Larvoterapie: Léčba nehojících se ran pomocí larev

31.8.2012 00:01
Terapie

V horkém počasí posledních dnů v jihlavské nemocnici výrazně přibylo pacientů, kterým se ani po několika týdnech nehojily rány. Týkalo se to hlavně diabetiků, pacientů s bércovým vředem nebo proleženinami. Jednou z možností, jak takovým lidem v ambulanci chronických ran pomoci, je nasazení takzvané larvoterapie.

Do rány se pacientovi dá až 300 larev, které v ní zhruba za čtyři dny odstraní odumřelou tkáň a pacienta tak zbaví infekce. ČTK to řekl chirurg Radovan Čech.

    “Problémy s chronickými ranami má ročně přibližně 150 pacientů, v posledním týdnu však přibýval minimálně jeden denně, což je více než při běžném letním počasí,“ řekl Čech. Ambulance pracuje v jihlavské nemocnici osm let, pět let v ní lékaři využívají k léčbě larvy bzučivky zelené. “Larvy se v nemocnicích občas používají, ale stále to není zcela běžný způsob léčby,“ uvedl chirurg. Larvy se podle něj také nehodí na každou hnisavou a nehojící se ránu. 


    Larvy v ráně vždy spolehlivě spotřebují všechnu mrtvou tkáň, každý případ však lékař musí posoudit zvlášť. “Pokud je nekróz velké množství, nebylo by to efektivní. Vždy je nutné propojit několik metod,“ řekl Čech. K živým tkáním jsou larvy šetrné, proto lékaři volí tuto metodu v případě, kdy je na spodině defektu orgán nebo struktura, která by neměla být poškozena. 

    Okusování tkáně larvami podle lékaře nebolí, pacient cítí jen jemné šimrání. Čím jsou larvy větší, tím více je jejich činnost znát. Když larvy vyrostou, chtějí se z rány dostat ven. “Asi největší šok pak pro pacienta je, když jim z pod obvazu lezou červi. My potom přijdeme a vyndáme je. V tu chvíli jsou totiž najezené. Larvoterapii používáme zhruba desetkrát za rok, je to specifická léčba,“ dodal Čech.


    Další metodou odstraňování infekce a odumřelé tkáně z rány je podtlak. Na ránu se přiloží gáza nebo pěna, uzavře se neprodyšně fólií a pomocí podtlaku se odsává. Díky moderním metodám nemusí být případný chirurgický zákrok tak agresivní.
    Jaroslav Buček - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Mám doma bzučivky zelené a jejich larvy používám při léčbě ran u...
Oli  |  12.11.2014 22:32

Jsem z Nového Strašecí,dělají někde kolem larvoterapii?
Blažena Matějčková  |  17.4.2016 11:58

Nevím, jestli to děla ještě jiná nemocnice než chirurgické oddělení...
Hanka  |  24.5.2016 08:53

Provozuje tuto terapii někdo v Praze? Velmi nutně bych potřebovala na...
Sona  |  13.4.2017 03:50

Zkuste na to koloidní stříbro a chytrou houbu -...
Jitka  |  13.4.2017 08:50

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *