale i do zahraničí. A cestování to vždy znamená nejen balení osobních věcí, ale také lékárničky. Jaká homeopatika do ní přidat?

Co by měla každá lékárnička obsahovat. Každopádně teploměr, náplasti, léky na bolest a teplotu a také na kašel a rýmu. Zvolte ty, s nimiž máte už nějakou zkušenost, nebo se poraďte v lékárně. A jaké homeopatické léky vám s typickými prázdninovými problémy můžou pomoct? S tím poradí brněnská lékařka Eliška Bartlová, členka Homeopatické lékařské asociace.

Na úrazy pomůže Arnica montana

Nejčastějším problémem souvisejícím zejména s dětmi jsou úrazy. Náplasti a dezinfekce, to je první pomoc, bez které se neobejdete, Není ale jediná, jako lék první pomoci byste u sebe měli mít homeopatikum Arnica montana 15 C. Lék je vyroben z matečné tinktury rostlinky arnika horská, a ta je známa jako takřka zázračná léčivka již mnoho století. Pomáhá při bolestech a poranění všeho druhu, účinná je též při krvácení nebo pohmoždění, ale také při stavech, kdy vás doslova "bolí celý člověk".

Dávkování: 3x denně 5 granulí, po zlepšení stavu 2x denně 5 granulí.

Reklama

Na traumata způsobená úrazem je dobré mít připravený homeopatický lék Traumeel, který pomůže nejen s tím, aby například pohmoždění tolik nebolelo, ale stejně jako Arnica montana pomáhá zlepšit psychický stav nemocného. Jestliže dítě spadne, pláče a celé se klepe, přestože úraz nebyl tak hrozný, jsou právě tato homeopatika nejlepším lékem. Traumeel se přitom může podat i ve formě masti (samozřejmě jen na kůži, která není porušená, čili není odřená a nekrvácí).

Povětrnostní vlivy, pobyt na sluníčku

Aconitum napellus 15 C

Ten si přibalte do zavazadla jako důležitý lék na prevenci i léčbu teplotních šoků, jako jsou úžeh, úpal, prochladnutí.

Apis mellifica 15 C

Lék slouží jako první pomoc poté, když přeženete pobyt na sluníčku a kůže je spálená, horká. Jde-li o závažnější stupeň, kdy je už zarudlá, vyzařující teplo, pak bude léčbu dobré začít homeopatickým lékem Belladonna 9 C. Oba léky budou také důležité při výskytu sluneční kopřivky.

Dávkování všech tří výše uvedených léků: dle závažnosti projevů 1 - 4x denně 5 granulí.

Nevolnost v autě či po jídle

Dalším častým problémem souvisejícím s cestováním je nevolnost, ať již způsobená nějakou dietní chybou nebo třeba jen jízdou v autě. Na kinetózu neboli nevolnost z cestování dokonale pomáhá lék Cocculine, obsahuje vyvážené spektrum látek, takže by měl zabrat na širokou škálu příznaků spojených s nevolností v dopravních prostředcích.

Dávkování: optimální je užití už na noc před cestou jednu tabletu, pak ráno a během cesty 2-3x (dle délky cesty) jednu tabletu.

Nevolnost nebývá ale jen důsledkem jízdy v autě, problémy se zažíváním vznikají i kvůli změně stravy, případně infekci. Jak se s nimi vypořádat homeopatickou cestou? Nejdříve myslete na to, že zejména u malých dětí a starších lidí je třeba zajistit dostatečný přísun tekutin. Léky volte podle příznaků. Nejuniverzálnějším je Nux vomica 9 C. Užívá se při poruchách trávení s nevolností, plynatostí a pálením žáhy.

Dávkování: ráno a večer 5 granulí.

Štípnutí hmyzem

Kromě lokální dezinfekce se vyplatí ještě přidat homeopatický lék, a to vzhledem k prevenci lokálních i celkových komplikací.

Apis mellifica 15 C použijete, pokud je poštípané místo se světlerůžovým, štípajícím otokem, který se zlepší po přiložení chladného obkladu. Tento lék může zabránit i rozvoji alergické reakce.

Ledum palustre 9 C uleví místům poštípaným od komárů, muchniček nebo klíšťat. Tato místo jsou často bolestivě zatvrdlá, bez homeopatie se můžou dlouho hojit. Týž lék pomáhá i jako prevence při pobytu v místech hodně zamořených komáry.

Dávkování (u obou léků): 2 - 3x denně 5 granulí

Prevence viróz

Letošní léto možná bude specifické v tom, že kromě klasických letních potíží, bude dobré myslet i na prevenci virových onemocnění. Co homeopaté doporučují? V první řadě stoletím prověřený homeopatický léčivý přípravek užívaný k prevenci a léčbě chřipkových stavů Oscillococcinum, které je podle doktorky Bartlové nositelem specifických antigenů, které v organismu působí jako ochrana proti virům.

Dávkování: preventivně jedna dóza jednou týdně. Při prvních příznacích se užívá 1 dóza 3x denně po dobu 1 až 3 dnů.

Důležitou roli v prevenci má také Echinacea 5 C, která stimuluje v těle makrofágy, které pak působí opět jako první linie v obraně proti virům. Povzbuzuje obranyschopnost těla.

Dávkování: 1x denně 5 granulí, lék lze užívat i dlouhodoběji.

Každopádně vám před cestou doporučujeme návštěvu lékárny, kde vám proškolený lékárník poradí i homeopatické léky s více složkami, které pomohou např. při nevolnostech při cestování, senné rýmě nebo jako podpora při léčení pohmožděnin či svalové únavy.

Další informace najdete na webu Homeopatické lékařské asociace www.svethomeopatie.cz.

Zdroj: PROTEXT

Reklama

Komentáře

Reklama