Homeopatií se léčí až třetina Čechů

17.5.2012 00:01
Terapie

Není nic překvapivého, že se lidé pomalu začínají více starat o své zdraví a zvykají si sami si vyhledávat informace nejen o nejrůznějších onemocněních, ale i jejich léčbě. Kromě klasické léčby dává stále více Čechů přednost přírodním přípravkům či homeopatii.

Například s použitím homeopatik má zkušenost téměř třetina českých pacientů. Více než polovina z nich přitom užívá homeopatické přípravky dlouhodobě. Na tuto skutečnost upozornil průzkum provedený v první polovině roku 2011, který zjišťoval postoje českých obyvatel k homeopatii a jejímu používání jako léčebné metody.   

Z průzkumu vyplynulo, že homeopatie patří vedle klasické medicíny a akupunktury ke třem nejznámějším způsobům léčby. Zná ji více než 80 % respondentů. S homeopatickými přípravky pak má zkušenost zhruba jedna třetina lidí v České republice.

Z uvedeného průzkumu dále vyplynulo i to, že více než polovina uživatelů se pomocí homeopatie léčí dlouhodobě, tj. déle než 1 rok.  Téměř ve dvou třetinách případů se pak homeopaticky léčí více členů rodiny. 

„Homeopatie si získává u pacientů stále větší oblibu. Je účinná při řešení funkčních potíží, viróz a alergií. Výborně podporuje hojení při úrazech a operacích. Zlepšuje stav pacientů s chronickými chorobami v součinnosti s ostatními léky a terapiemi. Homeopatika nemají chemickou toxicitu, což je u chronicky nemocných velmi významné,“ říká MUDr. Hana Váňová, předsedkyně Homeopatické lékařské asociace, a dodává: „Mám s homeopatií již dvacetiletou zkušenost v rámci praxe praktického lékaře, kde se každodenně setkávám se širokým spektrem diagnóz a zvažuji vždy co nejúčinnější a nejšetrnější řešení.“

A jaké jsou nejčastější důvody toho, proč lidé preferují tento druh léčby? Většina dotázaných za největší výhodu homeopatické léčby považuje její přírodní charakter a absenci vedlejších účinků. Až 72 % lidí považuje homeopatickou léčbu za účinnou, a to včetně těch, kteří s ní zatím nemají žádné zkušenosti.   

Homeopatická léčba je vyhledávaná zvlášť v podzimním a zimním období, kdy může být lidský organismus vystaven poměrně velké zátěži. Část pacientů ji používá i preventivně či při potížích v období alergií.

Co je homeopatie

Výraz homeopatie je odvozený od dvou řeckých slov: homoios (stejný, podobný) a pathos (nemoc, bolest). Homeopatie je léčebná metoda založená na zkoumání a léčbě pacienta jako celku. Jedním z principů, ze kterého homeopatie vychází, je tzv. princip podobnosti, podle kterého se „podobné léčí podobným“. Jde o princip známý v mnoha tradičních kulturách, léčí pomocí něj různá odvětví přírodní medicíny a do jisté míry se využívá i v současném euro-americkém systému léčby. Homeopatickou teorii poprvé v roce 1810 zformuloval německý lékař Samuel Hahnemann, který je považován za zakladatele homeopatie. 

O průzkumu

Průzkum se uskutečnil v první polovině roku 2011 na reprezentativním vzorku 1 000 respondentů ve věkovém rozmezí 18-55 let. Byl realizován metodou CAWI (Computer Assisted Web Interview - online rozhovory).  Průzkum provedla společnost MindBridge Consulting. Jeho zadavatelem byla společnost Boiron CZ ve spolupráci s Homeopatickou lékařskou asociací (HLA).

 

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jo?JSOU TI MALÍ SKUTEČNĚ JEJICH?
Laďa  |  1.9.2013 10:47

Kdyby ne, tak co? Vy jste svatí?
Ilona  |  1.9.2013 10:48

Jo? Mám jen jednoho čuraka!
Martin W.  |  1.9.2013 10:49

The,já mám vyženěnýho kluka a mám jich tak akorát,máma po hospodách...
Petr.M.  |  1.9.2013 10:52

Zatímco výrobcům homeopatik o prachy vůbec nejde, jim je jakékoliv...
Kašlete na homeopatika a cpěte se léky. Ty vám pomůžou. Majitelům farmaceutických firem jde jen o vaše zdraví, ne o peníze  |  1.9.2013 11:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *