AKUPUNKTURA - jehly léčí nemoce a odstraňují obtíže

Lékaři ve starověké Číně léčili pacienty tak, že jim do určitých bodů na kůži vpichovali jehly.

Lékaři ve starověké Číně léčili pacienty tak, že jim do určitých bodů na kůži vpichovali jehly. Tyto akupunkturní body leží na neviditelných energetických kanálcích, tzv. meridiánech či drahách, které jsou, jak se akupunkturisté domnívají, spojeny s vnitřními orgány. Jehly údajně uvolňují, zvyšují nebo snižují tok energie zvané Čchi v meridiánech.
Jedna z doktrín tradičního čínského lékařství chápe tělo jako rovnováhu dvou protikladných, nicméně vzájemně se doplňujících přirozených sil zvaných jin - ženská energie - a jang - mužská energie.
Energie jin je pasivní a zklidňující a představuje tmu, chlad, vlhkost a uvolňování. Energie jang je agresivní a stimulující a představuje světlo, teplo, sucho a stahování.
Nerovnováha energií jin a jang se považuje za příčinu nemocí a obtíží. Např. příliš mnoho energie jang může způsobit akutní bolest, bolesti hlavy a vysoký krevní tlak, příliš energie jing může vyvolat mrazení, zadržování tekutin, výtoky a únavu.
Akupunkturní diagnostika i terapie se zaměřují na rozpoznání jakékoli nerovnováhy a její napravování pomocí vpichování jehel do příslušných bodů. Podle tradice existuje 365 akupunkturních bodů, v průběhu staletí bylo ale objeveno mnoho dalších. Moderní tabulky uvádějí až 2000 bodů.
Většina důležitých bodů leží na 14 meridiánech, každý nese název podle orgánu, který reprezentuje - srdce, tenké střevo, močový měchýř, ledviny, žlučník, játra, plíce, tračník, žaludek a slezinu, plus dva orgány, které západní lékařství nezná - osrdečník, podle akupunkturistů reguluje krevní oběh a je důležitý pro sexuální aktivitu, a "trojnásobný ohřívač", který řídí činnost žláz s vnitřní sekrecí a funguje jako regulátor tělesné teploty. Dvě nepárové dráhy, zvané Ren (neboli "početí") a Du (neboli "vládce"), probíhají podél středové osy těla. Tělesné, emoční a ekologické zdravotní potíže údajně pozměňují tok energie čchi, resp. ho příliš zrychlují či zpomalují, nebo ho dokonce mohou i zablokovat eventuálně odvádět do nesprávného orgánu. Záměrem akupunkturisty je obnovit normální tok energie.
Komu může akupunktura pomoci ? Na Západě se akupunktura používá většinou k léčbě bolestivých zdravotních problémů, jako je např. artritida, bolesti zad a revmatismus, ale prokázalo se, že pomáhá i lidem trpícím alergií, anginou pectoris, úzkostí, astmatem, zanětem průdušek, zanětem tlustého střeva, zažívacími obtížemi, potížemi se žlučníkem, nespavostí, stresem, únavou a vředy. Akupunktura údajně také ulevuje od abstinenčních příznaků u lidí, kteří přestali s kouřením nebo jiným typem závislosti.

Aplikovaná Psychosomatická artterapie
Monitorovací přístroj arttest pro PC
Jedním ze základních předpokladů zdraví je harmonické proudění metabolizované energie v organizmu. Ateliér GA/MO Praha - Intercentrum Psychosomatické artterapie v ČR v rámci aplikované Psychosomatické artterapie, společně s dalšími českými firmami, vyvinul měřící přístroj ARTTEST pro PC, který měří zdánlivou impedanci na akupunkturních bodech.
Více informací naleznete

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele zghghthgfhghfhhjghhghjhgbggghhjghghjhghhghhvhjfhjhgjjgjjgzo
    zghghthgfhghfhh... (anonym)

    dueřžíř tuurehrzdgjjhjkhhjhhkhjhjjhjhghkhjfoprériiiuhurfhdthgttztzgtttztzztztzutuuuhoírttířýřtžýýgfzrhfzresdzsuerifteečřwřřšřěšžšřý=ižázýýýýýágfjztžýtžtřřřrtttžttzzuzfztuzutzutztzztutuztzzreuččýýeýýwčttrrrrrreterřýýrtzhhhzhuuhuuuzzuuzzeztettžýážáýáýáýzíířáčířáýgztýýtzýuýzzázzuáuuzázáýázíázáízáízáuázázáízázázíáuáuááíáááá

    Srp 25, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama