Bulharská léčba parkinsonismu

22.7.2010 00:00
Terapie

Je název pro tradiční, dnes už spíše historickou léčbu parkinsonismu, která svého času vzbudila mezi odborníky oprávněný rozruch.

V bulharské vesnici Šipka žil druhdy dědek kořenář, který dosahoval u parkinsoniků natolik dobrých výsledků, že to lékaři nemohli přehlédnout. Přijal k léčbě každého postiženého, ale měl jednu podmínku: nemocní museli bydlet u něho a podané léky před ním požít.

Bulharská akademie věd po složitém vyjednávání k němu poslala hned několik odborných špiónů, až se nakonec podařilo uzmout pár léčebných kuliček a podrobit je chemickému rozboru, který přinesl veliké překvapení. Kuličky obsahovaly pouze jednu drogu a tou byl kořen rulíku zlomocného (radix belladonnae, kořeň lulkovca zlomocného). Princip léčby spočíval v tom, že léčitel dávku pomalu, ale trvale zvyšoval, až překročil nejen dávku toxickou, ale v několika případech i "úřední" dávku smrtelnou.

Nikdo však neměl žádné potíže, protože delším pobytem, při trvale, ale mírně se zvyšujícím dávkování se organizmus na drogu dokonale adaptoval - a teprve heroické dávky vykonávaly potřebný léčebný efekt. Dědkovi byla tato léčba "pro jistotu" zakázána a chopila se jí věda. I u nás bylo z rulíku vyráběno antiparkinsonikum Rabilka. Protože se však lékaři vyšších dávek drogy podvědomě obávali, nemocní se dostávali nanejvýše do blízkosti léčebně toxické potřebné dávky a úspěch léčby se pozvolna vytrácel, až nakonec byla - jako neúčinná a obsolentní (= zastaralá) opuštěna. Amatérské napodobování samozřejmě nelze doporučit!

Zdroj:  Jos. A. Zentrich -Encyklopedie moderního bylinkářství, nakladatelství Fontána

Více informací v angličtině:

http://ajp.psychiatryonline.org/cgi/content/abstract/97/5/1175

http://www.springerlink.com/content/gh006172846m5070/

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To je celé nějaké divné, moc se mi tomu nechce věřit.
Darja  |  13.2.2014 15:54

Jest lépe s Parkinsonem trochu rozlít, než s Alzheimerem zapomenout vypít.
!  |  13.2.2014 15:59

taky se mi to zdá divné. :-)
lékař  |  13.2.2014 18:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *