Pro koho jsou lázně a ozdravné pobyty

29.9.2011 00:01
Terapie

Lázně doporučuje buď ošetřující lékař (ambulantní specialista), nebo lékař při hospitalizaci v nemocnici. Samotný návrh na lázeňskou péči pak na předtištěném formuláři VZP podává praktický lékař pacienta. Komplexní a příspěvkové lázeňské léčení totiž musí schválit příslušný revizní lékař.

Typy lázeňské péče

1. Nejčastější je komplexní lázeňská péče, která představuje zhruba 80 procent z celkového počtu pacientů. Komplexní lázeňská péče se poskytuje například po úrazech, po operacích, srdečních infark­tech, při onemocnění diabetem a při ně­kterých chronických chorobách.

VZP hradí:

  • standardní léčení
  • ubytování ve dvoulůžkových pokojích (na jednolůžkový si musí pacient při­plácet)
  • stravování

Pacient platí pouze dopravu, pokud ne­má zdravotně předepsanou sanitku či ná­hradu. Podobně je tomu i s průvodcem. Je-li průvodce pro pobyt indikován a schválen revizním lékařem, uhradí za něj VZP veškeré náklady, a to i v přípa­dě, že je pojištěncem jiné zdravotní po­jišťovny.

2. U příspěvkové lázeňské péče hradí VZP pouze standardní léčení, ostatní výdaje si platí pacient sám. Takové lázně se větši­nou poskytují u chronických onemocně­ní, kde se předpokládá opakování lázeň­ské léčby. Finanční náročnost pro paci­enta závisí na délce pobytu, indikačním zaměření lázní, kvalitě ubytování a také na ročním období. Pacient příspěvkové lázeňské péče se může stravovat a být ubytován jak v lázeňském zařízení, tak i mimo ně. Musí však absolvovat 21 ne­bo 28 dní lázeňského léčení podle druhu onemocnění.

3. Posledním typem je lázeňská péče, kterou zdravotní pojištění nehradí. Jde o samo­plátce, kteří si pobyt v lázních hradí sami, a takový pobyt neschvaluje revizní lékař.

Zdroj: Jan Slezák - Plastická chirurgie, nakladatelství ALpress

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Od 1.10.2012 došlo k některým změnám. Nabyl účinnosti nový...
annicka  |  7.10.2012 23:44

Pro bohaté.:-(
Inka  |  8.10.2012 07:40

Dobrý den, já jsem před začátku jara byla s mojí matkou na víkendovém...
DonaLabuznikova  |  15.4.2018 21:00

No, reklamy nám tu chyběly. Tak jen dál...
Džony Pejšek  |  15.4.2018 21:12

Celý život jsem musel celé směny chodit v kolejích ve štěrku a za...
Fujjj  |  16.4.2018 11:48

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *