Aromaterapeutická ochrana před chřipkou

9.10.2009 00:00
Terapie

Nejúčinnější je prevence a ochrana při prvních příznacích. Aromaterapie však dokáže pomoci i při rozličných symptomech, které provázejí chřipková onemocnění.

 

Prevence:

Éterické oleje potírají bakterie a viry, což je velmi důležité v zimních měsících, kdy chřipka způsobuje, že se jedna po druhé poroučejí celé kanceláře. Kdyby už jen z toho důvodu šéfové investovali do pokojových odpařovačů a několika protivirových olejů, investice by se jim během jednoho týdne vrátila. Vynikající kombinací by byla směs ze stejných dílů levandule a grapefruitu . Levandule je antibiotikum s mírnými protivirovými vlastnosti a zároveň vytváří klidnou a pokojnou atmosféru, zatímco grapefruit čistí zatuchlý vzduch a působí povzbudivě, abyste při kancelářské práci neusnuli. Společně voní skvěle, jsou příjemné skoro každému, zlepšují soustředění a podporují inspiraci. Používání éterických olejů do odpařovačů a aromalamp se kromě kanceláří může uplatnit i v domácnostech a všude tam, kde dochází k shromažďování více osob a tudíž hrozí nebezpečí infekce -čekárny ordinací, mateřské školky, školy, obchody a podobně.

Do aromalamp a odpařovačů se v době chřipek nejvíce hodí éterické oleje s protivirovými a protibakteriálními účinky jako eukalyptus, timián lilalol, levandule, skořice a lemongras (citronová tráva), dobromysl (oregano).

Ochrana při prvních příznacích:

Pokud je vám zima, chvějete se a cítíte, že na vás něco leze, dejte si teplou koupel s těmito éterickými oleji: Čajovník 5 kapek, levandule 2 kapky, tymián lilalol 2 kapky.

Po koupeli si namasírujte celé tělo touto směsí: Čajovník 2 kapky, eukalyptus radiata 3 kapky - naředit v 1 čajové lžičce rostlinného oleje. Po koupeli si lehněte do postele.

Ložnici vystříkejte směsí tymiánu a levandule, případně použijte některou z pokojových metod.

Hodně pijte a připravte si speciální léčivý nápoj: kapku níže uvedené směsi přidejte do čajové lžičky medu a nařeďte v šálku horké vody. Pomalu popíjejte. Levandule 2 kapky, hřebíček 1 kapka. Další možnost je smíchat tyto éterické oleje a používat 1 kapku do nápoje. 

Přehled éterických olejů, které se mohou uplatnit při ochraně před chřipkou:

Čajovník (tea tree), Melaleuca alternifolia Australský čajovník má údajně stokrát vyšší antiseptické účinky než kyselina karbolová  a přesto není pro lidi jedovatý. Má pozoruhodné protibakteriální, protivirové a protiplísňové vlastnosti.

Máta peprná , Mentha piperin Výborně podporuje trávení, působí příznivě na dýchací ústrojí a krevní oběh, má protizánětlivé a antiseptické vlastnosti. Díky tomu se s úspěchem používá při zažívacích potížích, nadýmání, zápachu z úst, chřipce, nachlazení, křečových žilách, bolestech hlavy a migrénách, podráždění kůže, revmatismu, bolesti zubů a únavě.

Rozmarýn , Rosmarinus officialis Rozmarýn působí jako tělesný a duševní stimulant. Proto je tento éterický olej vhodný nejen do ranní koupele a na ošetření všech svalových potíží, ale i do koupele po dlouhém, únavném dni. Antiseptický rozmarýnový olej se používá na namožené svaly, ale také při revmatismu, artritidě, depresi, únavě, potížích s pamětí, migréně, bolestech hlavy, kašli, chřipce a cukrovce.

Tymián , Thymus vulgarit ct linalol Existuje několik typů tympánového éterického oleje  některé lze bezpečně použít v každé situaci, jiné nikoliv. Tymián má výrazné protivirové, protibakteriální, antiseptické a diuretické vlastnosti a měl by být používán velmi opatrně. Nadměrné užívání může stimulovat štítnou žlázu a lymfatický systém. Tymiánový olej se nesmí nanášet na kůži neředěný a s výjimkou chemotypu lilalol není vhodný pro děti. Díky výrazným protivirovým účinkem je tymián nepostradatelnou součástí domácí lékárničky. Při chřipce je vynikající do aromalampy. Také napomáhá odvádění toxických látek z těla.

Eukalyptus (blahovičník) Eucalyptus radiata V létě ochlazuje a v zimě zahřívá organismus. Má protizánětlivé, antiseptické, antibiotické, diuretické, analgetické a deodorační účinky. Výzkum prokázal i působení proti virům. Nejvíce je znám svými účinky proti kašli a rýmě, ale stejně efektivně působí při zánětu močového měchýře, kandidóze, cukrovce a spálení po slunci.

Levnadule , levandula angustifolia Levandulový olej je přírodní antibiotikum, antiseptikum, antidepresivum a sedativum, působí detoxikačně a povzbuzuje imunitní systém.

Pozn. redakce -k léčebným účelům lze využívat pouze éterické oleje v lékopisné kvalitě např. od firmy Nobilis či ATOK, pozor na syntetické náhražky éterických olejů

Zpracováno dle knihy Valerie Ann Wordwood -Voňavá lékárna, nakladatelství One woman press

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Marie, to já si chřipku tuto zimu pěkně "vyžřala" :-) A co...
Mirka  |  12.3.2013 09:52

Mirko, proc ne, probiotika asi take maji neco. Ja obvykle se snazim nechodit...
Marie  |  12.3.2013 11:49

Ahoj decka, ja objednavam super veci aromalampy a ruzne vune do bytu z...
Tereza K  |  10.4.2018 15:10

Že by se virus chřipky zalekl nějaké vůně? To nefunguje. Spíš si...
ne  |  11.4.2018 14:07

Není chřipka útočí
Obrana  |  11.4.2018 20:20

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *