Zpráva o stavu

Doktorka.cz nabíhá na nový systém. Prosím omluvte dočasnou zhoršenou dostupnost služeb. Děkujeme!

ARTETERAPIE - Léčení pomocí sebevyjádření

Lidem, kteří mají citové problémy, může arteterapie (léčení uměním) pomoci vizuálně vyjádřit nejhlubší myšlenky a pocity. Místo podávání léků potlačujících příznaky jsou pacienti povzbuzováni, aby své pocity k jiným lidem vyjádřili kresbami a malováním.

Lidem, kteří mají citové problémy, může arteterapie (léčení uměním) pomoci vizuálně vyjádřit nejhlubší myšlenky a pocity. Místo podávání léků potlačujících příznaky jsou pacienti povzbuzováni, aby své pocity k jiným lidem vyjádřili kresbami a malováním.

Často se vyjeví obavy a potřeby zasuté tak hluboko, že si jich daná osoba normálně ani není vědoma. Jejich viditelné zpodobení malbou, v hlíně nebo jiným uměleckým prostředkem může být první fází léčebného procesu, při němž pacient své problémy rozpoznává a nakonec překonává.


Tato poměrné nová forma léčení byla poprvé prováděna ve 40. letech v Anglii hlavně díky práci malíře Adriana Hilla a psychoterapeutky Irene Champernowneové a od té doby se značně rozšířila. Dnes se arteterapie provozuje v mnoha zemích světa.

Arteterapie může pomoci všem lidem trpícím emocionálními nebo psychickými problémy, nebo těm, kdo o sobě chtějí zjistit něco víc, zvláště považují-li za obtížné vyjadřovat se slovně. Skupinová arteterapie se speciálně doporučuje lidem, kteří mají těžkosti ve vztazích k jiným, nebo těm, kteří trpí potížemi typu ALKOHOLISMU, ZÁVISLOSTI, ANOREXIE a BULIMIE, nebo fyzickými či duševními handicapy, jež komplikují komunikaci.


Konzultace s terapeutem pacientům se arteterapie obvykle doporučuje jen tehdy, jsou-li jejich emocionální problémy tak závažné, že jsou přijati do nemocnice, ať už na lůžkové oddělení, nebo k stacionární léčbě. Často považují za obtížné mluvit o svých osobních problémech, protože se dotýkají hlubokých nebo hrozivých pocitů, nebo nechápou původ svých problémů či neštěstí.

Terapeuti jsou školení k vnímavosti a také k schopnosti v pravou chvíli naslouchat. Rozpoznají pacientovu potřebu sdílet své problémy, chápou ale také, jak může být vyjádření nejniternějších pocitů těžké, zvláště ve stavu sklíčenosti a zmatení.

Pacientům, kteří se obávají, že nedovedou příliš dobře kreslit nebo malovat, se hned od počátku dostává uklidnění. Dozvědí se, že nemusí být příliš "dobří v umění, protože tvořit obrazy, značky a symboly je přirozená lidská aktivita, kterou spontánně provádějí děti při hře, ale vzdávají se jí, když dorůstají. Terapeuti pacientům pomáhají znovuobjevit schopnost tvořivě si hrát, a tím vyjadřovat a lépe chápat sebe a své problémy.

Aplikovaná Psychosomatická artterapie

Monitorovací přístroj arttest pro PC

Jedním ze základních předpokladů zdraví je harmonické proudění metabolizované energie v organizmu. Ateliér GA/MO Praha - Intercentrum Psychosomatické artterapie v ČR v rámci aplikované Psychosomatické artterapie, společně s dalšími českými firmami, vyvinul měřící přístroj ARTTEST pro PC, který měří zdánlivou impedanci na akupunkturních bodech.

Více informací naleznete

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele poradna
  poradna (anonym)

  http://www.icpa-vvz.eu/

  Říj 15, 2013
 • Obrázek uživatele Originál
  Originál (anonym)

  Vřele doporučuji. Je to úžasná věc. Pro ty, co nemají představu o celé metodě a dílu, tak doporučuji podívat se na http://atelier.icpa-vvz.eu/originaly.htm právě jsem si koupila originál, který se stal mím Vánočním dárkem, a také miláčkem, kterého moc muliji,a nikdy neopustím. Děkuji.

  Říj 16, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama