Elektroterapie - Stimulace těla proti bolesti

20.11.2005 19:38
Terapie

Myšlenka použít elektroterapii proti bolesti vznikla, když římský lékař léčil DNU tím, že pacientovu oteklou nohu položil na živého elektrického úhoře.

Myšlenka použít elektroterapii proti bolesti vznikla, když římský lékař léčil dnu tím, že pacientovu oteklou nohu položil na živého elektrického úhoře. V 19. století, kdy už bylo možné statickou elektřinu hromadit, stalo se mezi lékaři módou nechat pacientovým tělem procházet elektrický proud a odstraňovat tak různé bolesti. Později používali zubaři stejnou metodu proti bolestem při trhání zubů.

Dnes je nejrozšířenější formou elektroterapie transkutánní nervová stimulace (TNS), aktivující nervy, které pocitům bolesti brání. K tomu se používá malý bateriemi napájený přístroj, který prostřednictvím dvou gumových polštářků vysílá skrz pokožku slabé elektrické impulsy. Síla proudu bývá různá, řádově jde o miliampéry. Polštářky jsou potřeny želé a oblast, kterou je třeba léčit, je mezi nimi.

Komu může elektroterapie pomoci Užívá se hlavně při fyzioterapii pro léčení bederního ústřelu, ischiasu a sportovních úrazů. Mnoho porodnic užívá přístroje pro TNS speciálně upravené tak, aby působily proti porodním bolestem. Jako alternativa k lékům se TNS nabízí i u nebolestivých onemocnění, např. u OBĚHOVÝCH OBTÍŽÍ.

TNS ovšem pouze snižuje intenzitu bolesti a nijak neléčí její příčinu. Proto je před každou terapií nejprve třeba odborně stanovit diagnózu. Upozornění-Lidé vybavení kardiostimulátorem by se elektroterapeutickým přístrojům měli vyhnout, mohou totiž činnost stimulátoru ovlivňovat. Lze také pořídit malé elektrické stimulátory, které je možné držet v ruce. U nich se proud přivádí sondou na přesně vymezený bod povrchu těla. Jsou ale méně účinné než originální přístroje pro TNS.

Některá zdravotnická zařízení poskytuji terapií podobnou transkutánní nervové stimulaci zvanou ELEKTROAKUPUNKTURA. Ta se také používá hlavně proti bolesti a při léčení sportovních úrazů. Přístroj tu zavádí do pacientova těla elektrické impulsy až osmi jehlami a musí být obsluhován plně kvalifikovaným akupunkturistou. Než podstoupíte elektroakupunkturu, měli byste se vždy poradit se svým lékařem, mohla by být totiž vhodnější konvenčnější léčba.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den, nevím, jestli jsem v této diskuzi správně, ale chtěla jsem...
MartinaSlamova  |  25.6.2015 23:02

Martino, s Cellionem přišla manželka, že prý ho má kolegyně v práci a...
Ivan  |  26.6.2015 10:04

Takhle byste ho asi nesehnala. Bežte na okamzitauleva.cz, tam najdete...
Ivan  |  26.6.2015 23:20

Moc díky za tip. No a vy jste je tedy kupoval přímo na té okamžitéúlevě?
MartinaSlamova  |  27.6.2015 00:36

Ano, tam, nikde jinde jsem na Cellion nenarazil. A nemáte vůbec za co,...
Ivan  |  27.6.2015 00:47

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *