ARTETERAPIE - Léčení pomocí sebevyjádření

Lidem, kteří mají citové problémy, může arteterapie (léčení uměním) pomoci vizuálně vyjádřit nejhlubší myšlenky a pocity. Místo podávání léků potlačujících příznaky jsou pacienti povzbuzováni, aby své pocity k jiným lidem vyjádřili kresbami a malováním.

Lidem, kteří mají citové problémy, může arteterapie (léčení uměním) pomoci vizuálně vyjádřit nejhlubší myšlenky a pocity. Místo podávání léků potlačujících příznaky jsou pacienti povzbuzováni, aby své pocity k jiným lidem vyjádřili kresbami a malováním.
Často se vyjeví obavy a potřeby zasuté tak hluboko, že si jich daná osoba normálně ani není vědoma. Jejich viditelné zpodobení malbou, v hlíně nebo jiným uměleckým prostředkem může být první fází léčebného procesu, při němž pacient své problémy rozpoznává a nakonec překonává.

Tato poměrné nová forma léčení byla poprvé prováděna ve 40. letech v Anglii hlavně díky práci malíře Adriana Hilla a psychoterapeutky Irene Champernowneové a od té doby se značně rozšířila. Dnes se arteterapie provozuje v mnoha zemích světa.
Arteterapie může pomoci všem lidem trpícím emocionálními nebo psychickými problémy, nebo těm, kdo o sobě chtějí zjistit něco víc, zvláště považují-li za obtížné vyjadřovat se slovně. Skupinová arteterapie se speciálně doporučuje lidem, kteří mají těžkosti ve vztazích k jiným, nebo těm, kteří trpí potížemi typu ALKOHOLISMU, ZÁVISLOSTI, ANOREXIE a BULIMIE, nebo fyzickými či duševními handicapy, jež komplikují komunikaci.

Konzultace s terapeutem pacientům se arteterapie obvykle doporučuje jen tehdy, jsou-li jejich emocionální problémy tak závažné, že jsou přijati do nemocnice, ať už na lůžkové oddělení, nebo k stacionární léčbě. Často považují za obtížné mluvit o svých osobních problémech, protože se dotýkají hlubokých nebo hrozivých pocitů, nebo nechápou původ svých problémů či neštěstí.
Terapeuti jsou školení k vnímavosti a také k schopnosti v pravou chvíli naslouchat. Rozpoznají pacientovu potřebu sdílet své problémy, chápou ale také, jak může být vyjádření nejniternějších pocitů těžké, zvláště ve stavu sklíčenosti a zmatení.
Pacientům, kteří se obávají, že nedovedou příliš dobře kreslit nebo malovat, se hned od počátku dostává uklidnění. Dozvědí se, že nemusí být příliš "dobří v umění, protože tvořit obrazy, značky a symboly je přirozená lidská aktivita, kterou spontánně provádějí děti při hře, ale vzdávají se jí, když dorůstají. Terapeuti pacientům pomáhají znovuobjevit schopnost tvořivě si hrát, a tím vyjadřovat a lépe chápat sebe a své problémy.

 

Aplikovaná Psychosomatická artterapie
Monitorovací přístroj arttest pro PC
Jedním ze základních předpokladů zdraví je harmonické proudění metabolizované energie v organizmu. Ateliér GA/MO Praha - Intercentrum Psychosomatické artterapie v ČR v rámci aplikované Psychosomatické artterapie, společně s dalšími českými firmami, vyvinul měřící přístroj ARTTEST pro PC, který měří zdánlivou impedanci na akupunkturních bodech.
Více informací naleznete

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele poradna
  poradna (anonym)

  http://www.icpa-vvz.eu/

  Říj 15, 2013
 • Obrázek uživatele Originál
  Originál (anonym)

  Vřele doporučuji. Je to úžasná věc. Pro ty, co nemají představu o celé metodě a dílu, tak doporučuji podívat se na http://atelier.icpa-vvz.eu/originaly.htm právě jsem si koupila originál, který se stal mím Vánočním dárkem, a také miláčkem, kterého moc muliji,a nikdy neopustím. Děkuji.

  Říj 16, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama