Behaviorální terapie

Behaviorální terapeuti užívají stejně jako my odměny a někdy i trestu k tomu, aby lidem pomohli překonat škodlivé a asociální chování, např. kouření, nadměrné pití alkoholu, osobní hrubost nebo podléhání nevysvětlitelnému strachu.

Jak se naučit překonávat problémy
Když se smějeme kamarádovu žertu, když zvedáme v hněvu hlas, když trestáme zlobivé dítě nebo chválíme to hodné, bezděky provádíme něco jako behaviorální terapii. V řadě každodenních situací, jako jsou tyto, vedeme jiné lidi k tomu, aby se chovali podle toho, jaké je chceme mít. Chceme aby naši přátelé byli zábavní, naši nepřátelé aby se cítili zastrašeni a naše děti aby vycházely dobře s ostatními.

Behaviorální terapeuti užívají stejně jako my odměny a někdy i trestu k tomu, aby lidem pomohli překonat škodlivé a asociální chování, např. kouření, nadměrné pití alkoholu, osobní hrubost nebo podléhání nevysvětlitelnému strachu. Metoda je založena na myšlence, že špatné chování je často naučené, získané od nějakého vzoru či zdroje, a tudíž je možné se je odnaučit, nahradit je lepším. Podle této představy např. podporují špatné chování dětí ti vychovatelé či rodiče, kteří jim věnují přílišnou pozornost. Mladí lidé se zase mohou naučit pít, aby se přizpůsobili svým pijícím kamarádům a byli jimi akceptováni.

Mnozí z těch, které stihlo nějaké neštěstí, zjistili, že předtím měli dlouhodobé behaviorální obtíže, např. strach z uzavřených prostor. Cílem terapeutů je tyto obtíže překonat, a to tak, že učí postižené vyrovnat se s nimi jinými a konstruktivnějšími způsoby.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele tono
  tono (anonym)

  Dobrý den, prosím o radu, mám problém v zaměstnání se svoji vedoucí, je dlouhodobá záležitost. Mám diagnostikovanou depresivní neurozu, užívám cipralex2x10 a 1-2 lexauriny 3mg. Cítím však úzkost, pár hodin je mi skvěle, říkám si už bude dobře a pak se to vrátí, zdá se mi, jakoby ani léky už nezabíraly. Jsem přecitlivělá a také z dětství a mládí mám šrámy ze vztahů v rodině.Znám autosugesci, chodila jsem kdysi k psychologovi. Prosím, jak si více pomoci. Děkuji.

  Feb 22, 2010
 • Obrázek uživatele dement
  dement (anonym)

  Buď zabij vedoucí nebo změň místo.Nic jiného nepomůže.

  Feb 22, 2010
 • Obrázek uživatele tono
  tono

  Buď zabij vedoucí nebo změň...Tak dnes jsem byla převeden na lék Velaxin, jsem zvědavá, jestli mi pomůže lépe. Ono zabít ji, to by bylo skutečně to nejlepší, ale řeči se mluví a voda teče. Poradí mi ještě někdo něco? Díky. Třeba i k tomu novému léku, nějakou vychytávku. Děkuju mockrát všem.

  Feb 22, 2010
 • Obrázek uživatele DM
  DM (anonym)

  Taky jsem měla problém s vedoucí,dala jsem výpovědˇ. Zažila jsem to už jednou a 3 roky jsem v práci trpěla,tentokrát jsem si řekla NE a hned jak se situace začala hrotit jsem odešla i za cenu , že nebudeme mít co jíst (jsem samoživitelka 2 velkých kluků) ale pevně věřím,že bude líp a najdu práci ve které mi bude dobře a budu tam chodit ráda a nebudu muset kvůli tomu brát léky. Taky jsem se dopovala Lexaurinem než jsem šla do práce abych to tam vůbec dala.

  Bře 04, 2010
 • Obrázek uživatele Tini
  Tini (anonym)

  Taky jsem měla problém s...Takových bylo, co byly ,,hrdé", ale skončily na pracáku...v lepším případě...

  Pro 07, 2013
 • Obrázek uživatele Bobby
  Bobby (anonym)

  No a ty druhé zase končí...Kdyby se hroutil každý, kdo má nadřízeného pitomce, tak se do Bohnic nevejdem!

  Pro 08, 2013
 • Obrázek uživatele Laura
  Laura (anonym)

  No a ty druhé zase končí...Na psychiatrii jsou na tebe aspoň hodní... Na pracáku tolik ne...:o)))

  Pro 08, 2013
 • Obrázek uživatele ...
  ... (anonym)

  Na psychiatrii jsou na tebe...to bych netvrdil

  Pro 08, 2013
 • Obrázek uživatele zuzu
  zuzu (anonym)

  Vím co můžete prožívat. Sama jsem byla poslední 2 roky obětí mobbingu a bossingu. Znamenalo to odejít nebo skončit na psychiatrii na antidepresivech. Volila jsem odchod, ale měla to štěstí, že jsem mohla odejít do důchodu. Zajímavé jak dokáží být spolupracovníci, kterým jste nikdy neublížili, zlí a jak se rádi přidají. Stačí jen, aby se kamarádce šéfa líbila vaše pozice. Ale nebojte na každé prase se vaří voda. Alespoň v mém případě se to potvrdilo. Šéf přišel do půl roku o místo a kolegyně na mé pozici doma pláče a má nervy. :-)

  Kvě 28, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama