Léčba tmou - deset dní v protiatomovém krytu

17.3.2009 00:00
Terapie

Do protiatomového krytu v areálu bývalého dolu Jeremenko v Ostravě se na deset dní nechá dobrovolně zavřít lékař Andrew Urbiš. Dvaašedesátiletý psycholog Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné na Frýdecko-Místecku si tak chce vyzkoušet léčebné účinky terapie tmou. Svůj pokus zahájil v pondělí 16. března, z podzemí hodlá vystoupit po deseti dnech, informovalo ČTK Beskydské rehabilitační centrum.


Lékař bude při pobytu v naprostém tichu a temnotě pod dohledem lékařů, kteří budou sledovat jeho tlak i tepové frekvence. Díky infrakameře s on-line přenosem budou moci pokus sledovat i zájemci z řad veřejnosti. Urbiš se již koncem roku 2006 proslavil tím, že se nechal zavřít do Polária, kde při teplotě od minus 123 do minus 129 stupňů Celsia vydržel osm minut a deset sekund. Jeho výkon měl být zapsán i do Guinnessovy knihy rekordů.


Terapie tmou vychází z historických zkušeností tibetských mnichů, kteří ve tmě zůstávají až sedm týdnů. V Evropě ji jako terapeutickou metodu zavedl poprvé německý psycholog a etnolog Holger Kalweit, který se s ní setkal roku 1968 v Nepálu.


"Tato léčebná metoda je vhodná pro všechny lidi, kteří žijí v trvalém napětí a přetížení či jiných náročných životních podmínkách. To znamená pro manažery, politiky, pro osoby trpící syndromem vyhoření. Máme hodně takových pacientů a chtěli bychom to při výstavbě nových zařízení v Beskydském rehabilitačním centru zavést jako novou a velice potřebnou léčebnou metodu," uvedl Urbiš, který již dříve vydržel v temnotě tři dny.


Senzorickou deprivaci v modifikované podobě začali podle Urbiše v Japonsku používat jako léčebnou metodu u neurotických pacientů. V pramenech se uvádí u 65 procent pacientů úplné uzdravení a u 30 procent významné zlepšení. U některých pacientů prý rovněž vzrostla zraková ostrost na dálku a energetický metabolismus klesal za určitých okolností na hodnoty nižší než bazální metabolismus.


V průběhu pokusu chce Urbiš provádět různá tělesná cvičení a komentovat svoje prožitky. Živit se bude tekutou stravou, která zajistí kompletní denní doporučený přísun energie a živin, včetně minerálních látek, vitaminů a stopových prvků. Část potravy budou tvořit jídla z hmyzu, který je díky vysokému obsahu minerálních látek, stopových prvků, omega mastných kyselin a esenciálních mastných kyselin údajně jedinečným zpestřením stravy pro osoby nacházející se v náročných životních situacích.

Zdroj: ČTK

Související články

Temná noc duše!

25.7.2007 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

nazor trochu mimo, ale budiz. Principem metody je senzoricka deprivace. Nic...
Pecan  |  12.12.2009 22:47

Ale no tak, Petře, nic sis nezkusil a proč hned tolik odsudků a...
Toni  |  17.12.2009 11:50

Léčba šarlatánstvím je nevýmytitelná, fantazie léčitelů...
Bek  |  2.2.2011 20:20

Léčba tmou je fakt na palici. Když jsem jako elév reportér,byl s...
rahuas  |  2.2.2011 20:42

Ad Léčba tmou: Dvě věci jsou ve vesmíru všudypřítomné - vodík a...
Zappa  |  25.11.2011 06:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *