Homeopatie odhalena, 3.díl - Homeopatie a migrény

4.10.2012 00:01
Terapie

V tomto článku bych se s Vámi rád podělil o své zkušenosti s léčbou migrén pomocí homeopatie. Ačkoliv mnohé zdroje uvádí, že migrény nelze vyléčit a že můžeme jejich projevy pouze tlumit, z vlastní zkušenosti mohu konstatovat, že vyléčitelné jsou a že patří mezi potíže, které vykazují nejlepší odezvu na homeopatickou léčbu.

Homeopaticky lze také vyléčit většinu běžných „nemigrenózních“ bolestí hlavy, pokud jsou primární (tzn., nejsou důsledkem jiné vážnější patologie).

Migréna je specifická bolest hlavy, která je většinou jednostranná a má různé doprovodné příznaky jako nevolnost, zvracení, poruchy zraku, brnění či necitlivost různých částí těla nebo dokonce dočasné ochrnutí. Migrény postihují více ženy, než muže a objevují se většinou v pubertě. Velmi často vidíme genetickou predispozici, tedy stejné potíže v rodinné anamnéze. Záchvaty začínají nejprve mírnějšími bolestmi a dostavují se pouze zřídka. Postupně však jejich intenzita a četnost narůstá do takové míry, že se běžně objevují 1-2x za měsíc, nebo i častěji, a trvají 1-3 dny. Bolesti jsou mnohdy tak silné, že pacienty naprosto vyřazují z činnosti. Ten, kdo migrénu nezažil, si stěží dovede představit, jak zničující a mučivý je tento stav. Během záchvatu je postižený schopen pouze ležet v klidu a v přítmí v posteli. Když si představíme, že člověk dva dny v kuse zvrací (někdy i z pouhé vody) a je sužován ukrutnými bolestmi, nepřekvapí nás, že i po odeznění záchvatu trvá návrat do „běžného života“ ještě několik dalších dnů. Jistě si tedy dovedete představit, jak výrazně může vyléčení takového problému změnit kvalitu života.

Homeopatická léčba migrén probíhá zcela jiným způsobem, než v konvenční medicíně. Z mých předchozích článků jste se mohli dozvědět, že homeopatie léčí člověka, tedy celý organismus, a nikoliv nemoc. Vyléčení migrén dosahujeme v homeopatii tím, že posílíme organismus jako celek. Ten poté přestane záchvaty vytvářet, protože je již nepotřebuje k udržení rovnováhy. V homeopatii vnímáme migrény jako určitý kompenzační mechanismus, který tělo potřebuje občas spustit. Jakmile se však správným homeopatickým lékem organismus posílí, migrény zmizí. (viz. článek Homeopatie odhalena, díl 1.)

Proto se zaměřujeme na celkový obraz pacienta, na symptomy na všech rovinách a snažíme se najít lék, jehož obraz je co nejpodobnější obrazu symptomů pacienta. 

Výsledky homeopatie při léčbě migrén chci prezentovat na konkrétním případu z vlastní praxe. Požádal jsem o vyjádření k léčbě jednu svou pacientku:

„Homeopaticky jsem se začala léčit poté, co se mi zhoršily migrény, kterými jsem trpěla asi od dvaceti let. Naučila jsem se znát spouštěče migrén a snažila jsem se jich vyvarovat, ale občas se stalo, že se všemožné vlivy spikly proti mně a pak jsem měla neúnosné svíravé pocity v hlavě, dělaly se mi mžitky před očima, zvracela jsem, nemohla nic sníst. Při záchvatu migrény jsem nemohla nic dělat, netrefila domů, zvracela na každém kroku. Velmi jsem se bála kamkoliv cestovat, aby nenastal záchvat. Po návštěvě neurologie jsem dostala čípky proti bolestem, které mi jako jediné zabíraly a po ukončení VŠ studia, které bylo asi nejvíce stresujícím momentem,  problémy postupně ustaly a záchvat přicházel jen jednou za 2-3 měsíce. Vše se změnilo po letech, kdy jsem se vrátila zpět ke studiu, záchvaty i spouštěče se co do intenzity změnily a ne k lepšímu, mívala jsem několikadenní záchvaty, které se opakovaly i dvakrát týdně. V té době mi neuroložka nabídla zázračné léky “triptany“, po kterých mi bylo tak špatně, že to už snad byla lepší ta migréna!

 K homeopatii jsem se dostala v podstatě náhodou a řekla si, že nic nemůžu ztratit. Z počátku jsem byla skeptická, a snažila jsem se důvěru v léčbu stavět na pro mě rozumnou hranici. Nevěřím v žádné zázraky a anomálie, jako růst zubů, které nikdy nebyly v puse založené apod., ale věřím tomu, že tělo si dokáže samo pomoci.

V léčbě jsem více než rok a nejen, že nemám migrény (pouze občas minimální „obyčejné“ bolesti hlavy), ale vylepšila se mi i imunita na různé virózy a cítím se vnitřně silnější. Zároveň se změnil můj vztah k chemické medicíně, začala jsem si víc všímat toho, čím můžu chemii nahradit. Navíc, díky tomu, že musím sledovat změny, které moji léčbu provází, jsem se naučila lépe poslouchat a sledovat své vlastní tělo.“

Tato 29letá žena trpěla migrénami 9 let. Jak sama uvádí, v posledních několika letech měla velmi časté 2-3 dny trvající záchvaty. Bolesti byly extrémně silné. U této pacientky byla intenzita bolesti tak vysoká, že několikrát skončila ze zoufalosti na pohotovosti nebo nemohla vůbec trefit domů.

Při konzultaci mi žena popsala celou svou zdravotní historii, všechny současné zdravotní potíže a průběh migrenózních záchvatů. Ze všech informací jsem u tohoto případu vyhodnotil jako nejrelevantnější tyto symptomy:

Bolesti byly pulsující, tepavé, extrémně intenzivní, nejčastěji začínaly nad pravým okem a šířily se dozadu k pravému zátylku, byly vyvolány a zhoršovaly se pobytem na slunci a konzumací alkoholu. Bolesti se také extrémně zhoršovaly předklonem a pacientce ulevovaly studené obklady a ležení v tichu a temnu. Záchvaty byly téměř pravidelně doprovázeny nevolností a zvracením a často také poruchami zraku. Pacientka si také stěžovala, že v poslední době celkově hůře snáší slunce, často trpí na úpaly a měla malý pocit žízně. Po pobytu v průvanu ji bolívaly čelní dutiny.

Homeopatický lék, který jsem pro tuto pacientku vybral, se jmenuje Belladonna (rulík zlomocný). Ten má ve výčtu symptomů mimo jiné extrémně intenzivní bolesti hlavy na pravé straně, které začínají nad pravým okem a šíří se do zátylku (nebo opačně), jsou vyvolány nebo se výrazně zhoršují pobytem na slunci (v horku), alkoholem, nebo obecně jakoukoliv stimulací oběhového systému. Typické pro tento lék je také zlepšení studenými obklady a zhoršení bolestí předklonem. V homeopatické literatuře je také možno dohledat, že bolesti hlavy jsou u Belladonny často doprovázeny zvracením, poruchami zraku a že jsou zlepšeny ležením v tmavé místnosti v klidu a tichu.

Další symptomy, které lék potvrzují, jsou časté úpaly, nízký pocit žízně a bolesti v dutinách. Pro názornost uvádím charakteristiku bolestí hlavy léku Belladonna v homeopatické literatuře.)

Od podání jedné dávky léku se intenzita migrén výrazně zmírnila. Během prvních 2 měsíců měla pacientka třikrát slabou migrénu. První „záchvat“ se dostavil 7 dnů po užití léku, ale podobal se spíše stavu před migrénou, než opravdové migréně. Bolest byla oproti původním migrénám významně slabší a pacientka uvedla, že měla obvyklý pocit, jakoby se měl rozvinout záchvat, k čemuž ale nakonec nedošlo. U zbylých dvou záchvatů byly bolesti přibližně o 60-70% mírnější, než původní migrény a trvaly pouze několik hodin (bez použití jakýchkoliv léků proti bolesti). Od té doby se již žádná migréna nedostavila. 

Na případu je vidět zákon podobnosti v praxi. Úkolem homeopata je najít lék, který při zkouškách na zdravých jedincích a během klinického pozorování vykázal co největší podobnost s projevy nemoci u pacienta. 

Musím důrazně upozornit, že není vhodné, aby si po přečtení tohoto článku, každý migrenik běžel koupit homeopatickou Belladonnu. Pravděpodobnost, že bude účinkovat právě v jeho případě, je velmi malá. Léků, které mohou bolesti hlavy vyléčit, jsou stovky a každý detail může hrát roli v tom, že jiný pacient se stejnou diagnózou bude potřebovat jiný lék. Z pohledu homeopatie není migréna (stejně jako jakákoliv jiná nemoc) u dvou lidí nikdy úplně totožná. U mnoha případů jsou dokonce charakteristiky bolestí hlavy až druhořadé a lék je vybrán na základě mentálních a emocionálních symptomů, nebo jiných výrazných a ojedinělých fyzických projevů. Proto dvacet pacientů s migrénou může potřebovat dvacet různých léků a výběr správného léku je úkolem pro školeného homeopata.  

Lék Belladonna neléčí pouze bolesti hlavy, ale pokrývá celou řadu potíží (stejně jako ostatní homeopatické léky). S úspěchem se používá také na záněty, abscesy, akutní horečnatá onemocnění, vysoký krevní tlak, konvulzivní poruchy jako epilepsie nebo chorea, poruchy štítné žlázy, ale také na manické záchvaty, psychotické stavy a na mnohé další potíže. 

Výše uvedený případ patří mezi ty „ideální“, kdy má léčba rychlý efekt. Ne u všech případů migrén se podaří záchvaty odstranit tak rychle, ale prognóza je všeobecně velmi dobrá. U některých pacientů trvá léčba i několik měsíců nebo dokonce let, než se podaří záchvaty úplně odstranit, nicméně ke znatelnému zmírnění bolestí a snížení frekvence záchvatů dochází většinou v řádu několika týdnů od podání správného léku. Nejdéle trvá léčba migrén u dospělých pacientů, u nichž začaly bolesti hlavy v pubertě nebo dokonce již v dětství, protože takové bolesti jsou výrazně podmíněny genetickou predispozicí. Zjednodušeně lze říci, že čím déle na migrény člověk trpí, tím pomalejší bude léčba.

Autor: Petr Hoffmann

www.hpph.cz

 

 

 

 

Související články

Homeopatií se léčí až třetina Čechů

17.5.2012 00:01

Homeopatie SPECIÁL

7.5.2009 00:00

Bolest hlavy, migréna - SPECIÁL

19.11.2007 00:00

Bolesti hlavy - duchovní příčiny

4.7.2000 00:00

Seriál Homeopatie odhalena

Homeopatie odhalena, díl 1.

1.9.2011 00:00

Homeopatie odhalena, 2.díl: Co dokáže homeopatie

3.11.2011 00:01

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Hnusně,takřka nepoživatelně.
Dalibor  |  1.11.2012 07:42

Zajimave. Prave jsem se docetl na Wikipedii, ze k rozredovani pouzivaji...
D  |  1.11.2012 20:24

Vysvětlovat něco uctívačům homeopatie je zbytečné. Homeopatie je...
!  |  1.11.2012 20:28

Oni jsou uctivaci a uctivaci. Krom toho, toto vlakno muze navstivit kdokoli,...
D  |  1.11.2012 22:19

www.prirodnimedicinabrno.cz
Dornova metoda  |  15.12.2012 16:09

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *