Ajurvédští a čínští lékaři diagnostikují i podle jazyka

10.5.2010 00:00
Terapie

Ájurvédský i čínský lékař může zjistit nerovnováhu pulsovou diagnostikou, o které jsem psal v samostatném článku nebo také diagnostikou podle jazyka. Jazyk vypovídá mnohé o zdravotním stavu.

 

Diagnostika podle jazyka je rozvinutý systém ve východní medicíně. Jazyk se považuje za vizuální bránu těla. Jazyk tvoří svalová tkáň, krev a je orgánem chuti a řeči.

Význam jazyka je pro diagnostiku velmi důležitý. Již dávno lékaři pozorovali povlak, vzhled, zbarvení, vlhkost, rýhy. Onemocnění se na jazyku projeví celkově při akutním stavu, chronická onemocnění se projevují ohraničenými změnami na jazyku.

Povrch jazyka odráží stav orgánů a celého těla. Mnoho nemocí lze diagnostikovat pohledem na jazyk, který je zrcadlovým odrazem orgánů. Na obrázku vidíte rozložení jednotlivých orgánů na jazyku.

Chuťové pohárky na jazyku na odlišných částech jazyka se vztahují k různým orgánům a tyto chuťové pohárky posílají signály k orgánům, které s nimi souvisí. Jen vlhký jazyk vnímá chuť. Vlhkost nebo suchost a barva hrají proto důležitou roli. Při dehydrataci nebo nedostatku jangu je jazyk suchý a označuje oslabení plazmy. Vlhký jazyk je normální, ale příliš vlhký a hladký ukazuje na stagnaci vody a vlhkosti.

Při vyšetření se sleduje povlak jazyka. Zdravý člověk má růžový jazyk bez povlaku. Malý povlak má většina lidí a podle ájurvédské medicíny značí toxiny v tlustém střevě z nedokonale strávené potravy v žaludku a tenkém střevě. Povlak znamená toxiny v zažívacím ústrojí; převažující v zadní části jazyka značí toxiny v tlustém střevě, ve střední části v žaludku a tenkém střevě, povlak na celém jazyku znamená toxiny v celém zažívacím traktu.

Povlak a změny povrchu včetně barvy na jazyku ukazují na energetické změny v organismu, meridiánech a poruchu vnitřních orgánů též podle čínské medicíny. Jemný bílý povlak je tvořen u zdravého člověka. Podle čínské medicíny vlhký jazyk s jemným bílým povlakem signalizuje převahu studené jin energie, zatímco suchý, žlutý nebo tmavý jazyk označuje horké neboli jang onemocnění.

Okraje jazyka s otisky po zubech znamená poruchu slinivky, trávení a vstřebávání, v případě čínské medicíny poruchu sleziny, zarudlé okraje znamenají ekzém.

Čistění jazyka

Povlak na jazyku znamená tvorbu toxinů. Bílý větší povlak příp. zápach z úst značí těžké jídlo k večeři nebo jídlo v pozdní večerní hodinu. V tom případě vynechejte snídani.

Každé ráno si kvalitní kovovou škrabkou z nerezu (lze koupit zde) předtím, než si vyčistíte zuby, očistěte jazyk, asi sedmkrát od jeho kořene až ke špičce. Čištěním se masírují části jazyka vztahující se k játrům, střevům, žaludku a ledvinám. Kov je důležitý, nejlepší je nerez případně stříbro. Nervová zakončení v jazyku signalizují orgánům odstranění mikrobů, zjemňují chuťové pohárky a signalizují přípravu na trávení. V žádném případě si nečistěte jazyk zubním kartáčkem. Zubní škrabka z kvalitního kovu zajišťuje celoživotní trvanlivost a setře povlak z celé plochy jazyka. Upozornění na závěr: není vhodné čistit jazyk před spaním, jen ráno

MUDR. Frej, autor se věnuje přírodní medicíně. Diagnostiku nejen podle jazyka se naučíte v kursech Advana  -centru mezinárodního vzdělávání, více informací naleznete na http://www.dr.frej.cz/

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Diagnostika podle jazyka je dobrá pro každého a každý laik se jí může...
svestkova-dana  |  20.7.2010 14:01

normální gastroenterologové jsou leště lepší, ti diagnostikují i...
rofl  |  21.7.2010 09:43

Dano, díky, krásně jsi nám to osvětlila!
Karolina  |  13.2.2018 19:29

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *